Namiesto podstaty riešili médiá nesprávnu angličtinu na proslovanskom bilborde

Tagged With: , , , , Add Comment

Pred začiatkom majstrovstiev sveta v hokeji sa kúsok od košického letiska objavil bilbord s previaznou slovenskou a ruskou vlajkou a jazykovo nesprávnym nápisom „We are Slaws, not untermenschen“. Untermenschen (v nemčine písané s veľkým začiatočným písmenom, ako všetky podstatné mená) je výraz, ktorí nemeckí nacisti používali na „podľudí“, teda menejcenné rasy. Autori bilbordu teda chceli povedať „Sme Slovania, nie podľudia“. Akurát, že Slovania sa anglicky píšu „Slavs“, „slaw“ s dvojitým „w“ znamená „kapustový šalát“. Mohlo teda ísť aj o provokáciu, snažiacu sa dehonestovať myšlienku slovanskej vzájomnosti. I keď pravdepodobnejšia je spontánna akcia národne a slovansky cítiacich ľudí, ktorí, žiaľ, nevedia poriadne anglicky.

Každopádne bilbord bol vylepený na čierno a spoločnosť, ktorá reklamnú plochu vlastní, ho následne odstránila. Čo je však zaujímavé, sú rozhorčené reakcie mainstreamových médií, ktoré písali len o tom, ako si Slovensko pred majstrovstvami urobilo hanbu propagáciou „kapustového šalátu“. Zámerne obchádzali problém, na ktorý sa bilbord (i keď treba priznať, že nie práve najšťastnejším spôsobom) snažil upozorniť: Že Slovania sú v západnom, Anglosasmi ovládanom svete, stále považovaní za ľudí druhej kategórie. Rusi sú démonizovaní ako agresori, a tie slovanské štáty, ktoré sú členmi EÚ, sa stali odbytiskami nekvalitných potravín, rozpredali západnému kapitálu väčšinu národného bohatstva a ich obyvatelia sú zdrojom lacnej pracovnej sily pre zahraničné firmy. Je však jednoduchšie vysmievať sa nepodarenej angličtine a odvádzať pozornosť od podstaty.

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis