Na deravé verejné rozpočty daňová záplata

Slovenska ekonomika vykázala za minulý rok pokles HDP o 5,2 percenta, čo predstavuje medziročnú stratu takmer 5 miliardy eur. Priemerný pokles EÚ bol 6,8 a eurozóny 6,2 percenta. Z krajín V4 malo najnižší pokles HDP Poľsko a síce 2,8 percenta, pritom len Írsko malo rast HDP o 3 percentá. Na HDP sa najviac podieľala spotreba domácnosti a síce 60 percentami, ktorú navyše podporovala vláda v rámci pomocných schém Prvá pomoc s jedným a tiež dvoma plusmi, sumou okolo jednej miliardy eur.

Aký bude vývoj v ďalších rokoch závisí od úspešnosti vakcinácie, schválených projektov zaplatených z fondu obnovy a očakávaných štrukturálnych zmien v našej ekonomike, čo bez ukončenia terajšej vládnej koaličnej kríze, nebude možné. V súvislosti s ňou však treba terajším politikom pripomenúť, že zahraniční odberatelia pozorne sledujú našu politickú nestabilitu, ktorej dôsledkom môže byť aj zatvorenie ekonomiky, ak sa nepodarí zlepšiť epidemiologickú situáciu, čo bude mať dopad na pokles zahraničného obchodu a rast nezamestnanosti.

V prípade, že sa podarí stabilizovať terajšiu vládnu krízu, bude nutné čo najskôr prijať zákony, ktorými sa uskutočnia štrukturálne zmeny tak, aby sme zastavili neustáli pokles približovania sa ekonomiky k európskemu priemeru. Načo sme vstupovali do eurozóny, keď susedné Česko bez eura už v prepočte HDP na osobu predbehlo niektoré južné štáty eurozóny a nám sa za posledné roky tento rozdiel neustále prehlboval.

V ekonomike nemôže rast miezd byť vyšší ako nárast produktivity práce, minimálna mzda tiež nemôže rasť rýchlejšie ako priemerné mzdy, čo platí aj pri minimálnych dôchodkoch, ktoré nemôžu rasť rýchlejšie ako ostatné dôchodky a takto by sme mohli pokračovať. A tak naraz zisťujeme, že účty verejných financií sú na dne a ďalšie financovanie fungovania potrieb štátu si bude vyžadovať okrem emitovania ďalších štátnych dlhopisov a teda ďalšieho zadlžovania sa, aj peniaze z vyšších daní a odvodov, na čom Ministerstvo financií vraj už dnes pracuje.

Domáca daňová reforma nestačí

Pred krízou sme mali deficit verejných rozpočtov k HDP pod 50 percent a patrili sme v eurozóne medzi najmenej zadlžené krajiny. V tomto roku počítame s deficitom nad 70 percent a tak nebudeme plniť ani európske rozpočtové kritéria stability eura, ale ani naše pravidla ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. A tak vláda hľadá možnosti zvyšovať nielen príjmy, ale aj znižovať výdavky do verejných rozpočtov. Vo výdavkoch už zaviedla 10 percentné výdavkové stropy v štátnom a verejnom sektore.

Čo sa týka zvyšovania príjmov, pripravuje sa daňová reforma s účinnosťou od 1.1. 2022. Jej spoločným menovateľom má byť pokles daňových sadzieb z príjmov fyzických a právnických osôb a vyššie sadzby daní z majetku, ako aj spotrebných daní. Nikto ešte nevidel konkrétne daňové sadzby, ale už sa kritizujú očakávané výrazne vyššie dane z nehnuteľností, ktoré majú byť trhové podľa cenovej mapy, ktorú doteraz tiež nikto nepozná.

Medzi ďalšie opatrenia v daňovej oblasti, ktorými sa majú znížiť doterajšie medzery pri výbere daní, bude zavedenie elektronickej faktúry tak, aby Finančná správa dostala v elektronickej forme obsah vystavenej faktúry odberateľom a tak mala prehľad o budúcich tržbách podnikateľov. Daňová medzera bola dosť veľkým problémom pri výbere DPH, keďže jej výber oproti očakávaným príjmom do rozpočtu bol u nás o 17 percent nižší, zatiaľ čo priemer v EÚ bol na úrovni 10 percent. Samozrejme, že spomínané daňové opatrenia však na výraznejšie zníženie rozpočtových deficitov nebudú stačiť a preto bude potrebné aj na úrovni únie, zaoberať sa zavedením digitálnych dani od tých najväčších amerických digitálnych spoločnosti, ktoré sa doteraz daňovej povinnosti skôr vyhýbali.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply