NÁMESTNÍK MZ ČR MENÍ NÁZOR: TVRDÉ OPATRENIA UŽ NEPRESADZUJE

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Na rozdiel od slovenského premiéra Igora Matoviča tvrdo presadzujúceho „blackout“, pristupujú v Českej republike s úplne inými návrhmi riešení. Námestník ministra zdravotníctva, epidemiológ navrhnutý na najvyššie štátne vyznamenanie Roman Prymula, ktorý je kľúčovou postavou štátneho postupu pri Koronavírusovej epidémii, zmenil názor na nutnosť pokračovania v tvrdých opatreniach. Pokiaľ naďalej potrvá priaznivý vývoj, dôjde k ich zmierneniu a začne riadené „premorovanie“ populácie. Z toho dôvodu by napríklad nechal v polovici mája otvoriť školy. Svoju predstavu objasnil v rozhovore pre DVTV.

V priebehu hodinového vystúpenia epidemiológ niekoľkokrát zopakoval, že je potrebné ekonomicky rozbehnúť štát a v nasledujúcich mesiacoch populáciu novým koronavírusom riadene premoriť. Vzhľadom k tomu, že v blízkej dobe nie je vidina žiadneho lieku, námestník Prymula by ďalšie ochranné opatrenia cielil na staršie a rizikové skupiny a vo zvyšku populácie život otvoril, aby došlo k jej premoreniu.

„Zmenil som na to názor. Naše prvé údaje vychádzali z trochu vyfabulovaných údajov z Číny. Ale ukazuje sa, že koronavírusmi sa premoruje pomerne vysoká časť populácie. Teraz sú prvé dáta z Talianska, vedci tvrdia, že nakazených je podstatne viac, než ukazujú oficiálne údaje, že je ich možno desať miliónov. Takže mŕtvych nie je 15 percent, ale napríklad 2 až 3 percentá, „uviedol Roman Prymula.
V súvislosti so stratégiou „premorovania“ zmienil aj znovuotvorenie škôl. Osobne si vie predstaviť, že školy by boli otvorené okolo 15. mája, pričom žiaci a študenti by do školy nosili rúška. Povinnosť mať zakrytý nos a ústa bude až posledné opatrenie, ktoré padne.

Prymula tiež povedal, že približne v čase Veľkej noci začne plošné testovanie zamorenosti českej populácie koronavírusmi. Prebehne v troch regiónoch na vzorke 17 000 ľudí. Dáta, ktoré odhalí percento asymptomatických osôb, by potom mohli byť vyhodnotené týždeň potom.

Počas rozhovoru Prymula niekoľkokrát komentoval dopad tvrdých opatrení na ekonomiku štátu a vyjadril sa k otázke prijatých opatrení ako celku. „To, čo sa dialo v Anglicku a vo Švédsku, bola stratégia nechať epidémiu prebehnúť populácií, čo sa neukazuje ako úplne šťastná vec. Ale riadený prístup, ktorý by nebol až tak reštriktívny, ako je to teraz v úplnej väčšine krajín, možno zasluhuje pozornosť. Aby z dlhodobého hľadiska nedošlo k úplnému utlmeniu. Regulovať kategórie, ktoré sú rizikové, a tie uschovať.

Mali sme teda byť mäkšie, aby to nemalo také ekonomické dopady? spýtal sa Martin Veselovský. „To je veľká diskusia, ktorú riešim. Kde som si celkom istý, že sme postupovali správne, bolo úvodné spomalenie. Museli sme epidémiu spomaliť, aby sme mali dostatok priestoru na vytvorenie kapacít a aby sme mohli tú epidémiu riadiť. Ale teraz bude nastávať situácia, kedy si musíme povedať, či postupovať naďalej takto striktne, alebo určitým spôsobom uvoľňovať – ​​aj keď za predpokladu, že epidémia pôjde mierne nahor, „reagoval Prymula.

Nie je možné držať tvrdé opatrenia nekonečne dlho dobu. Ak krivka nárastu prípadov bude v najbližších dňoch naďalej lineárna, ide očakávať uvoľnenie zákazov, „povedal.

Ľudia, ktorí sú schopní pracovať a ktorí normálne pracovali, tak by sa mali vracať do svojich profesií,“ povedal Prymula a dodal, že v hre je aj otvorenie niektorých vonkajších športovísk ako napríklad štadióny, golfové ihrisko či tenisové kurty. Do normálu by sa po Veľkej noci mali vrátiť aj bežné obchody a služby. Niektoré už teraz vo štvrtok – drobné predaja, aby ľudia mohli niečo robiť cez sviatky na záhrade.

Podľa Prymulu sa tiež čoskoro otvoria hranice. Letiská sa vraj odblokujú pomerne skoro. Opatrenia sa v horizontoch dní rozvoľnia pre expertov, ktorí cestujú za prácou.
Prymula na záver videa dodáva:
Táto pandémia ľudstvo neohrozí, ohrozujú ho ekonomické opatrenia, ktoré boli celosvetovo aplikované.“

Pozrite si video:
https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-roman-prymula-hostem-dvtv-prijme-rad-od-zemana-a-kdy-sk/r~3ce1efca774b11ea9c800cc47ab5f122/

zdroj: aktualne.cz

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár