NATO otvára kanceláriu v kedysi neutrálnom Švajčiarsku

Foto: Legion-media.ru

NATO plánuje tento rok zriadiť kanceláriu v Maison de la Paix v Ženeve. Švajčiarska federálna rada už tento projekt schválila. Západná vojenská aliancia sa týmto opatrením snaží o užšiu spoluprácu s OSN a ďalšími medzinárodnými organizáciami, ktoré majú svoje sídlo v meste na západe Švajčiarska. Švajčiarska federálna rada schválila plán prekvapivo rýchlo.

Rozhodnutie vyplýva z dokumentu švajčiarskej armády, ktorý zverejnil týždenník WoZ. Nóta generálneho štábu armády je z 22. decembra 2023.

Kancelária sa bude nachádzať v priestoroch GCSP/Maison de la Paix, moderného komplexu sklenených budov spolufinancovaného federálnou vládou.

Harmonogram otvorenia kontaktnej kancelárie ešte nie je bližšie určený, no predpokladá sa, že sa tak stane v priebehu roka 2024.

Hoci to bude predstavovať veľký problém pre neutralitu Švajčiarska, ľavicové médiá sa to snažia interpretovať ako bezproblémové z hľadiska zákona o neutralite. Šéf federálneho ministerstva zahraničných vecí Spolkovej rady Ignazio Cassis to vysvetlil v TagesAnzeiger :

Printscreen TagesAnzeiger: Zákon o neutralite „žiadny problém“

 

Kancelária NATO v Ženeve nepredstavuje bilaterálnu kanceláriu aliancie s oficiálnym Švajčiarskom, ale styčnú kanceláriu medzi NATO a medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami so sídlom v Ženeve.“

Kancelária sa vraj nebude zaoberať vzťahmi so Švajčiarskom, ale skôr spolupracovať s OSN a ďalšími medzinárodnými organizáciami, podobne ako to už NATO robí v sídle OSN v New Yorku alebo vo Viedni s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Diskusia o úrade v Ženeve prebieha už niekoľko rokov. Očakáva sa, že v Ženeve bude sídliť iba jeden styčný dôstojník NATO.

Schválenie úradu v Ženeve a odmietavý postoj Spolkovej rady k Zmluve o zákaze jadrových zbraní jasne ukazujú čoraz väčšie zbližovanie s vojenskou alianciou.

Veľká časť sveta vníma NATO ako agresívnu alianciu, ktorá je často vnímaná aj ako nástroj zahraničnej politiky USA. Švajčiarsko sa postupne stáva marginalizovaným vazalom USA a EÚ.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) NATO eröffnet Büro in der einst neutralen Schweiz, de.rt.com, 07.04.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár