Namiesto snehu padajú na Sibíri a v Antarktíde mikroplasty

· Čas čítania: 2 min.

Ruskí vedci sa snažia pochopiť rozsah potenciálnej hrozby mikroplastov pre životné prostredie na Sibíri: sneh je znečistený mikroplastmi, ktoré sa potom topia a vsakujú do zeme. Mikroplast je všeobecné označenie používané pre rôznorodé úlomky plastov s veľkosťou od 100 nanometrov až po päť milimetrov, ktoré sa vyskytujú vo vode, v pôde i vo vzduchu ako súčasť ich znečistenia. Samotné mikroplasty neškodia, ale škodia im rôzne aditíva zlepšujúce sa vlastnosti plastov.

Experti odoberajú sneh z dvadsiatich vytipovaných regiónov na Sibíri – na dvetisíc kilometrov dlhej trase od Altaja na juhu po Severný ľadový oceán. Už prvé rozbory biológom z Tomskej univerzity napovedajú, že fragmenty plastov sa nachádzajú aj v závejoch odľahlej divočiny. „Už vieme, že nielen rieky a oceány sa podieľajú na globálnej cirkuláciu plastových mikročastíc, ale aj pôda, živé organizmy, a dokonca atmosféra,“ uviedla Julia Franková z Tomskej štátnej univerzity. Mikroplasty, ktoré vznikajú pri rozpade plastového odpadu, sa čoraz viac vyskytujú vo vzduchu, potravinách, pitnej vode alebo dokonca v arktickom ľade. Vedci sa čoraz viac obávajú, že môžu predstavovať riziko pre zdravie ľudí a morský život, aj keď v tejto otázke zatiaľ neexistuje konsenzus. Vedci z Tomska predtým našli mikroplasty v tráviacom systéme rýb ulovených v sibírskych riekach, čo potvrdzuje, že prispievajú k znečisťovaniu Severného ľadového oceánu plastmi. „Sibír je v tomto aspekte absolútne nedostatočne preskúmaný a náš záujem o tento problém prichádza neskoro v porovnaní so zvyškom sveta,“ uviedol Frank. Vedci teraz študujú vzorky snehu, aby pochopili, do akej miery hustota obyvateľstva, blízkosť ciest a iná ľudská činnosť prispieva k znečisteniu „Máme tu (na Sibíri) relatívne nízku hustotu osídlenia. To je z hľadiska znečistenia životného prostredia pozitívum, pretože antropogénne zdroje sú najväčším zdrojom mikroplastu, „dopĺňa Franková.

Podobné výskumy sa neuskutočňovali iba na Sibíri ale aj v oblasti Antarktídy a Arktídy, teda ďaleko od  zdrojov ľudskej činnosti. Doteraz sa vedci domnievali, že Južný ľadový oceán slúži ako bariéra proti znečisteniu spôsobenému človekom. Predminulý rok však výskum vedcov z univerzity v Hulle ukázal, že miera znečistenia najjužnejšieho kontinentu dosahuje päťkrát vyšších hodnôt, než sa doteraz predpokladalo. Mikroplasty sa našli dokonca v tele kôrovca z Mariánskej priekopy. Takéto veľké znečistenie sa nás núti zamyslieť nad obmedzením používania jednorazových plastových výrobkov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Is it snowing microplastics in Siberia? Russia scientists take samples, reuters.com, 19.3. 2021
2. Odľahlosť nestačila. V antarktickom ľade po prvý raz objavili mikroplasty, sme.sk 24. 4.2020
3. Mikroplasty objavili aj v tele kôrovca z hlbín Mariánskej priekopy, sme.sk, 5. 3. 2020
4. Na Sibiři sněží z nebe mikroplasty. Vědci problém teprve začínají zkoumat, ct24.ceskatelevize.cz, 3. 2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár