Nemecký zbrojný koncern Rheinmetall kúpil pre Kyjev 50 tankov Leopard 1, avšak vyše polovice sú hodné iba na náhradné diely

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch pokračujú pozičné boje, ani jedna zo strán nepodniká rozsiahle ofenzívne operácie, ukrajinská armáda úplne zastavila snahy o útok a  odpovedá iba občasnými pokusmi o protiútokmi v jednotlivých lokalitách. Ako informoval Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 30 ozbrojeným stretom. Ruská armáda uskutočnila 4 raketových, 53 leteckých a 86 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby.

Vo svojej správe ukrajinský Generálny štáb informoval iba o útočných operácuách ruskej armády: v okolí Siňkovky v Charkovskej oblasti /Kupjanský smer/, Kleščejevky a Zajceva v Doneckej oblasti /Bachmutský smer/, Avdejevky, Novokalinova a Severného v Doneckej oblasti /Avdejevský smer/, Marjinky a Novomichajlovky v Doneckej oblasti /Marjinský smer/ a Staromajorského v Doneckej oblasti /Šachterský smer/.

Už skoro ráno ukrajinské média informovali o tom, ktorá „tajuplná strana“ kúpila 50 tankov Leopard pre Ukrajinu. Bol to nemecký zbrojný koncern Rheinmetall, ktorý má obrovské zisky z predaja zbraní a pre ktorého je pokračovanie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine perfektným spôsobom „podnikania a zarábania“… „Nemecký obranný koncern Rheinmetall získal 50 tankov Leopard 1 od belgickej spoločnosti AIR Land Systems. Budú modernizované v podnikoch koncernu v Dusseldorfe a odoslané na Ukrajinu. Informovali o tom noviny Handelsblatt 8. augusta s odvolaním sa na zdroje,“ uviedli ukrajinské média.

Ako je uvedené v článku, na Ukrajinu je možné dodať asi 30 z 50 tankov. Rheinmetall pôvodne plánoval kúpiť tanky Leopard 1 od švajčiarskej obrannej spoločnosti Ruag, aby ich sprístupnil pre Kyjev. Švajčiarsko však nevydalo vývozné povolenie kvôli svojmu zákonu o neutralite, takže Rheinmetall musel hľadať iné zdroje dodávok. Belgická rozhlasová stanica Business AM s odvolaním sa na zdroje informovala, že Kyjev dostane 50 tankov Leopard 1,  vyradených belgickou armádou, ktoré kúpila nemenovaná „tretia krajina“. Spoločnosť poznamenáva, že tanky boli kúpené za „15 tisíc eur za kus.“ Teraz budú dodané na Ukrajinu cez Taliansko a Nemecko, kde budú zreparované,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici. Niektorí z nich však zdôraznili, že z 50 tankov Leopard vyše polovice sú v takom stave, že budú použité iba na náhradné diely…

Niektoré ukrajinské média informovali o masívnom ostreľovaní Donecku ukrajinskou armádou večer 8. augusta a ráno 9. augusta. „Traja ľudia boli zabití v dôsledku ostreľovania Donecka ozbrojenými silami Ukrajiny. Oznámil to 8. augusta úradujúci šéf Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. „Doneck bol počas dňa vystavený intenzívnemu ostreľovaniu ozbrojenými formáciami Ukrajiny. V súčasnosti je známe, že v Kyjevskom okrese boli zabití  traja ľudia,“ napísal Pušilin vo svojom telegramovom kanáli. Ďalších 11 ľudí bolo zranených, vrátane dieťaťa, narodeného v roku 2012. Lekári poskytujú všetkým obetiam potrebnú pomoc,“ citovali Pušilina ukrajinskí novinári.

Dodali, že aj primátor Donecka Alexej Kulemzin informoval o výbuchoch v meste. „Podotkol,  že delostrelectvo ozbrojených síl Ukrajiny neprestáva ostreľovať Kyjevský a Vorošilovský okresy mesta. Bolo hlásené o zásahoch v okolí obchodu „Izumrud“ /“Smaragd“/. Média zase informovali o ostreľovaní Kyjevskej, Vorošilovskej a Petrovskej mestských častí. Zdôraznili, že ukrajinská armáda strieľala do budovy školy a bytových domov pozdĺž ulice Ščorsa, ako aj do obytných štvrtí na ulici Kolomenskaja a Rosy Luxemburgovej,“ uviedli novinári.

Poznamenali, že v utorok ukrajinské ozbrojené sily uskutočnili 12 útokov na Doneck v priebehu jede a pol hodiny. V čase od 13.10 hod. do 14.45 hod. ostreľovali mestečká a obce  Orlovka, Karlovka, Netajlovo a Kurachovka. 12 útokov bolo zaregistrovaných aj v Kirovskom, Kyjevskom a Kujbyševskom okresoch v Donecku. Úrady hlásili, že jeden človek bol zabitý a piati zranení.

Ráno ukrajinské média citovali svojich ruských kolegov, ktorí oznámili ďalšie pokusy o útoky na Moskvu s bezpilotnými lietadlami. „Ruská federácia uviedla, že pri prílete do Moskvy boli zostrelené dva drony. Oznámil to moskovský primátor Sergej Sobjanin. Poznamenal, že nedošlo ku žiadnym obetiam. Jeden dron bol zostrelený neďaleko Minskej diaľnice, druhý v oblasti moskovskej štvrte Domodedovo. Telegramové kanály zverejňujú video o okamihu výbuchu dronu,informovali ukrajinské média.

Oznámili aj „peremogu“: americký prezident Joe Biden konečne schválil výcvik ukrajinských pilotov na riadenie stíhačiek F-16. „Súhlasil s tým, že ich budú cvičiť západní spojenci Kyjeva. Uviedla to zástupkyňa oficiálneho zástupcu Pentagónu Sabrina Singhová. Krátko predtým bývalý najvyšší veliteľ spoločných síl NATO v Európe, americký generál vo výslužbe Philip Breedlove, vyjadril svoj názor na túto otázku v rozhovore pre Hlas Ameriky. Podľa jeho názoru, príprava na začiatok výcviku trvala tak dlho, pretože niektoré krajiny sa boja vyprovokovať Kremeľ,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Priniesli aj zaujímavé správy o tom, že maďarská prezidentka Katalin Nováková včera  podpísala agremán pre nového ukrajinského veľvyslanca Fedora Šandora. „Pre novinárov to prezradil zdroj z ukrajinskej vlády. Teraz v Budapešti nie je ukrajinský veľvyslanec, pracuje dočasný splnomocnenec. Podpis agremánu maďarskou stranou znamená, že Šandorova kandidatúra, ktorú navrhlo ukrajinské ministerstvo zahraničia, bola prijatá. To znamená, že môže ísť do Budapešti a začať pracovať ako veľvyslanec Ukrajiny,“ podčiarkli politológovia.

Fedor Šandor je profesorom na Užhorodskej národnej univerzite, doktorom filozofie. V roku 2020 bol Šandor zvolený za zástupcu Zakarpatskej regionálnej rady 8. zvolania od Zelenského strany „Sluha ľudu“. So začiatkom plnohodnotnej invázie sa stal príslušníkom  101. Zakarpatskej obrannej brigády, bojoval na fronte. Do roku 2022 zastávala post veľvyslankyne v Maďarsku Ľubov Nepopová. 9. júla 2022 bola dekrétom prezidenta Ukrajiny z tejto funkcie uvoľnená. Prednedávnom sme písali, že ukrajinskí diplomati masívne odmietajú vrátiť sa na Ukrajinu po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie. Od začiatku roku 2022 sa najmenej 40-60% diplomatov nevrátilo z ukrajinských veľvyslanectiev v zahraničí,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Popoludní ukrajinskí analytici upozornili na to, že Rusko zvýšilo dodávky ropy do Indie 11-násobne. „V januári až máji bolo dodaných viac ropy (37 miliónov ton) ako za celý predchádzajúci rok (33,4 milióna ton). Svedčia o tom údaje ministerstva priemyslu a obchodu Indie. Rusko sa stalo hlavným dodávateľom ropy do Indie a vytlačilo Irak, Saudskú Arábiu a SAE. Rusko sa prvýkrát dostalo do trojice hlavných obchodných partnerov Indie. A India začala platiť za ruskú ropu čínskymi juanmi a arabskými dirhammi,“ podčiarkli analytici.

Poukázali na to, že Kyjev pokračuje v likvidácii Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a do, fakticky, náboženskej genocídy zapojil „zbrane ťažkého kalibru“ – Službu bezpečnosti Ukrajiny. „SBU uvádza, že od začiatku invázie Ruska začala vyšetrovanie 65 trestných konaní proti duchovným, vrátane biskupov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Informuje o tom tlačová služba SBU. Súd už vyniesol 15 rozsudkov. 19 duchovných Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi bolo zbavených občianstva, obvinených z vlastnenia ruského pasu. Trom z nich bol odopretý vstup na Ukrajinu, ako aj 250 klerikom Ruskej pravoslávnej cirkvi,“ podotkli ukrajinskí analytici. Dodali, že včera na výsluch do Služby bezpečnosti Ukrajiny privolali ďalšiu obeť, kňaza Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Metropolitu Záporožského a Melitopoľského Luku.

Neskoršie večer niektoré ukrajinské média nadšene komentovali ostreľovanie Sevastopoľa, Džankoja, Feodosie a iných miest a obcí na Kryme a vyhrážali sa ďalšími útokmi ukrajinských dronov na Moskvu a iné ruské mesta. Vyjadrili nádeje, že v nemeckom parlamente sa už sformovala dohoda o dodávkach Kyjevu rakiet ďalekého doletu Tauru, ktoré podľa ukrajinských „Nostradamov,“ môžu byť dodané už na jeseň. Citovali ďalšie meditácie britskej rozviedky o tom, ako Kyjev prostredníctvom vodných dronov zvíťazí nad Ruskom. Iba zopár novinárov uviedlo, že podľa ostreľovania Petrovského okresu Donecka ukrajinskou armádou zahynulo štvorročné dievčatko a dvaja ľudia boli zranení. Granát vletel do obytného domu, ktorý bol v následku výbuchu úplne zničený. Na druhej strane, prakticky všetky ukrajinské média informovali, že Nemecko odovzdalo Kyjevu ďalšie dva systémy Patriot.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 532-й день войны в Украине. Главные новости 9 августа. Обновляется, Страна, 9.8.2023
 2. Что происходит на фронте 9 августа. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 9.8.2023
 3. Вашингтон дал добро на обучение украинских пилотов управлению F-16 союзниками, Страна, 9.8.2023
 4. Байден “дав зелене світло” щодо старту підготовки українських пілотів на F-16 – Пентагон, UNIAN, 9.8.2023
 5. ЗСУ здійснили рейд на лівий берег Херсонщини, прорвали оборону вглиб на 800 метрів – ISW, UNIAN, 9.8.2023
 6. Москву атакували бойові дрони – мер Собянін, ZN.UA, 9.8.2023
 7. Мер Енергодара Дмитро Орлов: «Росіяни прикриваються периметром Запорізької АЕС, аби ховати техніку та особовий склад», ZN.UA, 9.8.2023
 8. Хронологія війни РФ проти України: середа, 9 серпня (оновлюється), Vesti.UA, 9.8.2023
 9. Війська РФ випустили 365 снарядів по Херсонській області, є поранені, Vesti.UA, 9.8.2023
 10. ЗСУ зайшли на першу лінію оборони ворога на Таврійському напрямку, Kyiv Post, 9.8.2023
 11. У Генштабі Естонії заявили, що контрнаступ ЗСУ може дати результати до зими, Kyiv Post, 9.8.2023
 12. Росія тримає у Чорному морі ракетоносій із чотирма «Калібрами», Ukrinform, 9.8.2023
 13. Противник за минулу добу масовано обстріляв п’ять районів Харківщини, Ukrinform, 9.8.2023
 14. Росія призупинила податкові угоди з майже 40 “недружніми” країнами. Японія висловила протест, Espreso.TV, 9.8.2023
 15. “Все, що потрібно Україні”: США планують більше як втричі збільшити виробництво снарядів, Espreso.TV, 9.8.2023
 16. ЗСУ відбили атаки противника на околицях Кліщіївки та в районі Зайцевого, в окупантів значно зросли втрати – Генштаб, Obozrevatel, 9.8.2023
 17. У Росії заявили про нову атаку БПЛА на Москву: потужні вибухи чули в Домодєдово. Відео, Obozrevatel, 9.8.2023
 18. США усвідомлюють, що український контрнаступ йде не так швидко, як очікувалося — Кірбі, New voice.ua, 9.8.2023
 19. Більше, ніж платформа для HIMARS. У США виготовляють нову партію вантажівок FMTV A2 для України: що це за машини, New voice.ua, 9.8.2023
 20. Передані США касетні боєприпаси надали імпульсу українському контрнаступу – WSJ, Слово і Діло, 9.8.2023
 21. ЗСУ, ймовірно, здійснили рейд через Дніпро на лівий берег Херсонщини – ISW, Слово і Діло, 9.8.2023
 22. Більше, ніж Молдова. Скільки території звільнили ЗСУ з початку вторгнення, РБК-Україна, 9.8.2023
 23. Шведська компанія передасть Україні близько 100 терміналів супутникового інтернету, РБК-Україна, 9.8.2023
 24. Півсотні “золотих” бельгійських Leopard 1 для України викупив Rheinmetall: але майже половина з них піде на запчастини, Діфенс Експрес, 9.8.2023
 25. Які виклики після вступу в НАТО може чекати виробництво зброї в Швеції, де є Saab та BAE Systems, Діфенс Експрес, 9.8.2023
 26. У Криму – вибухи, Керченський міст перекрито – соцмережі, Корреспондент.net, 9.8.2023
 27. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 9.8.2023
 28. Атаки на кораблі РФ спрямовані проти найслабших ланок російських морських шляхів постачання – британська розвідка, Інтерфакс-Україна, 9.8.2023
 29. Окупанти обстріляли п’ять районів Харківщини, поранені три мирні жителі, Інтерфакс-Україна, 9.8.2023
 30. США підтвердили надання пакета військової допомоги Україні цього тижня, Європейська правда, 9.8.2023
 31. Західні посадовці розповіли CNN про “витверезливі” оцінки щодо контрнаступу України, Європейська правда, 9.8.2023
 32. Операції з морськими дронами можуть завдати шкоди логістиці РФ – британська розвідка, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 9.8.2023
 33. Блінкен і глава МЗС Болгарії обговорили безпекову допомогу Україні, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 9.8.2023
 34. В СБУ напомнили, что наместник Лавры не должен «общаться с потерпевшими», Союз православних журналістів, 9.8.2023
 35. Митрополита Запорожского и Мелитопольского Луку вызвали на допрос в СБУ, Союз православних журналістів, 9.8.2023
 36. Севастополь, Джанкой та Феодосія: в Криму пролунала серія вибухів – ЦНС, UNN, 9.8.2023
 37. ЗСУ уразили російський пункт управління у Новій Каховці, UNN, 9.8.2023
 38. Німеччина передасть Україні Taurus. Як німецькі далекобійні ракети змінять хід війни, Focus, 9.8.2023
 39. Австралия отправила в Украину партию штурмовых винтовок ACAR: что известно об оружии, Focus, 9.8.2023
 40. Надводные дроны становятся все более важным компонентом противостояния с РФ на море, – разведка Британии, Українські Новини, 9.8.2023
 41. Германия подтвердила закупку танков Leopard 1 для Украины и пообещала передать еще пять эвакуационных машин, Українські Новини, 9.8.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply