NATO sa už pripravuje na druhú vlnu koronavírusu na jeseň

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Keď koronavírusová kríza zasiahla Európu a Spojené štáty, NATO muselo na túto výzvu reagovať. Podľa informácií časopisu Spiegel sa generálny tajomník aliancie Stoltenberg chce teraz rýchlo pripraviť na druhú vlnu infekcií.

NATO sa na jeseň obáva druhej koronavírusovej vlny. Podľa Spieglu sa veľvyslanci aliancie minulý týždeň v tichosti dohodli s generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom na tajnom spustení vojenského operačného plánu. Vojenská aliancia sa chce lepšie pripraviť na nové prepuknutie vírusu, aby vraj bola schopná účinnejšie podporovať postihnutých partnerov NATO.

Operačný plán sa má vypracovať pod záštitou generála NATO Todda Woltersa z USA. Diplomati NATO tvrdia, že aliancia sa musí lepšie vyzbrojiť. Okrem operačného plánu pre blížiacu sa druhú koronavírusovú vlnu na jeseň mal vypracovať aj dlhodobý „Pohotovostný plán pre riešenie pandémií“.

Stoltenberg vyvíja tlak na vytváranie operačného plánu pre riešenie koronavírusovej krízy. Ak by to malo byť podľa jeho predstáv, prvý dokument by mal byť k dispozícii už pri budúcich rokovaniach ministrov obrany koncom júna. Na tajnom stretnutí NATO s veľvyslancami Stoltenberg uviedol, že koordinovanejšia reakcia na druhú vlnu koróny je lakmusovým testom dôveryhodnosti a súdržnosti v rámci aliancie. Vypracovanie druhého rozsiahleho pandemického plánu aliancie bude trvať dlhšie.

Šéf NATO bol znepokojený, že aliancia nebola na koronavírusovú pandémiu dobre pripravená. Toto malo vplyv nielen na operácie NATO, ako napríklad podpornú misiu „Vylepšená vysunutá prítomnosť“ v Litve alebo misiu v Kosove. Tam niekoľko vojakov ochorelo na Covid-19.

Generálny tajomník má na mysli spoločné obstarávanie ochranných materiálov a liekov prostredníctvom „Agentúry pre podporu a obstarávanie NATO“ (NSPA). Hlavný veliteľ Wolters by nemal predstaviť len strategické hodnotenie v najbližších týždňoch, ale aj dokument s „možnosťami vojenskej reakcie“.

Podľa informácií Spieglu NATO pôvodne zvažovalo iba vypracovanie komplexného pandemického plánu. Pretože to však trvá dlhšie a armáda považuje druhú koronavírusovú vlnu za predstaviteľnú, o operačnom pláne pre tento scenár by sa teraz malo rozhodnúť veľmi rýchlo. Pokiaľ ide o inak ťažkopádnu alianciu, je časový plán pre takýto dokument veľmi ambiciózny, pretože sa k nemu môze vyjadriť každý člen.

Operačný plán je stále v počiatočnom štádiu. Podľa diplomatov NATO by sa pozornosť mala zamerať na logistiku, dopravné trasy alebo zriadenie poľných nemocníc pre pacientov Covid-19. Na jej aktiváciu v prípade druhej vlny by bolo potrebné iba rozhodnutie Severoatlantickej rady.

Interne generálny tajomník Stoltenberg predstavil osembodový plán toho, čo by mala armáda vypracovať v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Takmer všetky priania sa týkajú lepšej spolupráce medzi partnermi NATO, zjednodušených postupov pre vojenské podporné služby ale aj štandardizácie postupov v prípade civilných katastrof. Len v Európe existuje mnoho rôznych konceptov.

Aktivity Stoltenberga ukazujú, že generálny tajomník nevidí korónovú krízu iba ako medicínsky problém. Podobne ako EÚ sa aj šéf NATO musí obávať, že samostatné úsilie jednotlivých členských štátov alebo tvrdé obvinenia prezidenta USA Donalda Trumpa oslabujú súdržnosť aliancie.

Už teraz diplomati so znepokojením sledujú, že odporcovia aliancie, ako sú Čína alebo Rusko, sa snažia využiť konflikty v NATO. Na začiatku krízy poslali Peking a Moskva pomoc do Talianska alebo Luxemburska bez zbytočnej byrokracie. Vo vnútorných dokumentoch vlády sa uvádza, že NATO a EÚ v tejto fáze nevyzerali dobre, pretože Taliansku pomohli až príliš neskoro.

Z dlhodobého hľadiska sa javí pre alianciu aj problém hospodárskeho poklesu počas koronavírusovej krízy. Diplomati NATO predpokladajú, že takmer všetci členovia budú musieť znížiť svoje ambiciózne ciele na zvýšenie výdavkov na obranu. Zodpovedajúce signály už prichádzajú zo škandinávskych krajín. Potom by bola ohrozená nielen súdržnosť, ale aj vojenský vplyv NATO.

Diskusia o zvyšovaní platieb na obranu v posledných rokoch opakovane viedla k sporom medzi prezidentom USA Trumpom a európskymi spojencami NATO, najmä Nemeckom.

V júni teda existuje viac ako dosť tém pre rokovania ministrov obrany. Stretnutie sa malo uskutočniť v Albánsku. Kvôli koronavírusovej kríze sa však ministri pravdepodobne vzájomne spoja prostredníctvom zabezpečenej videokonferencie, uviedlo sídlo NATO v Bruseli.

 

Medzitým z Číny prichádzajú informácie o už šíriacej sa druhej koronavírusovej vlne. V prvej vlne bolo epicentrum nákazy vo Wuhane v provincii Hubei, v druhej vlne ide o viaceré ohniská nákazy v provincii Heilongjiang. Nemecké médium DW prinieslo aktuálne informácie z tejto severovýchodnej čínskej provincie. Podľa údajov z 29. 4. 2020 je počet potvrdených výskytov Covid-19 u 533 osôb, pričom 386 z nich  sa vrátilo zo susediacej Ruskej federácie.

V niektorých mestách ako Mudanjiang sa sprísňujú karanténne opatrenia, kde je povolená jazda osobných áut len so špeciálnym súhlasom a skupiny viac ako troch ľudí môžu byť zatknuté. Taktiež pohyb osôb medzi jednotlivými časťami provincie je obmedzený.

V hlavnom meste provincie Harbin s cca 10 mil. obyvateľmi nie sú karanténe opatrenia zatiaľ až také prísne. Lokálne trhy sú zatiaľ otvorené, sprísnila sa len kontrola pohybu osôb v jednotlivých obytných štvrtiach, kde sa ich obyvatelia musia preukazovať preukazmi vydanými tzv. susedskými komisiami.

Kým v oblastiach s represívnejšími nariadeniami (Mudanjiang) obyvatelia vyjadrujú pochybnosti o prijatých opatreniach, v iných oblastiach (Harbin) ľudia naopak podporujú prijaté menej represívnejšie opatrenia miestnych orgánov a vlády.

Zdroje: Spiegel, DW

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár