Nanotetovanie – nová technológia neviditeľného očkovania

· Čas čítania: 4 min.

V Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) vyvinuli prevratnú technológiu neviditeľného nanotetovania. Vynález dokáže informovať lekárov o očkovaniach, ktoré pacient podstúpil. Potrvá niekoľko rokov, kým sa začne používať v praxi.

Inžinieri MIT navrhli spôsob, ako ukladať lekárske informácie pod kožu, pomocou farbiva s kvantovou bodkou, ktoré je spolu s vakcínou dodávané pomocou mikroihlovej náplasti. „Na kožu sa aplikuje náplasť s mikroskopickými ihlami. Z tých sa potom do kože uvoľnia špeciálne navrhnuté nanočastice, ktoré sú ako atrament.

Pokiaľ klasické tetovanie vidieť, nanočastice voľným zrakom nezbadáte. K zobrazeniu informácií je potrebné použiť infračervenú kameru, ktorú je dnes možné nainštalovať do bežných mobilných telefónov.“

Po naskenovaní informácií sa zobrazí obrazec bodiek, podobne ako je tomu pri QR kódoch. Obsahuje podrobné informácie, ako napríklad druh vakcíny a dátum očkovania. Výhodu má predstavovať rýchly prístup k informáciám o očkovaní. V budúcnosti sa tak nebude nutné spoliehať iba na zdravotnícku dokumentáciu, či už papierovú, ktorá sa môže stratiť alebo elektronickú, na ktorú môžu zaútočiť hackeri.

Na mieste sú obavy z odmietnutia očkovania, práve kvôli využitým nanotechnológiám, ktoré sú pre ľudí relatívne nové. Preto sa uvažuje o prieskumoch verejnej mienky, ktoré budú prebiehať v Malawi, Bangladéši, Benine, či Keni. Stále je, ale otázne, ako dlho očkovanie vydrží. Bude potrebných množstvo výskumov na overenie bezpečnosti takého očkovania, ktoré môžu trvať desať, aj viac rokov.

Článok publikovaný v scientificamerican.com popisuje špeciálne vakcíny vyvinuté na podobnom princípe. Fungovali by podobne ako tetovania, pri ich aplikácii by avšak nebola nevyhnutná prítomnosť zdravotníka, či chladenie vakcíny. Výskumy vakcíny boli financované nadáciou Bill & Melinda Gates Foundation a vznikli na základe požiadavky od Billa Gatesa.

Ruchit Nagar, študent Harvardskej lekárskej fakulty sa snaží v spoločnosti Khushi Baby vytvoriť systém na sledovanie histórie očkovaní.

„Nagar a jeho tím vytvorili v severoindickom štáte Rádžasthán prívesok, ktorý nosia deti na šnúrke okolo krku. Uchováva, šifruje a pomocou hesla chráni zdravotné informácie dieťaťa. Používa rovnakú technológiu ako RFID čipy a poskytuje zdravotníckym pracovníkom prístup k údajom o tehotenstve matky, histórii očkovania a navrhuje ďalšie potrebné očkovania.“

Podľa osobného názoru autora je na mieste opatrnosť pri využívaní nových technológií. Na posúdenie ich bezpečnosti sú potrebné dlhodobé štúdie.

Aj keď má veda potenciál prispievať k rozvoju spoločnosti, sú známe prípady, ktoré sa ukázali ako slepá ulička. Napr. používanie materiálov, ktoré boli vyhodnotené ako bezpečné, ale po čase sa prejavili ich škodlivé následky na zdravie (azbest). Druhou odvrátenou stránkou je ochrana zaheslovaných údajov. Vždy môže dôjsť k prelomeniu hesiel. Pokiaľ nedôjde k obnoveniu dôvery v spoločnosti, ktoré majú citlivé údaje chrániť, nebudú tieto technológie populáciou akceptované.

Makroskopický obrázok poľa mikroihiel, ktorý dokáže dodávať kvantové bodky do kože. KJ McHugh a kol. Vedecká translačná medicína (2019)

Neviditeľný atrament by mohol odhaliť, či boli deti očkované

Inžinieri MIT vyvinuli spôsob, ako ukladať lekárske informácie pod kožu, pomocou farbiva s kvantovou bodkou, ktoré je spolu s vakcínou dodávané pomocou mikroihlovej náplasti. Farbu, ktorá je voľným okom neviditeľná, je možné neskôr prečítať pomocou špeciálne upraveného smartfónu.

Kvantové bodky po podaní v koži hlodavcov. KJ McHugh a kol. Vedecká translačná medicína (2019)

Saving Lives with Wearable Technology; Khushi Baby Implementing Health Innovation in India | Yale MacMillan Center South Asian Studies

Indický prívesok spoločnosti KhushiBaby, v ktorom je uchovaný záznam o histórii očkovania dieťaťa

testovací test

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Záznam o očkování přímo na těle. Vědci vyvinuli neviditelné nanotetování, irozhlas.cz, 21.12.2019
  2. Invisible Ink Could Reveal whether Kids have Been Vaccinated, scientificamerican.com, 18.12.2019
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár