Nemocnice musia slúžiť občanom, nie záujmom oligarchov

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Občianske združenie Prinášame nádej, ktorého zakladateľom a konateľom je Pavol Forisch, bývalý príslušník SIS, ktorý sa so svojimi spolupracovníkmi S. Žiaranom a V. Nedvědom dostali do povedomia verejnosti aktivitami proti trestnej činnosti finančnej skupiny Penta, podalo trestné oznámenie vo veci spravovania nemocníc patriacich pod spomínanú finančnú skupinu.

Organizátor združenia, Pavol Forisch bol istý čas mimo dohľadu verejnosti a potom, ako bol ,podľa jeho vlastných slov, účelovo otrávený vo vyšetrovacej väzbe, odišiel do zahraničia.(viac sa dočítate tu).V kontexte článku vás informujeme o aktuálnych aktivitách združenia, tento krát v súvislosti s domáhaním sa spravodlivosti pri správe nemocníc skupinou Penta, ktoré slúžia občanom, teda nám všetkým.

 

Dnes nám  bolo do redakcie doručené trestné oznámenie, podané na predstavenstvo spoločnosti Svet zdravia a.s. patriacej finančnej skupine PENTA  a bývalého predsedu Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Petra Chudíka, z dôvodu, ako sa píše v oznámení, sa svojim konaním, t. j. nesplnením podmienok odsúhlasených Zastupiteľstvom PSK, mal dopustiť trestného činu podvodu a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Jedná sa o Nemocnicu Svidník.

Konaním vysokých manažérov Svetu zdravia, ktorí plnili príkazy majiteľov Penty, bolo spôsobené aj nezaradenie nemocnice Svidník do siete všeobecných nemocníc a nepridelenie urgentného príjmu. V tejto „podnikateľskej“ činnosti v Prešovskom samosprávnom kraji pomáhal Pente aj samotný predseda PSK MUDr. Peter Chudík“, uviedol Forisch.

Finančnej skupine PENTA správa nemocníc zarobí ročne vyše 10 miliónov eur. Svidník je región s 33 tisíc obyvateľmi a radí sa medzi hladové doliny. (informácia z roku 2018). Plnohodnotne funkčná nemocnica s poskytovaním adekvátnych služieb, vrátane predmetného urgentného príjmu je pre obyvateľov regiónu viac ako dôležitá.

„Bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Svet zdravia Ľuboš Lopatka bol nedávno dosadený na pozíciu šéfa spoločnosti MH Manažment a okrem iného sa zúčastnil aj rozhodovania o uzatvorení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a novorodeneckého oddelenia Svidníckej nemocnice, z dôvodu nedostatku odborného personálu. Predchádzalo tomu aj uzavretie pôrodnice v Banskej Štiavnici. Spoločnosť Svet zdravia odôvodňovala zatvorenie pôrodnice tým, že v nemocnici nemá oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelenie chirurgie a ani interné oddelenie.

Situácia, aká je v nemocnici Svidník, pripomína osud nemocnice Banskej Štiavnici, kde „penťáci“ postupne zatvorili oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelenie chirurgie, interné oddelenie a zrušená bola aj jednotka intenzívnej starostlivosti. Z nemocnice sa tak stalo doliečovacie zariadenie pre dlhodobo chorých“, píšu autori z občianskeho združenia Prinášame nádej.

Pavol Forisch a v závere dodáva:„Chcem poukázať na fakt, že v Českej republike už Penta musela vrátiť nemocnicu Sušice, pretože si s ňou nevedela rady a splniť podmienky udržania rozsahu poskytovaných zdravotných služieb. V súčasnosti české orgány činné v trestnom konaní preverujú okolnosti, za akých nájomca (Penta) zrušil a obmedzil rozsah pôvodne poskytovaných služieb.Kedy sa tohto dočkáme aj doma na Slovensku, že sa budú od oligarchov vyžadovať zmluvne stanované podmienky?“

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár