Najbohatší svetoví magnáti v období pandémie zbohatli ešte viac

Foto: Hvylya.net

Súčasná svetová „spravodlivosť“: bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú.

Na celom svete sa konajú mohutné protesty, zapríčinené znížením životnej úrovne obyvateľstva, vyhrotením sociálnych problémov, mnohopočetnými korupčnými aférami a zločinmi vedúcich politikov a podnikateľov. Človek si mimovoľne spomenie na deduška Lenina, ktorý tvrdil, že kapitalizmus je protiľudské sociálno-politicko-hospodárske zriadenie a skôr či neskôr skrachuje. Žeby sme boli svedkami začiatku krachu kapitalistickej ríše?

Ako uvádzajú svetové média, v čase, keď väčšinu sveta trápi pandémia koronavírusu, znižuje sa výroba, podniky krachujú, milióny ľudí stráca zamestnanie a finančné zásoby na účtoch v bankách a v domácich „trezoroch,“ tak asi 660 miliardárov v USA od marca 2020, kedy naplno vypukla pandémia, zvýšilo svoj celkový kapitál o 1,1 bilióna dolárov. Čiže ich spoločný čistý kapitál sa v priebehu necelých 10 mesiacov zvýšil takmer o 40%! Tak je skonštruovaný tento svet: tí bohatší zbohatnú aj na tragédii, ktorá ochromuje svet. To je „spravodlivosť“.

Túto situáciu komentoval predseda dočasnej komisie Rady federácie Ruska pre informačnú politiku a vzťahy s médiami, senátor Alexej Puškov. Na svojom Telegram-kanále, ako vždy bez servítky na ústach, rozložil na drobné aktuálne dianie na svete. S istou štipkou horkosti a sarkazmu komentoval správy médií o tom, ako narástli zisky miliardárov.

„660 miliardárov v USA zvýšili svoje kapitály o 1,1 bilióna dolárov od marca 2020, kedy sa v USA začal lockdown. A túto skazenú a nemorálnu schému sveta – a jej nemorálnosť je očividná – USA vnucujú svetu vo forme „demokracie“ a „liberálneho svetového poriadku!“ Dokonca aj absolútne monarchie, prisahám, boli oveľa čestnejšie,“ podotkol ruský politik.

Známy časopis Forbes tesne pred Silvestrom uviedol, že od konca r. 2019 do polovice decembra 2020 – fakticky za rok – vyše 2200 miliardárov na svete zbohatli celkovo o 1,9 bilióna dolárov. Analytici Forbesu vypočítali, že spoločný kapitál najbohatších ľudí planéty v súčasnosti dosiahol už 11,4 bilióna dolárov oproti „iba“ 9,5 bilióna dolárom, ktoré mali na konci r. 2019. Čiže nárast ich kapitálu dosiahol neuveriteľných 20% – a to v období, keď drvivá väčšina ľudí na planéte mala obrovské finančné straty.

Podľa analytikov Forbesu, najviac zbohatli čínski miliardári – až o 60%! Svojráznym lídrom v rebríčku týchto „vyvolených,“ ktorí sa zúčastňujú na pochmúrnom a nechutnom „hodovaní počas morovej epidémie,“ je majiteľ spoločnosti Nongfu Spring, ktorá vyrába vodu vo fľašiach – Zhong Shanshan, kapitál ktorého v priebehu vlaňajšieho roka narástol do astronomickej výšky – z 2 miliárd dolárov až na 62,5 miliárd dolárov – tridsaťnásobne!!!

V USA si najviac prilepšil zakladateľ spoločnosti SpaceX a Tesla Elon Musk – o 17 miliárd dolárov. V súčasnosti sa vyšplhal na tretie miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta. V radoch francúzskych miliardárov, ktorí obsadili tretie miesto v svetovom ratingu osôb, ktorých kapitál vlani najviac narástol, sa vyznamenal majiteľ spoločnosti Dior a Louis Vuitton, Bernard Arnault a majiteľka spoločnosti L’Oreal, Françoise Bettencourt Meyersová. Táto dvojica zarobila viac, ako všetci ostatní najbohatší francúzski podnikatelia dokopy.

Spoločnosť Forbes zverejnila rebríček 10 krajín s najbohatšími ľuďmi, v ktorých sa najviac znásobil kapitál v „pandemickom“ roku 2020:

1. Čína (+$750 miliárd dolárov)
2. USA (+$560 miliárd dolárov)
3. Francúzsko (+$95 miliárd dolárov)
4. India (+$75 miliárd dolárov)
5. Hongkong (+$60 miliárd dolárov)
6. Nemecko a Japonsko (+$55 miliárd dolárov)
7. Singapur (+$45 miliárd dolárov)
8. Austrália (+$35 miliárd dolárov)
9. Švédsko (+$30 miliárd dolárov)

V čase pandémie, všeobecného trápenia, strachu, stresov, hádok a prešľapov politikov, krachu mnohých podnikov, nárastu nezamestnanosti, najbohatší ľudia sveta znásobili svoj kapitál prakticky o pätinu. A to v čase, keď drvivá väčšina ľudí na planéte mala obrovské finančné straty. Ako je známe, tí „najšikovnejší“ si miliardy zarobili aj počas prvej a druhej svetovej vojny, v čase neuveriteľného utrpenia a smrtí miliónov ľudí na svete. Pre nich je najhlavnejší – biznis. Nuž, premýšľajúc nad podobnými správami a tendenciami, si človek mimovoľne spomenie na deduška Lenina. Možno v niečom predsa mal pravdu…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) https://www.forbes.com/sites/chasewithorn/2020/12/16/the-worlds-billionaires-have-gotten-19-trillion-richer-in-2020/

(2) https://t.me/alexey_pushkov/2405

(3) https://t.me/fuckyouthatswhy/42817

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár