Najväčšími aktívami domácnosti sú ich bežné úspory

· Čas čítania: 3 min.

Na finančných trhoch sa „povaľuje“ obrovské množstvo ničím nekrytých peňazí o ktorých si nedovolíme povedať, že sú bankovky ale skôr štátovky, ktorých pohyb je regulovaný menovou politikou centrálnych bank, ktoré to s objemom ich tlačenia prehnali. Dôkazom tohto tvrdenia je, že pôvodne sa počítalo s poklesom globálnej ekonomiky na úrovni 10 percent, skutočnosť však nebude vyššia ako 5,5 percenta.

Kto si dnes z podnikateľov potrebuje vziať úver, nemá väčší problém, keďže jeho nesplácanie je garantované štátom, za ktorým nie je nikto iný, ako slovenskí daňoví poplatníci. Tento „vládny špás“ ale môže zvýšiť deficit verejných financií, ak sa úvery nebudú riadne splácať. Banky si totiž so splácaním poskytnutých úverov nerobia žiadne problémy, keďže vedia, že v prípade ich nesplácania ich zaplatí štát.

Iným problémom možného zvyšovania deficitu verejných financií  sú poskytované príspevky od štátu aj tým firmám, ktoré mali existenčné problémy už aj pred koronou. Pre ne to bola tak posledná príležitosť záchrany ich predmetu podnikania. Ako to napokon v oboch spomínaných prípadoch dopadne,  sa dozvieme pri ich daňovom priznaní za vlaňajšok a za tento rok, ktoré bude musieť byť tento krát zaregistrované aj v registri účtovných závierok.

V znehodnocovaní peňazí patríme k horším

Pre väčšinu z nás je určite prekvapením, že v bankách sa zvyšujú objemy usporených peňazí domácnosti z viacerých dôvodov, ako odložené splátky z úverov, zatvorené obchody a reštaurácie, ako aj možnosti tipovania. Príčinou je aj uvedomenie si, že na horšie časy treba mať vždy finančnú rezervu. O tom, že ich peniaze strácajú každý mesiac kúpnu silu určite vedia, keďže inflácia je vyššia ako ich úročenie a navyše sa neustále zvyšujú bankové  poplatky. Preto je dôležité, aby mali aspoň sporiace účty, ktoré sú síce tiež úročené slabšie ako miera inflácie, ale sú bez poplatkov.

Keď už hovoríme o inflácii ktorá je najväčším „požieračom“ kúpnej sily peňazí, tak si teda povedzme, že slovenské domácnosti na nej „prerábajú“ v eurozóne skoro najviac. Dnes dosahuje inflácia na Slovensku viac ako 1,5 percenta, zatiaľ čo v Rakúsku je to jedno percento a vo Francúzsku osciluje inflácia okolo nuly. Národná banka Slovenska počíta s jej poklesom z dôvodu lacnejších energií, ale na druhej strane hrozí, že s naštartovaním ekonomiky by sa mala zvýšiť cena ropy a teda výrobkov z nej.

Iným dôsledkom znehodnotenia kúpnej sily je, že úroky na bežných účtoch oscilujú okolo nuly, zatiaľ čo v Taliansku je to 1,3 percenta a vo Francúzsku takmer pol percenta. A to buďme radi, že zatiaľ nám banky neúčtujú mínusové úroky, ako trebárs v Slovinsku, kde úrok je mínus 0.07 percenta. A tak sa ani nečudujme, že aj slovenské domácnosti sa obzerajú po iných možnostiach zhodnocovania peňazí, akými sú trebárs aj fondy ETF, ktoré z hľadiska pomeru výnosu a rizika sa zdajú byť priaznivé.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár