Našiel sa dokument, kde Budaj svojím podpisom potvrdil donášanie pre ŠtB

FOTO: TASR/Jaroslav Novák

 

Aktuálne dočasne poverený minister životného prostredia, ktorý v minulosti patril k najvýraznejším lídrom Nežnej revolúcie Ján Budaj bol obvinený zo spolupráce s komunistickou tajnou službou ŠtB už v roku 1990, keď naňho Vladimír Mečiar vytiahol, že bol tajným agentom. Pri práci na dokumente pre RTVS, ktorý sa venuje štátnej bezpečnosti bol teraz nájdený dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB a donášať na svojich známych. Objavil ho český historik Prokop Tomek.

Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického, zachovám prísnu mlčanlivosť,“ píše sa v ručne písanej správe s Budajovým podpisom z 23. júna 1979. Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,píše sa v dokumente.

Politikou tento spis otriasol už krátko po Nežnej revolúcii, keď vtedajší minister vnútra Vladimír Mečiar vytiahol na Budaja, že ho Štátna bezpečnosť evidovala ako agenta, čiže vedomého spolupracovníka, a donútil ho tak v júni 1990 odstúpiť z prvých slobodných volieb, ktoré sa v Československu konali po zvrhnutí komunistov.

Budaj vtedy bol nielen lídrom kandidátky a predsedom Verejnosti proti násiliu (VPN), ale aj jedným zo symbolov odporu voči komunizmu. Verejnosť šokovalo už len zverejnenie informácie, že jedna z najznámejších tvárí Novembra patrila medzi agentov. O spise sa len hovorilo, na verejnosť neprenikol, lebo zmizol. Celý Budajov spis sa záhadne stratil v 90. rokoch po páde bývalého režimu. Ako agent ŠtB sa vyskytol v zoznamoch spolupracovníkov komunistickej tajnej polície ako dôverník pod krycím menom „Domovník“.

Fico vyzýva prezidentku aby konala

„Toto je obrovská hanba,“ vyhlásil Fico. Budaj sa podľa neho zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime. Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie. „Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu,“skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri novembrových udalostiach.

„Jeden z najväčších demokratických ‚tlčhubov‘ je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil Fico.

Ozrejmil, že opozícia aktuálne nemá možnosť podať návrh na Budajovo odvolanie v Národnej rade (NR) SR, keďže vláda stratila ešte v decembri dôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby si sadla s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a lídrom OĽANO Igorom Matovičom, nech nájdu riešenie.

Foto: Archív TASR

Budaj spoluprácu viackrát poprel

Budaj sa stal lídrom Nežnej revolúcie, keďže v mladosti kritizoval komunistický režim. Po ukončení strednej školy sa pokúsil so spolužiakom ujsť za hranice Československa, ale nepodarilo sa mu to. Podľa Ústavu pamäti národa sa preto stal „nepriateľskou osobou s poškvrneným kádrovým profilom“. Viackrát ho uväznili, často vypočúvali, a aj po prepustení mal zákaz opustiť republiku.

Budaj preto akúkoľvek spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou vylučuje. „Pred rokom 1989 som bol jeden z najčastejšie vypočúvaných a zatýkaných ľudí na Slovensku,“ skonštatoval v roku 2005 pre Hospodárske noviny. Žiadal ÚPN, aby mu sprístupnili záznamy o jeho osobe, ale bezvýsledne. „Zatiaľ mi nevedia povedať ani len to, či nejaký taký zväzok existuje,“ tvrdil vtedy Budaj.

V roku 2008 na tlačovej konferencii pomenoval rôzne neduhy ŠtB. „Bola beštiálna. Vyskytli sa tam ľudia, ktorí boli schopní vraždiť a zrejme aj vraždili. Preto je potrebné, aby ÚPN sprístupnil pravú tvár ŠtB, aby prestal ŠtB vykresľovať ako korektnú, vždy dokonalú a predpisy plniacu inštitúciu,“ vyhlásil Budaj.

Budaj tvrdil, že tajní spolupracovníci často ani nevedeli, že ich ŠtB zapísala do zoznamu a nesúhlasili s tým. „To je kľúčová vec, ktorú Ústav pamäti národa vytrvalo odmieta. Tvrdí, že nič také sa nedialo,“ vyhlásil vtedy Budaj.

Ľuboš Blaha: “Otázkou je, prečo sa jeho podpis dostal na verejnosť práve teraz.

Každý vedel, aký je to pokrytec a farizej. Po komunistoch vybliakoval, ale sám za bývalého režimu slúžil ŠTB a donášal,” reagoval na Telegrame podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha:

Je to oficiálne. Budaj bol agentom ŠtB. Ja neviem, čo sú všetci odrazu takí prekvapení – jasné, že Budaj bol eštebák, veď to hovoríme už roky. Teraz sa odrazu objaví jeho podpis a oficiálne sa preukáže, že donášal a médiá z toho robia škandál – ale tie isté médiá ho roky kryli. Všetci vedeli, čo je Budaj zač. Nie nadarmo sme ho nazývali krycím menom Domovník,” píše vo svojom príspevku Blaha a zamýšľa sa nad tým, prečo sa jeho podpis dostal na verejnosť práve teraz. Pár týždňov po tom, čo opustil Matovičovo OĽaNO a chcel ísť do projektu s Hegerom.

“Žeby pomsta Matoviča? Toto sú jeho metódy. Spomeňte si, ako vydiera Sulíka. Ako zbieral kompro na Procházku. Ako mafiánsky ničí svojich oponentov. Je dosť možné, že Matovič Budaja vydieral a teraz, keď sa mu Domovník vzoprel, všetko išlo von. A trnavský mafián sa za rohom rehlí. Toto odhalenie najviac prezrádza o Matovičovi. Do politiky išiel ako veľký antikomunista a pritom sa obklopil eštebákmi. Do politiky išiel ako veľký bojovník proti korupcii a sám páchal daňové podvody, robil kšefty s Majským a nechal si mafiánom Petrovom prepierať peniaze… Podvodníček.”

Podľa Blahu by mal Budaj okamžite odstúpiť z funkcie ministra. Nie len preto, že bol eštebák, ale preto, že je pokrytec. “S plechovým ksichtom tu roky moralizuje a sám pritom donášal na ľudí,” napísal na telegrame.

Matovič očakáva vysvetlenie

Líder hnutia OĽANO Igor Matovič čaká, že sa Budaj vyjadrí k informáciám o jeho spolupráci s ŠtB. Podčiarkol, že k situácii by sa mal postaviť čelom.

Nech sa postaví pred novinárov,“ uviedol Matovič. „Ak to bude vyzerať pravdivo, podľa toho sa k tomu postavím aj ja,“ dodal. Na otázku, či Budaja medializovaný dokument o spolupráci nediskvalifikuje z postu ministra reagoval, že bude závisieť od jeho vysvetlenia. Matovič dodal, že si informácie nemá ako preveriť, preto treba veriť aj Ústavu pamäti národa.

Historik Prokop Tomek našiel Budajov podpis v archíve v Olomouci. Posledný diel dokumentárnej série ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, kde Budaja s dokumentom konfrontujú, vysielala RTVS na Jednotke v stredu o 22.10 h. Budaj v seriáli vedomé donášanie na svojich kamarátov nepriznal. Vraj si pamätá len podpis o zachovaní mlčanlivosti.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1.) Eva Struhárňanská: Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB, Štandard, 01.02.2023
2.) Dominik Hutko: Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať ‘protispoločenskú činnosť’, Pravda/TASR, 01.02.2023
3.) Český historik objavil Budajov podpis k spolupráci s ŠtB, Fico v reakcii apeluje na Čaputovú, HNonline, 01.02.2023
4.) R. Fico: „Budaj musí odstúpiť pretože podpisom potvrdil donášanie pre ŠTB a zaradil sa tak medzi najhoršie špiny bývalého režimu!“…, CZ24News, 01.02.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply