V posledných dňoch sa v Slovenskej republike rozvinula diskusia o parametroch úmrtnosti na COVID-19. Igor Matovič označil štúdiu Dr. Ioannidisa zo Stanfordskej univerzity – Infection fatality rate of COVID-19 inferred from seroprevalence data, o ktorej sme informovali TU za hoax. Premiér zaútočil aj na renomovaných slovenských lekárov, ktorí sa na ňu odvolávali a nazval ich bludármi. Lekárske noviny požiadali autora štúdie, aby predstavil jej závery a osvetlil, aké parametre úmrtnosti definoval a porovnal údaje úmrtnosti na COVID-19 a úmrtnosti na chrípku.
Dr. Ioannidis vyjadril svoje stanovisko: „Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledky založené na 82 meraniach z celého sveta sú robustné: medián miery smrtnosti (IFR-Infection Fatality Rate. ďalej iba IFR) je oveľa nižší, ako sme si mysleli v prvých dňoch pandémie a je veľmi závislý od vekovej štruktúry a od toho, či sú domy opatrovateľskej služby zasiahnuté alebo nie. Pre ľudí, ktorý majú menej ako 70 rokov, je medián miery IFR nižší ako 0,05%. Myslím si, že je čudné, že sa tieto témy stávajú predmetom politického boja. O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli.“
„Slovensko už má pilotné výsledky z rozsiahleho antigénového testovania v niektorých ťažko postihnutých oblastiach a výsledky sú mimoriadne zaujímavé. Asi 5 000 z 140 000 testovaných osôb bolo pozitívnych. Na druhej strane ale vieme, že testy na antigén zachytávajú iba 1 z 2 alebo dokonca iba 1 zo 4 PCR pozitívnych prípadov, takže PCR pozitívnych ľudí v týchto oblastiach môže byť 10-20 tisíc. Testovanie antigénu aj PCR zachytáva iba nedávne infekcie, takže celkový počet ľudí historicky infikovaných môže byť v tomto okamihu ešte vyšší. Na základe údajov, ktoré som zatiaľ videl za Slovensko, môže byť miera IFR na Slovensku menej ako 0,2% a ba dokonca iba 0,1% alebo menej. V porovnaní so sezónnou chrípkou je miera IFR na COVID-19 nižšia u detí, mladých ľudí a ľudí stredného veku. U starších ľudí je ale COVID-19 letálnejši ako chrípka a je obzvlášť zničujúci, keď zasiahne veľmi oslabených starších ľudí, najmä v domovoch sociálnych služieb. Celková miera IFR na COVID-19 nie pevne určená, ale závisí od toho, ktorí ľudia sú infikovaní a akú majú starostlivosť. Ak chránime najohrozenejších ľudí a domovy sociálnych služieb, tak je IFR veľmi nízka. Myslím si, že Slovensko si zatiaľ viedlo v boji s COVIDOM-19 veľmi dobre a dúfam, že pri správnom testovaní a opatreniach na ochranu ohrozených osôb bude ďalší vývoj veľmi dobrý“, dodal dokror Ioannidis.
John P.A. Ioannidis, grécko-americký lekár, vedec, spisovateľ a profesor, sa narodil v roku 1965 v New Yorku, ale vyrastal v Aténach. Medzi oboma kontinentami sa neustále presúval celý svoj život. V súčasnosti žije v Stanforde (USA) a pôsobí na miestnej univerzite. V roku 2020 zaujal odbornú komunitu štúdiou, zameranou na určenie miery úmrtnosti, spôsobenej novým koronavírusom COVID-19. Lekárskym novinám exkluzívne odpovedal na otázky, ktoré u nás rezonujú v odborných a politických diskusiách.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Lekárske noviny, 30.10.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.