Nepohodlných blokujú a vymazávajú

foto: archív

„Facebook opäť na 30 dní zablokoval šéfredaktora Zem&Vek,“ písali sme v októbri 2018. Sociálne siete idú predovšetkým po ľuďoch s nekorektnými názormi, ktorí sú známejší a ich vplyv je vyšší. Im sa netoleruje ani neškodný status či irónia. Iní si pritom môžu dovoliť oveľa viac. Cenzúra sociálnych sietí postupne naberá razanciu, prichádzajú drastickejšie totalitné zásahy. Pritom v ústave je cenzúra zakázaná.

Článok pokračuje pod reklamou.


Nedávne vystrájanie Facebooku, ako českí priaznivci internetovej slobody radi nazývajú vymazávanie vstupov a celých stránok, v poslednom roku vzbudzuje obavy z blížiaceho sa konca nielen slobody informácií, ale i bezpečného súkromia. To, že mu fandia aj niektorí politici a verejní činitelia na čele s podpredsedníčkou pravicovej demokratickej strany a predsedom ústavného súdu, tieto obavy posilňuje. V západnej Európe je vymazávanie a stíhanie „nesprávnych“ názorov a nepohodlných faktov také pokročilé, že sa máloktorý politik odváži protestovať proti cenzúre,“ povedal v inšpiratívnej rozhlasovej debate s Martinou Kociánovou bývalý český novinár britskej BBC Benjamin Kuras.

Aj periodikum, ktoré sa všeobecne radí skôr k médiám hlavného prúdu – Téma, v príspevku Ako sme tromfli Orwella píše o zmanipulovaných sieťach. „Platformy ako Facebook vedia, s kým sa bavíme, o čom sa bavíme, čo čítame, kam chodíme, prečo tam chodíme, s kým sa tam stretneme a koľko tam utratíme, aby nás potom cielene zásobovali tovarom a službami.

Autor: Michal Albert

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár