National Interest: Moskva nebude jednostranne ustupovať Západu

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Screenshot National Interest

Výmena gazdu v Oválnej pracovni Bieleho domu a črtajúca sa radikálna zmena vzťahov USA s hlavnými oponentmi – Ruskom a Čínou vyvoláva množstvo komentárov v svetových médiách. Ich autori sa snažia odhadnúť, ako sa bude vyvíjať situácia a ako sa budú chovať politici na oboch stranách.

Jeden z komentátorov, Dimitri Simes, vydavateľ a generálny riaditeľ amerického portálu National Interest, tvrdí, že USA sa budú snažiť nastoliť svoju nadvládu tak ako predtým a znova vytvoriť jednopolárny svet.Prizvukuje pritom, že Moskva nebude robiť jednostranne ústupky Západu a USA, ako to robila pred 30 rokmi, pretože nechce znova zažiť katastrofálnu situáciu, ktorá sa vytvorila v samotnom závere existencie Sovietskeho zväzu, keď Michail Gorbačev uveril falošným sľubom Západu a pokúšal sa ústupkami zariadiť dobré vzťahy s USA a Európou. Ako sa to skončilo, vedia všetci. Bol oklamaný a ZSSR sa rozpadol.

Vydavateľ National Interest poukazuje na to, že Moskva chce aby Západ zmiernil sankcie, ktoré uvalil na túto krajinu, alebo ich radšej zrušil. Podotýka však, že Kremeľ to nemôže prijať za každú cenu a nepristúpi na to, že bude robiť jednostranné ústupky. Poukazuje na to, že Rusko je za rovnoprávne partnerstvo a rovnaký meter vo vzťahu s inými krajinami. Odmieta úlohu otroka.

Dimitri Simes zdôrazňuje, že na Západe zbytočne dúfajú, že Moskva začne robiť ústupky v nádeji na to, že aj „transatlantický spolok“ potom odpovie rovnako ústretovo. Nečaká, že aj USA a EÚ budú rovnako férové a na dobré gesto Moskvy tiež odpovedia priateľsky. Generálny riaditeľ National Interest podotýka, že podobný scenár by iba zopakoval situáciu, ktorá sa vytvorila za vládnutia Michaila Gorbačeva, ale Rusko poučené ako z vlastných, tak aj z cudzích chýb, ich nechce zopakovať.

„Preto netreba očakávať, že Rusko zopakuje neúspešnú, ponižujúcu a nepríjemnú históriu. Západ by si nemal mýliť svoje sny a realitu,“ upozorňuje Dimitri Simes. Predpokladá, že západné sankcie nútia Moskvu, aby konala pružne, premyslene a prefíkane, ale Kremeľ musí urobiť všetko, aby neoslabil krajinu. Dimitri Simes sa podrobne venoval vzťahom medzi Ruskom a USA. Prizvukuje, že ich nasledujúci vývoj závisí výlučne od konania Američanov, od politiky Bieleho domu. Podotýka, že ak sa Washington nezbaví svojej snahy o svetovú nadvládu a hegemóniu, Moskva už nebude ustupovať, necúvne a bude čeliť Spojeným štátom, stane sa pre zaoceánskeho hegemóna veľkou prekážkou.

Tak alebo inak, generálny riaditeľ amerického portálu National Interest nepredpokladá, že nastane zlepšenie vo vzťahoch medzi Ruskom a USA, čo nie je prekvapením, keď si vezmeme do úvahy názory a postoje samotného amerického prezidenta a jeho štábu, vytvoreného takmer výlučne z vojnových „jastrabov“ a „hegemónov.“ Čiže v období vládnutia Joeho Bidena dôjde pravdepodobne k ďalšiemu zostreniu a možno aj zhoršeniu vzťahov USA s Ruskom a Čínou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Getting Serious About Russia, National Interest, 25.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár