„Na medzinárodnej politickej scéne nemá Moskva miesto na „trestnej lavici“,“ tvrdí bavorský premiér Markus Söder

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Bavorsko vždy bolo „osobitnou časťou“ Nemecka v priebehu ostatného storočia. Vždy tam mali svoj názor a zvláštny postoj na margo toho, čo sa deje doma a v zahraničí. Práve v Bavorsku skôr, ako v iných regiónoch Nemecka, podporili projekt budovania plynovodu Severny prúd 2. A majú na to svoje dôvody…

My, Bavori, sme vždy verili, že je potrebné udržovať dialóg s Ruskom. Na medzinárodnej politickej scéne nemá Moskva miesto na „trestnej lavici“,“ zdôraznil bavorský premiér Markus Söder v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine. Mníchovský reportér tohto denníku Timo Frasch urobil s nim rozhovor v metropole Bavorska – Mníchove. Bavorský premiér vyjadril svoj jasný postoj voči projektu Severný prúd 2.

V spore o projekte Severný prúd 2 Markus Söder vyzval vládu USA, aby sa viac správala ako partner. Podčiarkol, že NATO by sa malo starať o bezpečnosť, ale nie o vývoj hospodárskych vzťahov medzi tými alebo inými krajinami. Je presvedčený, že transatlantické vzťahy by mali byť reorganizované. Podčiarkol, že partnerstvo by malo byť na vyššej kvalitatívnej úrovni,“ píše Timo Frasch.

Som silným zástancom transatlantickej spolupráce. My, Bavori, sme však vždy verili, že je potrebné udržovať dialóg s Ruskom. Vo svetovej politike Moskva nemá miesto na „trestnej lavici“, aj napriek tomu, že Rusko, samozrejme, tiež prispelo ku zhoršeniu vzťahov so Západom,“ cituje novinár bavorského premiéra.

Poukazuje na to, že šéf bavorskej vlády rozhodne podporuje výstavbu ruského plynovodu Severný prúd 2: „Ak sa chceme vzdať uhlia a jadrovej energie, potom sú pre Nemecko dôležité všetky možnosti, ktoré pomôžu zaistiť spoľahlivé zásobovanie energiou. Nechápem, prečo by preprava plynu z Ruska prostredníctvom potrubia cez Ukrajinu mala byť spoľahlivejšia, než priame dodávky z Ruskej federácie do Nemecka,“ podotkol Markus Söder.

Skepticky hodnotí varovania a vlastne nepriame vyhrážky amerického viceprezidenta Mika Penceho, že Washington nedokáže zaručiť ochranu Západu, ak sa spojenci NATO stanú závislí na Východe. Odhalil skutočnosť, že ide iba o to, že sa Američania snažia pretlačiť predaj svojho plynu do Európy.

Marcus Söder nepopiera, že každá krajina môže hájiť svoje hospodárske záujmy, ale ak to robia USA, prečo by to nemohli robiť aj Nemecko a Rusko? „Dôveru však nevyvoláva skutočnosť, keď sú hospodárske záujmy prepojené s bezpečnostnými otázkami. NATO sa zaoberá otázkami bezpečnosti, ale v žiadnom prípade sa nezaoberá ekonomikou. Preto sa sotva hodí, keď vláda USA prehlási, že nemecké automobily sú hrozbou pre národnú bezpečnosť a súčasne sa označuje za nášho partnera v obrannom bloku,“ vyjadril svoju nespokojnosť bavorský premiér.

Podobne porovnáva kroky Washingtonu, ktorý sa snaží prekaziť budovanie plynovodu Severný prúd 2: Biely dom hovorí o bezpečnosti, o ochrane európskych partnerov, ale ide mu iba o jeho hospodárske záujmy, aby sa namiesto ruského plynu v Európe predával americký plyn. Bavorský premiér si všíma, že Washington nehrá čistú hru.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár