Na Ukrajine sa bojuje a prezident aj s manželkou je na „výlete“ vo Švédsku

Foto: Strana.ua

Na frontoch Donbasu všetko pokračuje podľa scenára ostatných týždňov. Niektoré ukrajinské média komentovali raketové útoky na Doneck a Energodar, ku ktorým došlo v neskorých večerných hodinách predošlého dňa. „V centre Donecka došlo k výbuchu. Miestne telegramové kanály hlásia troch mŕtvych. Podľa ich údajov došlo k výbuchu v blízkosti lýcea č. 5 na Školskom bulvári. Výbuch zabil najmenej troch ľudí. Uvádza sa tiež o zranených, posádky sanitiek ich odviezli z miesta činu. Podľa predbežnej verzie, mohlo byť z dronu zhodené výbušné zariadenie, pravdepodobne, bomba,“ uviedli novinári.

Informovali tiež, že ukrajinská armáda ostreľovala mesto Energodar v Záporožskej oblasti už  druhýkrát za deň. „Oznámila to správa Energodaru. „Opakovaný zásah bol zaznamenaný vo viacpodlažnej budove na triede Stroitelej /Stavbárov/. Našťastie, nik nebol zabitý, ani zranený. Informácie o poškodeniach sa upresňujú,“ uviedla vo svojom vyhlásení kancelária primátora mesta. Operačné služby regiónu predtým informovali, že ukrajinskí vojaci už aj predtým strieľali do viacpodlažnej obytnej budovy na ulici Stroitelej. Po ostreľovaní došlo k požiaru,“ oznámili ukrajinské média.

Upozornili na to, že na sociálnych sieťach a v niektorých domácich médiách sa objavili zábery zo zničenia kolóny ukrajinskej armády v blízkosti Urožajného v Doneckej oblasti.  „Informuje o tom ukrajinský vojenský telegramový kanál Deep State. „Zábery ukazujú kolónu 37. roty obrnených vozidiel, ktorá dostala za úlohu presunúť sa z Urožajného do Kermenčika. Nepriateľ ju sledoval celú cestu, naša delostrelecká paľba nie je viditeľná na záberoch. Nie je jasné, prečo kolóna napredovala bez krytia – v skutočnosti jednosmernou cestou,“ píše sa v správe. Deep State uvádza, že straty ukrajinskej armády predstavovali asi dvadsať ľudí,“ vysvetlili domáci vojenskí analytici.

Podčiarkli tiež, že na Západe rastie skepticizmus, pokiaľ ide o to, či bude Ukrajina schopná oslobodiť viac územia, pretože ukrajinské ozbrojené sily nedokázali preraziť ruskú obranu, hoci ofenzíva trvá už tretí mesiac. „Nemecký Die Zeit o tom píše v analytickom článku „A  jeseň sa blíži“. „Zdá sa, že ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala pred dobrými desiatimi týždňami, teraz vstupuje do rozhodujúcej fázy – a armáde sa zatiaľ nepodarilo preraziť ruské obranné línie. Územie, oslobodené počas súčasnej kampane, sotva presahuje priemernú rozlohu Nemecka,“ citovali nemeckých kolegov ukrajinskí analytici.

Die Zelt zároveň uvádza, že „nedostatok času pre ukrajinské jednotky sa zvyšuje“: „Ukrajina má stále asi jeden a pol až dva mesiace na protiofenzívu, pretože vtedy sa vo významnej časti krajiny začína kaša. Teraz Ukrajina vyrába podstatne viac delostreleckých granátov, ako počas celej vojny. Krajina dostala na začiatku ofenzívy veľa munície, ale táto výhoda sa zníži a na jeseň by mali mať Rusi opäť jasnú výhodu v palebnej sile,“ cituje Die Zelt vojenského analytika Roba Leeho z Inštitútu pre zahraničnopolitické štúdie USA,“ uviedli ukrajinské média.

S nevôľou tiež poznamenali, že vo svete sa čoraz častejšie spomínajú mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Dokonca niektorí „jastraby“ priznávajú, že sa tie rokovania mali začať už dávno. Ozbrojený konflikt unavil už mnohých „Vo vedení USA oneskorene súhlasili s vedúcim amerického generálneho štábu Markom Milleyom, ktorý uviedol, že rokovania s Ruskom sa mali začať v zime. Politico o tom píše s odvolaním sa na nemenovaného úradníka. Pripomeňme, že v novembri 2022 generál uviedol, že v zime sa otvorí „okno“ na rokovania, pretože frontová línia sa stabilizuje a víťazstvo Ukrajiny alebo Ruska bude s najväčšou pravdepodobnosťou „nedosiahnuteľné vojenskými prostriedkami.“ Milley potom naliehal, aby „sa využil okamih pre diplomaciu“. Dnes si v Spojených štátoch pri pohľade na pomaly postupujúcu protiofenzívu Ukrajiny začali uvedomovať, že generál má pravdu,“ píše Politico,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Oznámili, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky a prvá dáma Olena Zelenskaja pricestovali do Švédska na pracovnú návštevu. „Hlava ukrajinského štátu usporiadala niekoľko rozhovorov, ktorých témou bola najmä obranná spolupráca a európska integrácia Ukrajiny. Zelenský informoval o ceste v oficiálnom Telegramovom kanáli 19. augusta. Poznamenal, že sa konali stretnutia so švédskym premiérom Ulfom Kristenssonom, kráľom Karlom XVI. a kráľovnou Silviou, hovorcom Andreasom Norlenom a predsedami parlamentných strán,“ citovali z telegramového kanála Zelenského domáci novinári. Niektorí si dokonca dovolili uštipačnú poznámku, že prezident sa zúčastnil na „výlete“, ako za mierových čias – s manželkou a „suitou“, avšak kritizovali ho, že ich všetkých vzal na „výlet“ vo vojnovom období a tvrdili, že sa to nepatrí.

Popoludní a až do neskorých večerných hodín ukrajinské média a analytici komentovali a analyzovali prevažne dve udalosti: raketový útok ruskej armády na mesto Černigov a útok ukrajinských dronov na Moskvu a okolie. Prirodzene, informácie ruských a ukrajinských komentátorov boli diametrálne odlišné, čo sa dalo posúdiť podľa správ ukrajinských novinárov, ktorí komentovali informácie a vysvetlenia svojich ruských kolegov.

Napríklad, v prípade Černigova ukrajinskí úrady, média a analytici tvrdili, že ruskou raketou bol zasiahnutý výlučne civilný objekt, výstava, kde sa pohybovali výlučne civilisti. Ruské zdroje, ktoré citovali aj ukrajinskí novinári,  uvádzali, že ruská armáda zničila výrobňu dronov, čiže čisto vojenský objekt, ktorý bol síce zamaskovaný ako civilný, ale pohybovali sa tam mnohí ukrajinskí vojaci a výrobcovia dronov.

Na druhej strane, v súvislosti s útokmi ukrajinských dronov na Moskvu informácie na oboch stranách sa kardinálne nelíšili, akurát, že ukrajinskí novinári pochvaľovali schopnosť svojej armády zasahovať vzdialené ciele – až v Moskve a viacerých ruských mestách, ako aj na Kryme, a ruskí novinári pozornosť upierali na presnú a profesionálnu „prácu“ protivzdušnej obrany, ktorá zlikvidovala všetky útočiace bezpilotné lietadlá.

Niektoré ukrajinské média citovali v tomto prípade správy ruského ministerstva obrany. „Dnes popoludní bol zastavený pokus Kyjevského režimu vykonať teroristický útok bezpilotného lietadla na objekty na území Moskvy a Moskovskej oblasti,“ podčiarklo ruské ministerstvo. Tiež informovalo, že dron bol odhalený pomocou síl protivzdušnej obrany, ktoré boli v pohotovostnom režime, a zničený systémami protielektronického boja. Uvádza sa, že bezpilotné lietadlo havarovalo na opustenom mieste neďaleko mestečka Putilkovo v mestskej časti Krasnogorsku v Moskovskej oblasti. V dôsledku útoku nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Na Ukrajine je horúco a to nielen kvôli počasiu. Ozbrojený konflikt unavuje už mnohých vo svete. O rokovaniach o mieri začínajú hovoriť nielen v Európe, ale aj za oceánom, iba v Kyjeve stále tvrdohlavo odmietajú hociktoré rokovania s Ruskom…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 542-й день войны в Украине. Главные новости 19 августа. Обновляется, Страна, 19.8.2023
 2. За минувшие сутки произошло 36 боевых столкновений на фронте. Утренняя сводка Генштаба, Страна, 19.8.2023
 3. До пяти лет. В ВВС США назвали сроки обучения украинских пилотов полетам на истребителе F-16, Страна, 19.8.2023
 4. Смертоносний удар РФ по Чернігову сьогодні: Зеленський жорстко відреагував на атаку, UNIAN, 19.8.2023
 5. У Київській області пролунав потужний вибух: є постраждалі, UNIAN, 19.8.2023
 6. Сили оборони тиснуть на ворога — Череватий розповів про обстановку на Бахмутському напрямі, ZN.UA, 19.8.2023
 7. Загальна мобілізація: чи може звільнитися зі служби родич загиблого військового, ZN.UA, 19.8.2023
 8. Росіяни атакували об’єкт інфраструктури в Житомирській області, Vesti.UA, 19.8.2023
 9. У Києві пролунали вибухи біля ТЦ, почалася пожежа (відео), Vesti.UA, 19.8.2023
 10. Володимир Зеленський прибув до Швеції, Kyiv Post, 19.8.2023
 11. США, Японія та Південна Корея пообіцяли й надалі підтримувати Україну, Kyiv Post, 19.8.2023
 12. Росіяни обстріляли з РСЗВ та артилерії Гуляйполе, загинула жінка, Ukrinform, 19.8.2023
 13. ЗСУ утримують ініціативу на Бахмутському напрямку, ворог зазнає втрат – Череватий, Ukrinform, 19.8.2023
 14. Російська балістична ракета влучила в драмтеатр Чернігова: 5 загиблих, 42 постраждалих, Espreso.TV, 19.8.2023
 15. Українські військові на півдні за добу знищили 10 човнів російських ДРГ, – Гуменюк, Espreso.TV, 19.8.2023
 16. Зеленський і перша леді прибули з робочим візитом до Швеції: всі деталі, Obozrevatel, 19.8.2023
 17. Сирський показав, як українська артилерія нищить ворога на Куп’янському напрямку: кадри вражають, Obozrevatel, 19.8.2023
 18. В Росії заявили про чергову атаку дронів у Москві та Московській області, New voice.ua, 19.8.2023
 19. Атака балістикою. Росіяни вдарили по драмтеатру у центрі Чернігова: серед загиблих є дитина, понад сто поранених, New voice.ua, 19.8.2023
 20. Пропагандисти рф підтвердили, що ціллю атаки в Чернігові були виробники дронів, Слово і Діло, 19.8.2023
 21. Череватий розповів про ситуацію на Бахмутському напрямку, Слово і Діло, 19.8.2023
 22. Щоб у РФ не було переваги. Зеленський анонсував переговори щодо посилення у небі, РБК-Україна, 19.8.2023
 23. Україна хоче отримати шведські Gripen, пілоти їх вже випробовують, – Зеленський, РБК-Україна, 19.8.2023
 24. Безпілотник уразив російські бомбардувальники Ту-22М3 на авіабазі “Сольці”, Діфенс Експрес, 19.8.2023
 25. США на прикладі ЗСУ зрозуміли, що їм треба більше ЗРК та польові аеродроми для літаків, Діфенс Експрес, 19.8.2023
 26. Зеленський зустрівся з прем’єром Швеції, Корреспондент.net, 19.8.2023
 27. В РФ прокоментували атаку на авіабазу Сольці, Корреспондент.net, 19.8.2023
 28. Rheinmetall AG має намір у серпні розпочати ремонт танків Leopard в Україні, у ФРН готують українських фахівців, Інтерфакс-Україна, 19.8.2023
 29. Ворог вдарив ракетою по центру Чернігова, є загиблі та поранені – Зеленський, Інтерфакс-Україна, 19.8.2023
 30. Зеленський анонсував переговори щодо надання Україні західних винищувачів, Європейська правда, 19.8.2023
 31. Швеція й Україна задекларували намір спільно виготовляти БМП CV-90, Європейська правда, 19.8.2023
 32. Росія вдарила в Чернігові по зльоту виробників дронів і аеророзвідників, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 19.8.2023
 33. Росіяни вдарили й по Запорізькій області: загинула жінка, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 19.8.2023
 34. Возле собора в Каменце сотрудники ТЦК раздают повестки паломникам, Союз православних журналістів, 19.8.2023
 35. Силовики блокируют паломников на мосту в Хмельницкую область, Союз православних журналістів, 19.8.2023
 36. Ракетна атака рф на Чернігів: багато жертв були біля зупинки громадського транспорту – омбудсмен, UNN, 19.8.2023
 37. Боррель: Євросоюз та США не диктуватиме Україні умови миру під час перемовин, UNN, 19.8.2023
 38. Українські льотчики почали тестове навчання на винищувачах Gripen, – Зеленський, Focus, 19.8.2023
 39. Україна та Швеція задекларували намір спільно виробляти БМП CV90, – премʼєр Крістерссон, Focus, 19.8.2023
 40. Россия перешла к запуску ракет “с конвейера” из-за истощения запасов, – СМИ, Українські Новини, 19.8.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply