Národná banka Poľska si vzala 100 ton zlata z Londýna späť domov

Tagged With: , , , , Add Comment

Začiatkom júla 2019 obchodnícka spoločnosť Bullion Star informovala o významných transakciách Národnej banky Poľska (NBP), ktorá zvýšila svoje zlaté rezervy na 229 ton tým, že v rokoch 2018-2019 kúpila 126 ton, pričom veľká väčšina pochádzala z nákupu v londýnskej Bank of England. Súčasťou oznamu NBP bolo, že je plánovaná aj ďalšia akumulácia zlata repatriáciou (návratom domov) asi 100 ton vzácneho kovu, uloženého v Londýne. Stalo sa tak potom, čo zamestnanci poľskej NBP v júni tohto roka skontrolovali poľské zlato a podmienky uskladnenia v britskej metropole. Poľsko sa tak nákupmi a repatriáciou zlata pripája k Maďarsku, ktoré vyvíja rovnakú iniciatívu.

Originálny dokument NBP uvádzal: „Vzhľadom na významné zvýšenie našich zdrojov zlata a so zreteľom na prax ostatných centrálnych bánk sa správna rada NBP rozhodla presunúť polovicu súčasných zdrojov (približne 100 ton) do štátnej pokladnice NBP (vo Varšave). Táto operácia už bola oznámená našim partnerom v Bank of England a bude prebiehať v súlade s harmonogramom zabezpečujúcim ochranu operácie.“

Prezident NBP Adam Glapiński na nedávnej tlačovej konferencii (25. novembra) oznámil, že repatriačná operácia za účasti „medzinárodnej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na prepravu cenných nákladov“ prebehla hladko a bez problémov. Úspechom celej akcie je NBP natoľko nadšená, že na oslavu udalosti plánuje vydať aj špeciálnu pamätnú mincu.

Podobné presuny, kedy si štáty berú svoje zlato späť, nie sú ničím novým. Holandská centrálna banka si vyzdvihla 123 ton zlata z newyorskej Federal Reserve Bank v roku 2014 a nemecká Bundesbank iniciovala presun 674 ton zlata z Paríža a New Yorku v rokoch 2013-2017. V období november 2011 — január 2012 bolo prepravených 160 ton venezuelského zlata späť do Caracasu. Niektorí môžu poukázať na mamutí transfer 940 ton zlata z Bank of England do Frankfurtu na prelome rokov 2000-2001, ale to je iný príbeh. Rakúska centrálna banka repatriovala 90 ton zlata z Londýna do Viedne v lete 2018.

Pramene:

[1] Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota; Narodowy Bank Polski, 5.7.2019

[2] Poland joins Hungary with Huge Gold Purchase and Repatriation; autor: Ronan Manly; Bullion Star, 7.7.2019

[3] Polish gold reserves brought home – central bank; The First News, 25.11.2019

[4] Poland Repatriates 100 Tons Of Gold In „Symbol Of Strength“; Zero Hedge, 27.11.2019

[5] Narodowy Bank Polski zakończył operację sprowadzenia złota; Narodowy Bank Polski, 25.11.2019

[6] De Nederlandsche Bank (DNB); Bullion Star

[7] Bundesbank completes gold transfer ahead of schedule; Deutsche Bundesbank, 23.8.2017

[8] Venezuela’s Gold Reserves – Part 2: From Repatriation to Reactivation; Bullion Star, 14.5.2015

[9] Deutsche Bundesbank; Bullion Star

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis