Nemecko a Rakúsko plánujú odpovedať na sankcie USA kvôli budovaniu Nord Stream 2 

· Čas čítania: 3 min.
foto: Frankfurter Allgemeine Zeitung  

Washington uvaľuje ďalšie a ďalšie sankcie na európske spoločnosti kvôli ich účastí na budovaní rusko-európskeho plynovodu Nord Stream-2, čo vyvoláva čoraz väčšie protesty zo strany podnikateľských kruhov a politikov v EÚ, hlavne, v Nemecku a Rakúsku, pretože práve spoločnosti z týchto krajín sú najviac angažované do výstavby plynovodu. Pohár trpezlivosti Európanov pomaly preteká a na najnovšie sankcie Washingtonu odpovedali podráždene a vyzvali, aby na USA boli uvalené kontrasankcie.

Parlamentná frakcia Slobodnej demokratickej strany Nemecka poslala list americkým senátorom Tedovi Cruzovi /Republikánska strana/ a Jeanneovi Shaheenovi /Demokratická strana/, ktorí iniciovali nové sankcie voči európskym spoločnostiam, a vyjadrili rozhodný protest proti ďalším nezákonným reštrikciám zo strany Bieleho domu. Média o tom informoval oficiálny zástupca frakcie Slobodnej demokratickej strany Nemecka pre otázky energetiky Martin Neumann.

Nemeckí politici tak reagovali na nové nepriateľské kroky Washingtonu. Senát Kongresu USA 24. júla schválil novú verziu projektu obranného rozpočtu na budúci rok, do ktorého sú zahrnuté aj nové sankcie proti rusko-európskemu projektu budovania plynovodu Nord Stream-2. Štátny tajomník Mike Pompeo spustil na Európanov spŕšku vyhrážok a varoval, že budú potrestaní všetci, ktorí sa tým alebo iným spôsobom budú spolupracovať na dostavbe plynovodu. Americký diplomat to povedal vo forme, v ktorej diplomacia akosi chýbala…

Ani oficiálny zástupca frakcie Slobodnej demokratickej strany Nemecka pre otázky energetiky Martin Neumann si servítku pred ústa nedával: „Pozícia našich kolegov v parlamentnej frakcii Slobodnej demokratickej strany Nemecka je absolútne jasná: považujeme za neprípustné miešanie sa Spojených štátov do európskych záležitostí. Je to zasahovanie do záležitostí suverénnych európskych krajín.“ 

Nemecké a rakúske média poukazujú na to, že domáci politici a zástupcovia stavebných spoločností, ktoré sa zúčastňujú na budovaní plynovodu Nord Stream-2, vyzvali vedenie Európskej únie, aby razantne reagovalo na nezákonne konanie americkej strany a odpovedalo na sankcie USA. Vyhlásili, že dokončenie budovania plynovodu je otázkou európskej suverenity a Washington nemá strkať nos do diania na európskom kontinente a uvaľovať sankcie iba preto, že zúfalo obhajuje svoje hospodárske a politické záujmy.

„Sme európska spoločnosť a očakávame, že Európska únia bude konať a podnikne opatrenia na politickej úrovni. Tieto opatrenia by mali podporiť Európu, aby nestratila svoju investičnú príťažlivosť. Je to v našich hospodárskych záujmoch,“ vyhlásil hlava rakúskej ropno-plynovej spoločnosti OMV Rainer Seele. Táto firma je jedným z investorov, ktorý sa spolu s ďalšími európskymi spoločnosťami – Wintershall Dea, Uniper, Shell a Engie – zúčastňuje na budovaní plynovodu Nord Stream-2. Všetkým týmto spoločnostiam hrozí, že Spojené štáty na nich v budúcnosti tiež uvalia sankcie.

Ako je známe, akcia často vyvoláva reakciu. Čím viac sa Washington vyhráža a máva sankčnou dubinou, tým viac narastá odpor Európanov a ich túžba po suverenite a nezávislosti od chúťok, rozmarov а čudáctiev Bieleho domu. Európania realizujú čisto civilný stavebný  hospodársky projekt, voči ktorému Washington vyhlásil skutočnú vojnu.

Európania sa preto logicky domnievajú, že tak, ako oni nestrkajú nos do toho, čo robia USA na svojom území, tak ani Spojené štáty by sa nemali miešať a ovplyvňovať dianie na európskom kontinente a dupľom neubližovať Európe iba za to, že rozvíja svoje hospodárstvo. Konanie Washingtonu je minimálne nemorálne a absolútne nezákonne. Ale kedy si bezcitný „svetový žandár“ bral ohľad na morálku?..

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 Wirtschaft fordert Hilfe gegen Amerikas Sanktionsdrohungen, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 29.7.2020 

2 Nord Stream 2: SPD kritisiert US-Sanktionsdrohungen und fordert „intelligente Gegenmaßnahmen,“ HNA, 31.7.2020

3 Nord Stream 2: Wirtschaft fordert Hilfe gegen Amerikas Sanktionsdrohungen, Head Topics, 29.7.2020

4 Transatlantik-Koordinator Beyer: „Wir müssen den kleinsten gemeinsamen Nenner finden“, Deutschlandfunk, 18.7.2020

5 Frontalangriff der USA: Deutsche Wirtschaft wehrt sich gegen Drohungen wegen Nord Stream 2, Handelsblatt, 16.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár