NATO PRIPRAVUJE V EURÓPE BOJ PROTI KRÍZE A VÍRUSU

· Čas čítania: 4 min.

Tridsať zahraničných predstaviteľov NATO (Luigi Di Maio za Taliansko) sa stretlo 2. apríla na videokonferencii a poverilo generálneho veliteľa USA a najvyššieho veliteľa spojeneckých síl v Európe, ktorým je Tod Wolters, aby „koordinoval vojenskú podporu v boji proti koronavírusovej kríze“.

Je to ten istý generál, ktorý 25. februára vyhlásil v Senáte Spojených štátov amerických, že „jadrové sily podporujú každú vojenskú operáciu USA v Európe“ a uviedol tiež, že je fanúšikom „flexibilnej politiky prvého použitia jadrových zbraní“, čo je jadrový útok zo zálohy.

Generál Wolters je najvyšším veliteľom NATO ako vedúci európskeho velenia Spojených štátov. Je preto súčasťou velenia Pentagónu, ktoré má absolútnu prioritu a jeho prísne pravidlá potvrdzuje nedávna udalosť:  Veliteľ lietadla Roosevelt, Brett Crozier, bol odvolaný, pretože porušil vojenské tajomstvo tým, že naliehal na zaslanie pomoci z dôvodu možného šírenia  koronavírusu na palube.

Na „boj proti koronavírusovej kríze“ môže generál Wolters využívať európsky vzdušný priestor, zatiaľ čo civilné lety takmer zmizli.

Tieto zrýchlené trasy používajú aj americké strategické bombardéry B2-Spirit na jadrový útok: 20. marca vzlietli z anglického Fairfordu spolu s nórskymi stíhačkami F-16 a odleteli do Arktídy smerom na ruské územie. Takto generál Basham, zástupca veliteľa vzdušných síl USA v Európe, vysvetľuje, že „môžeme pohotovo a efektívne reagovať na hrozby v regióne a preukázať naše odhodlanie priniesť našu bojovú moc všade na svete“.

Zatiaľ čo sa NATO zaviazalo „bojovať proti koronavírusu“ v Európe, dvaja z hlavných európskych spojencov, Francúzsko a Veľká Británia, poslali svoje vojnové lode do Karibiku.

Obojživelná útočná loď Dixmund odplávala 3. apríla z Toulonu do Francúzskej Guyany, čo prezident Macron nazval „bezprecedentnou vojenskou operáciou“. s názvom „Odolnosť“ v rámci „boja s koronavírusom“.

Dixmund je schopný vykonávať sekundárnu funkciu nemocničnej lode so 69 lôžkami a 7 lôžkami pre intenzívnu starostlivosť. Hlavnou úlohou tejto veľkej lode dlhej 200 metrov a s pilotnou palubou veľkosti 5 000 m2 je však tzv. obojživelný útok: zatiaľ čo sa blíži  k nepriateľskému pobrežiu, útočí s desiatkami vrtuľníkov a pristávacích lodí, prepravujúcich vojská a obrnené vozidlá.

Podobné charakteristiky, aj keď v menšom rozsahu, má britská loď RFA Argus, ktorá sa plavila 2. apríla do Britskej Guyany. Obe európske lode sa umiestnia v rovnakých karibských vodách blízko Venezuely, kam prichádza vojenská flotila – s najmodernejšími pobrežnými bojovými loďami (postavenými tiež talianskou spoločnosťou Leonardo pre americké námorníctvo) a tisíckami námorných lodí – oficiálne vyslanými prezidentom Trumpom v rámci pomoci na zastavenie obchodovania s drogami. Ten totiž obviňuje venezuelského prezidenta Madura z toho, že „využíval koronavírusovú krízu na zvýšenie obchodovania s drogami a financuje svoj narkotický štát“. Účelom operácie, ktorú podporuje NATO, je posilnenie sprísnenia embarga voči Venezuele (krajine s najväčšími zásobami ropy na svete), ktorej situáciu zhoršuje rozširujúci sa  koronavírus.

Cieľom je zvrhnúť riadne zvoleného prezidenta Madura (na ktorého hlavu USA vypísali odmenu vo výške 15 miliónov dolárov) a vytvoriť vládu, ktorá uvedie krajinu do sféry dominancie USA. Nedá sa vylúčiť, že incident by mohol byť použitý ako zámienka na inváziu do Venezuely. Kronavírusová kríza vytvára priaznivé medzinárodné podmienky pre operáciu tohto typu, pravdepodobne verejnosti predstavenú  ako „humanitárna“.

Preložené z: https://www.globalresearch.ca/nato-in-arms-to-fight-coronavirus/5709228

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár