Na Ukrajine sa pripravuje hromadná výmena zajatcov systémom „všetkých na všetkých“

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine pokračujú boje v Nikolajevskej, Chersonskej, Záporožskej a Doneckej  oblastiach. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že v priebehu dňa ruské jednotky uskutočnili tri raketové a osem leteckých útokov, 45 útokov dronmi a tiež vyše 80-krát použili raketové systémy salvovej paľby. Ukrajinská armáda uskutočnila 16 leteckých útokov. Ruské jednotky útočili na Bachmutskoje, Zajcevo, Železnoje, Majorsk, Otradovku, Nikolajevku Vtoruju, Ozerjanovku, Pervomajskoje, Pobedu, Novomichajlovku, Pavlovku a Bezymjannoje. Ukrajinské média komentovali útok ukrajinskej armády na Liman, ale poukazujú na to, že Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny o tom neutrúsil ani slovo…

Ukrajinskí novinári citovali svojich nemeckých kolegov a informovali, že nemecká vláda podporuje Ukrajinu nielen dodávkami zbraní, ale aj informáciami rozviedky. Uviedli to vo svojej spoločnej publikácii časopisy ZEIT a ARD Kontraste. Prezradili, že federálna spravodajská služba (BND) poskytuje informácie o pozíciách ruskej armády. „Pomocou analýz a spravodajských výsledkov môže Ukrajina posúdiť bojaschopnosť a morálku ruských vojsk, a tak sa pred nimi lepšie chrániť,“ uvádza sa v článku. Ukrajinskí analytici podotkli, že mnohé krajiny nielen dodávajú zbrane Ukrajine, ale poskytujú aj údaje rozviedky. Ide hlavne o USA, Veľkú Britániu a iné štáty.

Ukrajina a Rusko rokujú o výmene väzňov podľa vzorca „všetkých za všetkých“. Oznámil to riaditeľ Hlavného spravodajského riaditeľstva ministerstva obrany Kirill Budanov na stretnutí s rodinami väzňov. Budanov uviedol, že proces rokovaní o výmene vojnových zajatcov je dosť vyčerpávajúci. Najmä posledná výmena, keď sa 215 vojakov vrátilo na Ukrajinu a 55 ruských vojakov do Ruska, bola pripravovaná vyše dvoch mesiacov. Šéf vojenského spravodajstva nešpecifikoval, o koľkých ukrajinských väzňoch sa v súčasnosti rokuje.

Podľa podpredsedníčky vlády, ministerky pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iriny Vereščukovej, je v súčasnosti v ruskom zajatí asi 2,5 tisíc Ukrajincov. V Rusku prezentujú oveľa vyššie čísla – vyše 6 tisíc ľudí. „Združenie rodín obrancov „Azovstalu“ nedávno informovalo, že v zajatí zostáva viac ako tisíc ukrajinských vojakov, zajatých v Mariupoľe, z toho viac ako 700 sú bývalí príslušníci „Azovu“. Údaje o ruských väzňoch na Ukrajine neboli dlho oficiálne oznámené. Podľa neoficiálnych odhadov, to bolo začiatkom septembra asi 500-600 ľudí,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Predpoludním tiež oznámili, že Rusko stiahlo vojakov z hraníc Fínska, ako aj s pobaltskými krajinami. Citovali americký časopis Foreign Policy. „Podľa jeho zdrojov, z približne 30 tisíc vojakov, ktorí strážili severozápadné hranice Ruskej federácie, bolo viac ako 80% personálu stiahnutých – pravdepodobne na Ukrajinu. Spravodajcom časopisu Foreign Policy to oznámili tri vysoko postavené zdroje v obranných oddeleniach severských krajín, hraničiacich s Ruskom,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Citovali aj Donalda Trumpa, ktorý znova podpichol svojho konkurenta, súčasného prezidenta USA, a varoval, že sabotáž na plynovodoch Nord Stream by mohla viesť svet k tretej svetovej vojne. „Na sociálnej sieti Truth Social Trump zverejnil video, v ktorom Biden začiatkom februára sľuboval „skoncovať s Nord Streamom-2, ak Putin napadne Ukrajinu. „Páni, aké vyhlásenie! Bude tretia svetová vojna?“ podpísal Trump pod videom. V ďalšom príspevku označil incident na Nord Streamoch za „možno oveľa dôležitejšiu udalosť z dlhodobého hľadiska“. Uviedol, že by to mohlo viesť k veľkej eskalácii alebo k vojne,“ citovali ukrajinskí novinári bývalého amerického prezidenta.

Informovali o tom, že v Melitopoľe bolo vyhodené do vzduchu auto vedúcej odboru školstva v správe Záporožskej oblasti Eleny Šapurovovej. Uviedol to ukrajinský primátor Melitopoľu Ivan Fedorov. Sarkasticky podotkol, že „zostala nažive, ale bola do smrti vystrašená…“ Záporožské úrady uviedli, že vybuchlo improvizované výbušné zariadenie, namontované na strome v blízkosti školy. V dôsledku výbuchu bol zranený vodič prechádzajúceho auta. Samotná Elena Šapurovová nebola výbuchom zranená.

Ukrajinskí vojenskí analytici sa celý deň venovali incidentu s výbuchmi na plynovodoch Nord Stream. Informovali, že nemecké námorníctvo poslalo na miesto činu mínolovku a švédska pobrežná stráž objavila aj štvrtý únik na Nord Streame. Dorazila aj mínovolka Bad Rappenau – severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori. Podľa navigačného portálu Vesselfinder, v súčasnosti loď manévruje pozdĺž plynovodu z Ruska do Nemecka – asi päť míľ od únikov plynu.

Neďaleko sa nachádza aj loď švédskej pobrežnej stráže „Amphitrite“, ktorá sa zaoberá dohľadom. Do tej istej oblasti prišla aj dánska fregata „Absalon.“ Z ruskej strany pozorovanie vykonáva plachetnica „Sedov,“ ktorá sa nachádzala v tejto oblasti Baltského mora pre prax kadetov. Švédska pobrežná stráž uviedla, že našla štvrtý únik na plynovodoch. Prvý je na Nord Stream-2 juhovýchodne od ostrova Bornholm, potom sú už tri na Nord Stream-1: jeden v dánskej hospodárskej zóne a dva vo švédskej hospodárskej zóne. Denník Svenska Dagbladet o tom informovalo domáce ministerstvo,“ uviedli ukrajinskí analytici.

Popoludní ukrajinské média informovali, že dnes o 15. hodine moskovského /o 14. hodine slovenského/ času sa v Kremli bude konať slávnostný ceremoniál podpísania dohôd o vstupe do zostavy Ruskej federácie štyroch republík, v ktorých sa pred pár dňami konali referendá. Novinári citovali hovorcu Kremľa Peskova, ktorý prezradil, že dohody budú podpísané so všetkými štyrmi územnými celkami, v ktorých sa konalo referendum.

Podvečer sa ukrajinskí ekonomickí analytici venovali hospodárskej a sociálnej kríze v Európe. Podotkli, že tam, na pozadí rekordnej inflácie, ktorá naberá na obrátkach, a rastúcich cien plynu a potravín, existujú obavy z hladu medzi deťmi z rodín v núdzi. „To, čo bolo obvyklé v „krajinách tretieho sveta“, sa začína týkať štátov, ako je Británia, kde si mnohí čoraz častejšie musia vyberať medzi teplom alebo jedlom („heat alebo eat“ – kúrenie alebo jedlo), ktoré sa už stalo obratom reči. A od októbra sa komunálne platby ešte viac zvýšia,“ podčiarkli ukrajinskí analytici.

V niektorých oblastiach Londýna prichádzajú deti do školy také hladné, že od hladu hryzú písacie potreby. A v oblasti Lewisham v juhovýchodnom Londýne jeden žiak predstieral, že je z prázdneho obedového boxu, aby nikto nezbadal, že mu jeho rodičia nemôžu kúpiť jedlo,“ citovali ukrajinskí novinári kolegyňu z Guardian Annu Fazakerliovú, ktorá napísala článok o alarmujúcom trende. Ukrajinskí analytici podotkli, že tieto problémy sa už týkajú aj  ukrajinských utečencov.

Ukrajinskí vojenskí analytici informovali, že USA dodajú Kyjevu protidronové systémy Titan C-UAS. Dopravia 12 systémov, ktoré boli zahrnuté do nedávneho balíka vojenskej pomoci vo výške jednej miliardy dolárov. Titan C-UAS vyrába americká spoločnosť BlueHalo. „Protidronový systém analyzuje objavený dron a vyberie najefektívnejšiu metódu neutralizácie za 5 minút. Jeho úlohou je zrejme bojovať proti iránskym dronom „Shahid“,  ktoré sa v poslednej dobe stali citeľným problémom pre Ozbrojené sily Ukrajiny,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer uviedli, že Bulharsko, aj napriek žiadosti Kyjeva, nedodá Ukrajine ťažké zbrane. Oznámil to minister obrany technickej vlády krajiny Dimitar Stoyanov v éteri Bulharskej národnej televízie. Vojenskí analytici tiež komentovali telefonický rozhovor hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného s najvyšším veliteľom amerických Ozbrojených síl v Európe generálom Christopherom Cavolim.

Neskoršie večer sa do popredia znovu dostali komentáre o výbuchoch na plynovodoch a možných následkoch. „Nord Stream bol vyhodený do vzduchu, pravdepodobne v rámci útoku nasmerovaného na Rusko,“ uviedol Daily Mail. Denník sa domnieva, že existujú obavy, že potrubia, vrtné súpravy a podvodné káble, na ktoré sa krajiny vrátane Spojeného kráľovstva spoliehajú v oblasti energetiky, bankovníctva, obchodovania s akciami a podnikania, sa teraz môžu stať novým terčom,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Situácia na medzinárodnej scéne sa v posledných týždňoch rýchlo zhoršuje. Ozbrojený konflikt, sankčná vojna, hospodárska kríza, drastický nárast cien, hrozba hladu a chladu, sociálne nepokoje, pády vlád, použitie stále silnejších zbraní, diverzia na plynovodoch. Aké ďalšie veľmi nepríjemné prekvapenia nás čakajú v blízkej budúcností?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 218-й день войны в Украине. Что происходит на фронте и в тылу. Обновляется, Страна, 29.9.2022
 2. https://t.me/stranaua/66649
 3. Что происходит на фронте 29 сентября. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 29.9.2022
 4. https://t.me/stranaua/66740
 5. Разведка Германии передает Украине секретную информацию о расположении российских войск – Zeit, Страна, 29.9.2022
 6. https://t.me/stranaua/66744
 7. Эрдоган хочет обсудить с Путиным урегулирование украинского кризиса, Страна, 29.9.2022
 8. https://t.me/stranaua/66755
 9. Лиманський котел: аналітики спрогнозували поразку окупантів на Донеччині, UNIAN, 29.9.2022
 10. https://t.me/stranaua/66765
 11. За минулу добу бійці ЗСУ відбили атаки окупантів в районах 12 населених пунктів – Генштаб, UNIAN, 29.9.2022
 12. В районі Токмака ЗСУ знищили три зенітних ракетних комплекси С-300, UNIAN, 29.9.2022
 13. Розвідка Німеччини передає Україні інформацію про війська РФ та перехоплює розмови російських солдатів, UNN, 29.9.2022
 14. Авіація України знищила 3 безпілотника типу «Орлан-10», UNN, 29.9.2022
 15. росіяни атакували житлові квартали Дніпра: серед загиблих є дитина, Ukrinform, 29.9.2022
 16. Південь: ЗСУ вдарили по 10 районах зосередження ворога, Ukrinform, 29.9.2022
 17. Південь: ЗСУ вдарили по 10 районах зосередження ворога, Ukrinform, 29.9.2022
 18. У Пентагоні уточнили: постачання 18 нових HIMARS Україні займе кілька років, Європейська правда, 29.9.2022
 19. Якими будуть наступні кроки Путіна у газовій війні, Європейська правда, 29.9.2022
 20. Росія відвела від кордону з Фінляндією 80% свої військ, щоб кинути їх на війну проти України – Foreign Policy, Obozrevatel, 29.9.2022
 21. ЗСУ знищили на Запоріжжі три ворожі ЗРК С-300, авіація уразила опорні пункти окупантів – Генштаб, Obozrevatel, 29.9.2022
 22. Війська РФ ракетним ударом по Дніпру вбили трьох людей, п’ятьох поранили: серед загиблих дитина. Фото, Obozrevatel, 29.9.2022
 23. Европе грозит отключение сотовой связи из-за спровоцированного Россией энергетического кризиса, — СМИ, Українські Новини, 29.9.2022
 24. Россиянам запретили пересекать границу с Грузией пешком или на самокате, Українські Новини, 29.9.2022
 25. ЗС РФ завдали ракетного удару по житловому кварталу Дніпра, є загиблі (фото), Focus, 29.9.2022
 26. Поразка росіян у Лимані призведе до обвалення ще однієї ділянки фронту, — ISW, Focus, 29.9.2022
 27. РФ відправляє непідготовлених мобілізованих людей під Херсон і на Донбас, — Генштаб, Focus, 29.9.2022
 28. Україна виміняла ще 4 морпіха та 2 цивільних, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.9.2022
 29. Захисники збили російський “Орлан” зі стрілецької зброї – голова Сумщини, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.9.2022
 30. РФ перекинула в Україну до 80% своїх сил з-під кордону з Фінляндією і державами Балтії – FP, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.9.2022
 31. 218-Е СУТКИ ВОЙНЫ: НАШИ ВОЙСКА ОТБИЛИ 12 АТАК И ГОТОВЯТ ОККУПАНТАМ «КОТЕЛ» В ЛИМАНЕ, Киевская правда, 29.9.2022
 32. ГЕНЕРАЛУ РОССИИ, КОТОРЫЙ ПРИКАЗАЛ ЗАХВАТИТЬ МАРИУПОЛЬ И ШТУРМОВАТЬ «АЗОВСТАЛЬ», ОБЪЯВИЛИ ПОДОЗРЕНИЕ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply