Nemecko má problémy s financovaním obranného rozpočtu – Bild

obrázok: © Getty Images / picture alliance

Krajina údajne nebude schopná budúci rok dosiahnuť cieľ vojenských výdavkov NATO

Súčasný nemecký vojenský rozpočet na rok 2025 je pod cieľmi NATO v oblasti výdavkov na obranu, informoval v sobotu spravodajský portál Bild s odvolaním sa na zdroje z ministerstva obrany. Členovia bloku sa zaviazali vynakladať 2 % HDP na obranu ročne.

Berlín nedosiahol cieľ výdavkov na obranu v rokoch 2022 a 2023, ale údajne plánuje dosiahnuť tento cieľ niekedy v tomto roku. Napriek tomu sa podľa Bildu zdá, že budúci rok bude chýbať. Súčasný rozpočet na obranu na rok 2025 predstavuje 52 miliárd eur (56,9 miliardy dolárov), ale tieto prostriedky budú takmer úplne pohltené prevádzkovými nákladmi, ako sú mzdy vojakov, vykurovanie kasární, opravy existujúcich zbraní atď., uvádza správa.

Keďže teda na investície do nových zbraní zostáva len 500 miliónov eur, zoznam plánovaných projektov Bundeswehru bude mať nedostatok financií. Takéto projekty zahŕňajú umiestnenie brigády Bundeswehru v Litve a získanie nových bojových lietadiel Eurofighter Tranche 5, uvádza správa. Podľa výpočtov, ktoré videl Bild, by sa rozpočet na obranu musel zvýšiť až o 6 miliárd eur, aby Nemecko mohlo financovať tieto a ďalšie projekty a tiež dosiahnuť cieľ výdavkov NATO v budúcom roku.

Minister obrany Boris Pistorius už údajne o situácii informoval kancelára Olafa Scholza a zároveň začal diskusiu s ministerstvom financií o spôsoboch, ako zvýšiť rozpočet Bundeswehru. Rozhovory sú však zatiaľ údajne bezvýsledné. Minulý týždeň minister financií Christian Lindner údajne informoval svojich kolegov, že stále platia predtým stanovené rozpočtové stropy a že nemecké ministerstvá by mali predložiť svoje rozpočtové plány založené na pridelených sumách do 19. apríla.

Lindner údajne navrhol financovanie dodatočných výdavkov na obranu prostredníctvom škrtov v sociálnych službách, ale podľa zdrojov Bildu dal Scholz jasne najavo, že cieľ výdavkov na obranu NATO by mal byť splnený bez sociálnych škrtov.

„Nemecko je oddané svojim spojencom v NATO. Aby sa to dosiahlo, musí sa rozpočet na obranu od roku 2025 zvýšiť o strednú jednocifernú miliardu. Nedôjde k škrtom v sociálnom sektore ako protifinancovaniu. Nikdy nebudeme stavať sociálne zabezpečenie proti vojenskej bezpečnosti,“ povedal pre spravodajstvo Andreas Schwarz, rozpočtový expert zo Scholzovej Sociálnodemokratickej strany (SPD).

Iní členovia NATO opakovane kritizovali Nemecko kvôli jeho neúspechu pri dosahovaní cieľov bloku v oblasti výdavkov na obranu. Minulý mesiac predchádzajúci americký prezident a súčasný kandidát Donald Trump vyjadril svoj názor, že v prípade útoku by USA nemali brániť spojencov NATO, ktorí nespĺňajú limit vojenských výdavkov aliancie. Tieto komentáre vyvolali kritiku v rámci NATO, pričom nemecký kancelár Scholz trval na tom, že „sľub ochrany NATO platí bez výhrad“.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Germany struggling to fund defense budget – Bild, 11. Marec 2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár