Na žilinskom súde pokračovalo pojednávanie v kauze Fatima. Monika Jankovská po desiatykrát neprišla

Foto: RTVS / Bývalý člen skupiny sýkorovcov Michal Vida

Na Okresnom súde (OS) Žilina v utorok (19. 11.) pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze súvisiacej s trenčianskym barom Fatima.

Obžalobe podanej pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti čelí aj bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Monika Jankovská. Ani na v poradí desiate vytýčené pojednávanie neprišla. Jej obhajca Peter Erdös to zdôvodnil jej zlým zdravotným stavom.

Spoločne s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti sú obžalovaní aj jej svat Peter V. a bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer.

V úlohe poškodeného a zároveň svedka vystupuje Michal Vida. Ten podľa vlastných slov menil svoje výpovede po tom, ako sa mu dlhoročným väzením vyhrážali dvaja z obžalovaných.

Už na úvodnom pojednávaní v novembri minulého roka pred súdom uviedol, že zmeniť výpovede bol ochotný za odmenu 50-tisíc eur a prísľub pozitívneho výsledku v otvorených trestných konaniach.

Žilinský súd pojednáva kauzu Fatima už viac ako rok a na treťom pojednávaní v poradí sedel v utorok na stoličke pre svedka podnikateľ Ondrej Janíček. Zmena Vidovej výpovede mu mala uškodiť.

Potvrdil, že v septembri 2018 mu Vida na osobnom stretnutí dôvody svojho konania vysvetlil. „Povedal mi, že zaútočili na jeho rodinu a predovšetkým na jeho dcéru. V debate mi vysvetlil, že to musel urobiť, lebo sa bál o svoj život a život svojich blízkych,“ vyhlásil Janíček.

Ešte pred pokračovaním jeho svedeckej výpovede predložil advokát Erdös súdu dôkaz, z ktorého vyplýva, že Janíčka zastupuje v inom súdnom konaní advokátka Jana Štefáneková.

Práve ona je splnomocnenkyňou poškodeného Michala Vidu. „Už v minulosti počas jednotlivých hlavných pojednávaní sa nám vyskytli vážne podozrenia z toho, že Michal Vida a Ondrej Janíček na rozdiel od svedeckých výpovedí pred Okresným súdom Trnava vypovedali odlišne,“ uviedol Erdös.

Podľa jeho slov vzniká podozrenie, že advokátka komunikovala o výsledkoch dokazovania v priebehu konania, a tým bolo doterajšie dokazovanie vážne kontaminované.

Advokát Marek Para podal vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu krivej prísahy a krivej výpovede trestné oznámenie.

„Prokurátor dostal konkrétne trestné oznámenie. Vzhľadom na to, že pána Janíčka zastupuje odplatne pani Štefáneková, vzniká otázka, odkiaľ si odsúdený Vida môže dovoliť jej právne služby a prečo práve pod jej gesciou dochádza k týmto zvláštnym taktickým ťahom medzi Vidom a Janíčkom a musí to preveriť prokuratúra,“ poznamenal Para

Štefáneková sa z účasti na utorkovom pojednávaní ospravedlnila, a tak k náznakom kolízie záujmov nemohla zaujať stanovisko. Neprítomný bol aj Vida, svedok Janíček tvrdenia o možnom zosúlaďovaní výpovedí odmietol.

Prípad sa v minulosti pojednával na Okresnom súde Trnava. Ústavný súd SR však v závere marca 2023 zrušil uznesenie Najvyššieho súdu SR, ktorý v septembri 2021 presunul kauzu Fatima zo súdu z Trenčína do Trnavy.

Najvyšší súd napokon prípad pridelil OS Žilina. V tomto kalendárnom roku je vytýčený ešte jeden termín hlavného pojednávania na 10. decembra.

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Na žilinskom súde pokračovalo …., rtvs.sk, 20.11.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár