Na prevoz pacienta peniaze máme, na lekárov a sestry nie

· Čas čítania: 3 min.

„Za bleskov fotoaparátov a s promovaním fotiek na FB prevážame pacienta s COVID-19 na umelej pľúcnej ventilácii z Bratislavy lietadlom do nemeckého Dortmundu. Takmer 1 000 km letecky prostredníctvom vládneho špeciálu. Pacient v prázdnom vládnom špeciále … letová hodina lietadla Tu-154M je približne 4 200 eur + letiskové poplatky,“ hovorí nitriansky lekár a člen Ústredného krízového štábu MUDr. Peter Visolajský.

 „Ak týmto prevozom pacienta zachránime, budem veľmi rád. Problém je inde,“ upozorňuje na sociálnej sieti Visolajský.

Slovensko prosí o pomoc ostatné krajiny, lebo v nemocniciach chýbajú lekári a sestry. „Máme nakúpené drahé ventilácie a tie sú zabalené v krabiciach v sklade, lebo ich nemá kto obsluhovať, dusiaceho pacienta teda naložíme do vládneho špeciálu a za značnej medializácie ho teatrálne prevážame do Dortmundu a tvárime sa ako hrdinsky sme to vybavili,“ pokračuje Visolajský.

Uvedomuje si, že chýbajúci personál v nemocniciach je z väčšej časti vizitkou predchádzajúcich vlád, podotýka však, že ani aktuálna garnitúra neurobila veľa pre slovenských zdravotníkov. „Zažil som mesiace trápnych debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským lekárom, sestrám a zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania, PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci ale aj samotní zamestnanci ministerstva. A odpoveď z MZ SR bola, že nemôžeme im to dať‚ aby to nezneužívali‘,“ opisuje vlastné skúsenosti lekár.

„Náklady sa u nás znižujú stoj čo stoj, pandémia – nepandémia. Pracujem v nemocnici, ktorá bola nedávno najviac zaťaženou nemocnicou v krajine, jedna z najviac zaťažených v celom bývalom Československu. Na tlačovkách o zúfalej situácii sme vtedy počúvali od vedenia nemocnice aj od premiéra, ako nitrianski zdravotníci pracujú za hranicami svojich síl, opakovali slová ako – hrdinovia týchto dní.

Dnes ako zaťaženosť nemocnice COVIDom opadla, vedenie nemocnice už hľadá možnosti ako ‚optimalizovať personálne výdaje‘, navrhuje teda lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale im za ne poskytne náhradné voľno. Mesačne tak chce na jednom atestovanom lekárovi ‚ušetriť‘ okolo 200 eur. Viacerí lekári už vedenie nemocnice upozornili, že po takejto zmene odídu z nemocnice preč. Vedenie nemocnice sa však napriek tomu svojho úmyslu stále nevzdalo,“ upozorňuje Visolajský.

Viaceré združenia zdravotníkov pritom už niekoľko mesiacov upozorňujú, že po skončení pandémie veľká časť lekárov a zdravotných sestier opustí svoje profesie alebo jednoducho odíde pracovať do zahraničia.

Visolajský upozorňuje, že lekári aj zdravotné sestry sú nespokojné a nechápu, prečo ich namiesto vyplatenia nadčasov nútia brať náhradné voľno, pritom pacientov po jednom vozia vládnym špeciálom do Nemecka.

A pridáva názor jednej zo sestier: „Čo je toto za hlúpe manažovanie, keď mňa, čo chcem pracovať a zarobiť, lebo z platu ledva vyžijem, núti vedenie nemocnice byť doma na náhradnom voľne, aby mi nemuseli zaplatiť nadčasy a pritom sa naša krajina doprosuje Rumunsku, aby sem poslalo pár sestier?“

Lekár Visolajský dodáva, že nemocnice šetria na personále a pacientoch. „Naopak, na jedálňach, laboratóriách, nákupoch ani na poisťovniach nemusíme šetriť… Hoci súkromné spoločnosti, čo tieto ziskové časti zdravotníctva vlastnia, majú často vyššie zisky ako ich kolegovia v Nemecku,“ podotýka.

Preto sa pýta, čo za rok spravilo súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva? „Nie je nám tu na Slovensku ani trochu trápne?“ položil na záver otázku Visolajský.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Na prevoz pacienta peniaze sú. Na sestry a lekárov nie, Pravda, 8.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár