Na svete je len 5 krajín bez dlhov

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

V Európe existuje len jediná krajina, ktorá je celkom bez dlhov. Ide však o krajinu, ktorá je z hľadiska produkcie absolútne bezvýznamná. Je to malé Lichtenštajnsko, s počtom obyvateľov 37 000.

Mimo Európy sú ešte štyri štáty bez dlhov:
Brunei 420 000 obyvateľov
Macao 640 000 obyvateľov
Palau 21 000 obyvateľov
Britské Panenské ostrovy 32 000 obyvateľov.

Celosvetový dlh je obrovský a neustále narastá. V roku 2015 obnášal 195 biliónov eur. Je to však veľmi paradoxné, lebo naša epocha je dobou najväčšieho blahobytu v ľudskej histórii.

Zatiaľ čo sa v antike a stredoveku blahobyt ľudstva zdvojnásoboval len každých 500 až 1000 rokov, tak za posledných 200 rokov sa zdvojnásobil každých 30 až 40 rokov.

Tento vývoj ale bol a je neprirodzený a nezodpovedá realite. Vtedy sa totiž začala epocha, ktorú možno nazvať ekonomikou dlhov, charakteristická tým, že odrazu peniaze začali produkovať ešte viac peňazí, a to bez toho, aby tieto „peniaze naviac“ boli adekvátne kryté skutočnými reálnymi hodnotami.

Medzičasom sme sa dostali tak ďaleko, že dlhy sveta explodujú a preto sa musia vyrábať nové a nové peniaze, ktoré sú v podstate len bezcenným papierom.

Dlh sveta narástol aj v roku 2016 enormne a síce o 10 biliónov eur a začiatkom roku 2017 dosiahol už výšku 205 biliónov eur. Táto suma je adekvátna 325 percentám celosvetovej hospodárskej produkcie.

Koncom minulého roku boli dlhy sveta už 217 biliónov eur.

Ďalším paradoxom tohto „patologického“ vývoja nášho spôsobu života je to, že prevažná časť svetového dlhu ide na vrub najvyspelejších štátov. Ich dlh je okolo 170 biliónov eur. To je približne štvornásobok ich úhrnného HDP.

Autor: Roman Bednár

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/svete-5-krajin-bez-dlhov-dlh-sveta-obrovsky/1381062

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár