„Národná katastrofa“: Španielsko je svedkom 500 % nárastu „veľmi dlhodobej nezamestnanosti“

Add Comment

Podľa správy Národného štatistického inštitútu Španielska nemá v Španielsku, štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny, viac ako milión ľudí prácu od roku 2010.  Aj  napriek tomu, že  toto číslo stále rastie, vláda tvrdí,  že sme svedkami oživenia.

Čísla ukazujú, že  „veľmi dlhodobá nezamestnanosť “ sa v krajine od roku 2007 zvýšila o viac ako 500 percent. V tom roku (2007) bolo nezamestnaných asi 250.000 Španielov, ktorí prišli o prácu pred viac ako troma rokmi. Toto číslo výrazne vzrástlo v roku 2013 – až na 1,27 milióna, čo je v porovnaní s rokom 2012 až o 234 tisíc viac. 

Všeobecne platí, že za dlhodobo nezamestnaných sa považujú  nezamestnaní, ktorí sú bez práce po dobu dlhšiu ako 27 týždňov. Nedávna štúdia ukazuje, že táto kategória sa v Španielsku zmenila na kategóriu veľmi dlhodobo nezamestnaných, v ktorej sú stovky tisícok  ľudí bez zamestnania po dobu najmenej troch rokov a ktorá tvorí viac než 23 percent z celkového počtu nezamestnaných obyvateľov  Španielska.

Toto číslo je oveľa vyššie ako v iných krajinách  regiónu, ktoré sú na rovnakej ekonomickej úrovni. Nedávne štúdie ukázali, že až 26 percent obyvateľov krajiny je odkázaných na štátne dávky, po Grécku je to  druhý najvyšší počet v EÚ.

Napriek tomu politici tvrdia, že národ sa v polovici roka 2013 vynoril z rokov recesie a situácia sa stále zlepšuje. Dňa 29. mája Španielsko informovalo o svojom ​​najrýchlejšom hospodárskom raste od roku 2008.

Napriek miliónom ľudí, ktorí v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny ( za Nemeckom, Francúzskom a Talianskom) márne hľadajú prácu, Medzinárodný menový fond tento týždeň povedal, že hospodárske oživenie a obnova sú stabilné (trvalé). „V Španielsku nastal  obrat,“ uvádza výročná správa MMF o ekonomike krajiny.

Luid de Guindos,  španielsky minister hospodárstva, v parlamente povedal, že v roku 2013 rástla ekonomika najrýchlejšie za posledných šesť rokov. O pár mesiacov neskôr štúdia  druhej najväčšej španielskej banky, BBVA, uviedla, že miera nezamestnanosti by sa v priebehu desiatich rokov mala dostať na predkrízovú úroveň.

Starší nezamestnaní Španieli sú v horšom postavení ako tí mladší, ktorí sú  flexibilnejší  a môžu sa snažiť si nájsť prácu v iných krajinách.  Ale tí s rodinami a finančných záväzkami riskujú, že si prácu už nikdy znovu nenájdu. Edward Hugh, britský ekonóm žijúci v Španielsku, sa na margo vyššie citovanej  správy vyjadril,  že situácia je katastrofálna: „Mnoho z týchto ľudí je teraz „štrukturálne nezamestnaných“ a mnohí z tých, ktorí majú vek nad 50 rokov, už možno nikdy nebudú znova pracovať.  „Je to národná katastrofa,“ povedal.

V nedávnych voľbách do EÚ získali relatívne vysoký počet hlasov španielske nové,  menšie strany. Jeden z nováčikov, Strana Podemos (Môžeme), získala takmer osem percent hlasov, za ktoré dostali  päť kresiel v Európskom parlamente. Jeden z poslancov za toto politické hnutie povedal, že kľúčovou aktivitou novej strany je  „hulákanie a krik  na protest proti nespravodlivosti, zbúraným snom a beznádejnej budúcnosti, ktoré sú spôsobené súčasným ekonomickým systémom.“

Medzi tisíckami ľudí, ktorí sa vydali do ulíc protestovať proti úsporným opatreniam  španielskej vlády a dlhoročnej situácii v zamestnanosti. V najhoršej situácii, pokiaľ ide o hľadanie zamestnania, sú muži, ktorí vyštudovali  ochranu životného prostredia a ženy s titulmi v odbore architektúry a stavebníctve. Posledná správa ukazuje, že  v týchto odvetviach je najvyššia miera nezamestnanosti, až 47 percent. Najnižšia miera nezamestnanosti je u oboch pohlaví v odboroch matematika a štatistika.

Preklad z RT

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis