NATO chce od nás 5% na zbrojenie

Foto: Youtube

 

Politické strany musia povedať, aký majú názor na zvyšovanie výdavkov na obranu, pretože ide o rozhodnutie presahujúce volebné obdobie. Povedal to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) s tým, že skokové zvýšenie odmieta. Prezidentovi odporučil, aby zorganizoval ďalší okrúhly stôl k tejto téme, a to aj s predstaviteľmi opozície. Hlava štátu zatiaľ nereagovala.

Úvahy o rapídnom zvyšovaní výdavkov na obranu v rámci Severoatlantickej aliancie označil predseda vlády Robert Fico za poblúznenie a pološialenstvo. Bude však podľa neho nemožné vyhnúť sa zvyšovaniu obranných výdavkov.

Kľúčové podľa predsedu vlády bude, o koľko a akým tempom. “Ak si niekto myslí, že skočíme z dvoch percent na päť percent zajtra, tak na to nech zabudnú, to je nemožné,“ vyhlásil Fico.

Prezident Peter Pellegrini už skôr povedal, že medzi členmi Severoatlantickej aliancie (NATO) sa hovorí o alternatíve zvýšenia výdavkov na tri a pol percenta zo súčasných dvoch percent hrubého domáceho produktu a následne o ďalšom jeden a pol percentnom navýšení. Tieto výdavky by išli na projekty tzv. duálneho určenia. Podľa neho by sme sa k tomuto cieľu mohli priblížiť v horizonte desiatich rokov s tým, že by sme výdavky postupne navyšovali o dve desatiny percenta ročne.

“Je to dodatočný tlak, ktorý bude náročné naplniť a nájsť každý rok nejaké výdavky, ktoré sa znížia obdobne k tomu zvýšeniu výdavkov na obranu,“ vyjadril sa člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

“Treba sa stretnúť a povedať si, na čo máme a čoho sme schopní. Súčasne treba povedať, koľko z týchto zdrojov pôjde na duálne projekty, ktoré na Slovensku potrebujeme,“ povedal premiér.

Príkladom takéhoto projektu je vojenská nemocnica v Prešove alebo by mohli ísť peniaze do infraštruktúry. Robert Fico odporučil prezidentovi, aby pred samitom Aliancie v holandskom Haagu zvolal ďalší okrúhly stôl k tejto téme. Zúčastniť by sa na ňom podľa neho mali lídri koalície aj opozície, keďže ide o tému, ktorá presahuje viac volebných období.

“Okrúhleho stola sa samozrejme zúčastníme. Dúfame ale, že to nebude len proforma. Je potrebné, aby zazneli jasné otázky, jasné odpovede, kde Slovensko chce tie peniaze hľadať,“ uviedol podpredseda hnutia KDH Viliam Karas.

“S kolegami a s pánom Krúpom, ktorý má na starosti bezpečnosť, sa poradíme. Možno tam pôjdeme aj spoločne a navrhneme, aby to bolo rozšírené rokovanie,“ konštatoval predseda strany SaS Branislav Gröhling.

“Poďme sa stretnúť, ale to nemôže byť tak, že iba vláda určí, ako sa budú míňať peniaze na obranu na ďalších dvanásť rokov, lebo oni tu už nebudú,“ vyhlásil poslanec Michal Šimečka (PS).

Podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) treba na politickú dohodu aj koaličné a opozičné strany.

O stanovisko sme požiadali aj kanceláriu prezidenta. K prípadnému okrúhlemu stolu sa zatiaľ nevyjadrila a odporúčanie premiéra nekomentovala. Koaliční aj niektorí opoziční lídri hovorili o tejto téme v prezidentskom paláci naposledy koncom marca. Vtedy prezident povedal, že rovnaké stretnutie v takomto formáte by sa malo pred júnovým samitom v Haagu zopakovať.

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
1. Rapídne zvýšenie výdavkov na obranu označil R. Fico za poblúznenie: P. Pellegrinimu odporučil zvolať okrúhly stôl s opozíciou….., stvr.sk, 10.6.2025

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár