Nemeckí poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby EÚ pokutovala členské štáty, ktoré neprijímajú migrantov

Add Comment

Skupina nemeckých členov Európskeho parlamentu navrhuje hospodárske sankcie voči krajinám, ktoré nepodporujú politiku EÚ v oblasti migrantov.

 „Musíme pozastaviť platby v hotovosti do členských štátov, ktoré nedodržiavajú európske právo ako aj do tých krajín, ktoré neposkytujú dostatočnú pomoc pri prijímaní a registrácií žiadateľov o azyl,“ povedala Inge Grässle, šéfka Výboru pre kontrolu rozpočtu EP pre denník Die Welt.

Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice EÚ je Nemecko, pričom vlani Bruselu zaplatilo o 14,3 miliardy eur viac, ako od neho dostalo.

Druhým najväčším donorom EÚ bola Veľká Británia s príspevkom asi 11,5 miliardy eur. Francúzsko zaplatilo 5,5 miliardy eur, Holandsko 3,7 miliardy eur a Taliansko 2,8 miliardy eur.

V rovnakej dobe Poľsko dostalo o 9,4 miliardy eur viac než prispelo. Medzi ďalšími čistými poberateľmi sú Česká republika s odhadovaným ziskom vo výške  5,7 mld. eur, Rumunsko získalo o 5,2 mld. viac, než prispelo, nasleduje Grécko s 4,9 miliardami eur a Maďarsko, ktoré dostalo o 4,6 mld. eur navyše.

Iniciatívu preskúmať rozpočtový systém bloku podporil viceprezident parlamentu, člen Slobodnej demokratickej strany Alexander Graf Lambsdorff.

„Na základe plánovaného auditu rozpočtu musí vláda Spolkovej republiky Nemecko  zabezpečiť jednomyseľné správanie a rešpektovanie európskych hodnôt medzi prijímajúcimi krajinami, ako sú Poľsko alebo Maďarsko,“ povedal Lambsdorff a zdôraznil, že je potrebné, aby EÚ vyvinula finančný tlak na členov, ktorí nie sú ochotní spolupracovať.

Maďarsko a Poľsko sa spolu s niektorými ďalšími krajinami EÚ odmietajú podieľať na rovnomernom rozdelení žiadateľov o azyl v rámci bloku. Okrem toho poľské úrady prijali reformy obmedzujúce právomoci Ústavného súdu a záruky demokratických procesov v krajine.

Preložené z: https://www.rt.com/business/355409-eu-sanction-disloyal-country/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis