MZ SR povolilo liek Ivermectin na šesť mesiacov

· Čas čítania: 3 min.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin. Vyhovel tak združeniu slovenských anestéziológov, ktoré požiadalo o schválenie liečivej látky ivermektín pre pacientov. Lekári na Slovensku tak dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu COVID-19. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Slovensko povedalo áno

Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, toto tvrdenie podporuje narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku,“ dodala Eliášová.

Ivermectin by mal byť časom dostupný aj v lekárňach na predpis.

Liek sa tak môže na Slovensko legálne dovážať a následne podávať pacientom. „Ministerstvo vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie šesť mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie,“ potvrdila hovorkyňa. Až doteraz bol ivermektín na Slovensku legálny len pre zvieratá, napríklad ako pasta pre kone alebo injekcia pre dobytok. Niektorí ľudia ho preto zháňali v zahraničí alebo si kupovali veterinárnu formu.

Záujem sa zdvihol po tom, ako z viacerých štúdií vyplynulo, že ivermektín môže fungovať pri chorobe covid-19.

Prinášame názor poslanca NR SR Tomáša Tarabu: „Táto vláda boj proti covidu absolútne nezvláda a doplácajú na to ľudia zbytočne vyhasnutými životmi. Zdravie a životy občanov nie sú majetkom štátu. Konečné slovo, ako sa chce človek liečiť, má patriť jemu. Štát nemôže robiť prekážky nikomu, kto sa chce liečiť spôsobom, ktorý považuje za účinný. V tomto duchu preto predložím procedurálny návrh, ktorým by parlament ako najvyšší zákonodarný orgán zaviazal vládu vytvoriť podmienky, aby sa tí, ktorí o to prejavia záujem mohli liečiť Ivermectinom a mali ho k dispozícií v dostatočnom množstve a v primeranej cene. Dnes na svete neexistuje vyslovene liek proti covidu. Hľadajú sa kombinácie a postupy, ktoré vyhodnocujú prínosy a riziká. Tak je to aj pri Ivermectine a podobných liekoch. Nie je to všeliek, ale tie čísla z krajín, kde sa masívne používa, sú veľmi povzbudivé. Na Slovensko však vláda  absolútne rezignovala na fázu ochrany imunity a celý boj je len o vakcinácií a testovaní. Vláda však musí akceptovať, že veľká časť obyvateľstva má inú predstavu a iné očakávania od vlády. Výsledky, že ivermektín funguje, už sa hlásia z celého sveta. Hovoria o nich lekári a nedá sa to už ignorovať ani na Slovensku. Dnes žijeme v prostredí, že pod žiaden postup sa nikto nepodpíše na 100 percent. Veď takto je to aj pri vakcínach, kde sa odmietajú pod to z dlhodobého hľadiska podpísať aj výrobcovia vakcín. Preto je mi divné, že zrazu pri lacnom lieku, ktorý hlási výsledky, sa štát tvári, akoby sme mali čakať. No neviem na čo. Pritom je to vláda, ktorá cynicky skonštatovala, že tu úplne zbytočne zomierajú tisícky ľudí. To, že sa ľudia snažia zásobiť týmto liekom a považujú ho za dobrú voľby pri liečbe covidu je nielen z kruhov bežných ľudí, ale potvrdilo mi to aj veľa lekárov. Opakujem však, môj postoj je, že nikto nemá pri covide patent na zaručený úspech, ale bavíme sa o pravdepodobnosti a pomere rizika a úspechu. Keď počúvame, ako sa tu stovky milióny rozhadzujú na riešenia, za ktorými žiadni odborníci nestoja, keď vidíme ako sa premiér prizná, že nakúpili za milióny zdravotnícky materiál, ktorí k ničomu nie je, tak nemám žiadne ružové okuliare. Verím, že naša iniciatíva v parlamente rozhýbe stojaté vody aspoň v tejto veci, ktorá slúži ľuďom. Generálna prokuratúra má za úlohu ex offo preverovať aj verejné informácie. To, že sa premiér priznal, že nečinnosťou vlády zbytočne zomrelo 4300 občanov je verejná informácia povedaná v priamom prenose. Zbytočne zomrieť znamená, že keby boli k dispozícii dostupné lieky a materiál, človek by nezomrel. Toto na seba povedala vláda, preto to treba brať vážne a nielen pokrčiť plecami. Vláda sa nemôže diviť, že po tomto priznaní sa, ľudia už k nej nemôžu mať dôveru.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: ROZHOVOR Poslanec Taraba chce zaviazať vládu, aby nakúpila liek Ivermectin a dala ľuďom na výber, topky, 27.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár