Od augusta v Nemecku opäť výrazne vzrástli vývozné licencie na vojenskú techniku do Izraela. Po súdnom spore s Nemeckom za napomáhanie genocíde sa vývoz výrazne znížil, aby sa odvrátili naliehavé opatrenia. Berlín podporuje režimy v Izraeli, aj na Ukrajine.
Napriek žalobe na Nemecko za podporu izraelskej genocídy na Palestínčanoch federálna vláda čoraz viac schvaľuje vývoz zbraní do Izraela. Vyplýva to z odpovede na otázku poslanca Bundestagu Sevima Dağdelena (BSW).
Len od augusta bol schválený vývoz zbraní v hodnote 94,05 milióna eur. Do augusta bol schválený vývoz vojenskej techniky len 14,42 milióna eur.
Vývoz vojenských zbraní bol zakázaný od marca do augusta.
Po naliehavej žiadosti Nikaraguy na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) federálna vláda drasticky znížila vývoz zbraní do Izraela. To znamenalo, že spočiatku dokázala odvrátiť naliehavé opatrenia proti Nemecku. Spolková republika však teraz rozširuje svoj export do krajiny, v ktorej vládne extrémistická a čiastočne fašistická vláda.
Stratégia za tým je transparentná. Nemecká politika nekoná z pohľadu medzinárodného práva, ale skôr takticky.
Touto stratégiou sa však Nemecko dostáva do medzinárodnej izolácie – a to aj medzi svojimi západnými partnermi. Nedávno francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na zastavenie dodávok zbraní, ktoré by mohli byť použité proti obyvateľstvu v Gaze. Zároveň ubezpečil, že bude pokračovať v dodávkach obranných zbraní, ako je napríklad protiraketová obrana.
Nemecko podporuje vládne režimy v Izraeli a na Ukrajine finančne a aj zbraňami. Nemecká politika opakovane dáva najavo, že sa spolieha na vojenské riešenia konfliktov a odmieta diplomaciu a rokovania. Berlín v súčasnosti nijako neprispieva k diplomatickému riešeniu konfliktov, ale podnecuje ich jednostranným postojom.
Spolková republika sa čoraz viac dostáva mimo medzinárodný právny rámec a zaostáva za zakladajúcou myšlienkou Organizácie Spojených národov.
Berlín otvorením sídla NATO v Rostocku porušuje zmluvu 2+4 podľa medzinárodného práva, ktorá tvorí základ nemeckej jednoty. Minskú dohodu o upokojení ukrajinského konfliktu, ktorá je záväzná aj podľa medzinárodného práva, sabotovalo Nemecko. Krajina sa zdržala hlasovania o rezolúcii OSN, ktorá požaduje, aby Izrael vykonal rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora.
Medzinárodný súdny dvor odsúdil Izrael na ukončenie okupačného režimu. Nemecko sa zdržalo hlasovania s odôvodnením, že časový rámec 12 mesiacov stanovený v uznesení na stiahnutie všetkých jednotiek z okupovaných území je príliš krátky.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Waffenexporte nach Israel: Zahl der Genehmigungen rapide gestiegen, de.rt.com, 24.10.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.