Čína plánuje zvýšenie veku pre odchod do dôchodku

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: finance.sina.com

Čína plánuje zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Dôvodom je rýchlostarnúca populácia, ktorá bude postupne stále viac zaťažovať štátny dôchodkový systém. Informovala o tom agentúra Reuters. V súčasnosti je oficiálny vek odchodu do dôchodku stanovený – pri mužoch na 60 rokov a pri ženách na 50 a 55 rokov. V prípade žien rozhoduje zamestnanie, pričom najskôr do dôchodku odchádzajú niektoré ženy pracujúce v robotníckych profesiách, zatiaľ čo vo veku 55 rokov odchádzajú do dôchodku ženy pracujúce vo verejnej správe.

Podľa názoru Dong Dengxina, riaditeľa Inštitútu finančných cenných papierov na Wuhanskej univerzite pre vedu a technológiu je najlepším spôsobom zjednotiť dôchodkový vek mužov a žien na 60 rokov. Populácia v Číne však rýchlo starne. Podiel ľudí vo veku 60 a viac rokov by sa podľa ekonómov mal do roku 2050 zvýšiť na takmer 39 %, zatiaľ čo v súčasnosti tvorí táto veková kategória Číňanov okolo 15 %. Momentálne na jedného dôchodcu pracujú v Číne traja ľudia, tento pomer by sa však mal do roku 2050 výrazne znížiť a na jedného dôchodcu by malo pripadať len 1,3 pracujúceho. To výrazne zaťaží štátny dôchodkový systém a preto je nevyhnutné vek odchodu do dôchodku v nasledujúcich rokoch zvýšiť. Súčasne platné vekové limity boli nastavené, keď priemerná dĺžka života Číňanov bola omnoho nižšia. S pokrokom v oblasti vedy a techniky a zdokonaľovaním lekárskej technológie dnes priemerná dĺžka života presahuje 73 rokov. „Pôvodná dôchodková politika je už dlho nezlučiteľná s našimi národnými podmienkami,“ vyjadril sa pán Dengxin. Za týmto účelom navrhujú cestu „aktívneho starnutia“.

Takzvané aktívne starnutie sa týka zlepšenia systému služieb starostlivosti o seniorov, podpory pocitu účasti seniorov na prácach v domácnosti, sociálnych dobrovoľníckych činnostiach, sociálnych a kultúrnych aktivitách atď. Kým sa táto politika zavedie, bude to trvať najmenej päť rokov. Medzi „zavedením“ a „implementáciou“ oneskoreného dôchodkového plánu bude päťročné „ochranné obdobie“.

Počiatočný plán je začať s implementáciou v roku 2021. Podľa posledných údajov Národnej komisie pre zdravie z roku 2019 je priemerná dĺžka života Číňanov 77 rokov. Z nich je priemerná dĺžka života čínskych mužov 73,64 roka a žien 79,43 rokov. Podľa „Trinásteho päťročného plánu rozvoja ľudských zdrojov a sociálneho zabezpečenia“ sa spočiatku dôchodkový vek žien predĺži o 1 rok každé 3 roky a dôchodkový vek mužov sa predĺži o 1 rok každých 6 rokov. Do roku 2045 budú muži aj ženy odchádzať do dôchodku vo veku 65 rokov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: 延迟退休方案出台倒计时 专家建议将男女退休年龄统一到60岁, Odpočítavanie do oneskoreného dôchodkového plánu, odborníci navrhujú zjednotiť dôchodkový vek mužov a žien na 60 rokov, finance.sina.com, 12.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár