Nemecká vláda sa snaží zastaviť slobodu prejavu na Twitteri

Vládnuci „semafor“ v Nemecku, ktorý je známy autoritárskymi opatreniami a prísnymi zákonmi, sa snaží zabrániť slobode prejavu na Twitteri po tom, ako ho Elon Musk prevzal. Nemeckí vládni politici, teraz pod taktovkou Sociálnodemokratickej strany, sa obávajú, že pravidlá moderovania obsahu sa na platforme uvoľnia, čo progresívni politici a „elity“ považujú za neprijateľné.

Hovorca sociálnych demokratov, Jens Zimmerman, vyzval štátny regulačný úrad na rýchle opatrenia: „Spolkový úrad spravodlivosti musí vziať Twitter pod prísnejšiu kontrolu a v prípade porušenia konať rýchlo a rozhodne.“ Nemecká vláda sa tak vyhráža nielen spoločnosti, ale aj Muskovi, ak nebude cenzurovať obsah, ktorý uznajú za nevhodný.

Nemecko, ktoré má jeden z najprísnejších režimov cenzúry v západnom svete, bolo jednou z prvých vlád, ktoré tlačili na technologické spoločnosti, aby cenzurovali užívateľov. V roku 2015 bola kancelárka Angela Merkelová prichytená ako hovorí Zuckerbergovi, aby „kontroloval nenávistné prejavy“ na Facebooku. Po niečom takom volajú u nás strany ako Hlas, Progresívne Slovensko a SaS a spolu s nimi mimovládky, Denník N, SME a Aktuality.

Odvtedy Nemecko prijalo množstvo zákonov a nariadení, ktorých cieľom je potlačiť názory opozície a jej priaznivcov na sieťach, vrátane zákona, ktorý umožňuje vláde pokutovať platformy sociálnych médií od 5 do 50 miliónov eur za to, že nestiahnu obsah, ktorý má byť nezákonný podľa nemeckého práva o „nenávistných prejavoch“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Nach Übernahme durch Elon Musk: SPD will Twitter unter strengere Aufsicht stellen; autor: Dietmar Neurerer; Handelsblatt, 6.11.2022

(2) Angela Merkel overheard confronting Mark Zuckerberg over the need to ‚do some work‘ about racist posts on Facebook; autor: Christopher Brennan; Daily Mail, 28.9.2015

(3) Germany votes for 50m euro social media fines; BBC, 30.6.2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár