Nepokoje v USA: Trump hrozí použitím armády

· Čas čítania: 5 min.
zdroj : AFP © Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Spojenými štátmi už celé dni otriasajú násilné protesty Potom, čo americký prezident Trump vyzval guvernérov štátu, aby zakročili proti nepokojom, teraz hrozí nasadením americkej armády.

Americký prezident Donald Trump chce v prípade potreby použiť vojenské sily na zastavenie nepokojov v USA. Po protestoch a chaotických scénach pred Bielam domom, Trump oznámil, že v pondelok večer zmobilizuje všetky dostupné civilné a vojenské sily svojej vlády. Z New Yorku zverejnila americká televízna stanica CNN rabovanie v noci z pondelka na utorok, a to aj napriek zákazu vychádzania.

Trump vo svojom prejave v Ružovej záhrade Bieleho domu povedal:

Ukončíme nepokoje a bezprávie, ktoré sa v našej krajine rozšírili.

Prezident pokračoval:

Ak mesto alebo spolkový štát odmietne prijať potrebné opatrenia na ochranu života a majetku svojich občanov, potom použijem armádu Spojených štátov a rýchlo vyriešim za nich problém.

Demonštrácie proti policajnému násiliu, rasizmu a sociálnej nespravodlivosti už niekoľko dní prebiehajú vo Washingtone, New Yorku a ďalších amerických mestách. Protesty boli vyvolané smrťou Afroameričana George Floyda po brutálnej policajnej operácii v Minneapolise v Minnesote. V mnohých amerických metropolách sa demonštrácie zmenili na nepokoje a rabovanie. Vo viac ako 40 mestách platí zákaz nočného vychádzania.

Počas vystúpenia Trumpa v Ružovej záhrade bezpečnostné sily použili silu vrátane slzného plynu, aby prinútili demonštrantov odísť spred Bieleho domu, ako informovali reportéri DPA. Proti demonštrantom bola tiež použitá vojenská polícia. Obchody, reštaurácie a hotely v okolí si zabarikádovali výklady.

Protesty pokračovali nielen vo Washingtone, ale aj v ďalších veľkých mestách, ako je New York, Los Angeles, Atlanta, Philadelphia, Dallas, Oakland a Louisville. Trump opakovane vyzýval demokratických guvernérov a starostov, aby potlačili nepokoje a vyčítal im ich slabosť.

V pondelok večer republikán Gouverneure znovu požiadal, aby nasadili dostatok síl národnej gardy, aby boli ulice opäť pod kontrolou. Trump pohrozil vodcom nepokojov vážnymi následkami. Varoval „organizátorov teroru“, že im hrozia „dlhé tresty vo väzení“.

Demokratickí guvernéri rozhorčene odmietli Trumpov tlak. Guvernér štátu New York Andrew Cuomo označil za „hanebné“, že Trump chce použiť armádu proti Američanom.

Guvernér štátu Illinois JB Pritzker povedal CNN , že prezident nemá žiadny právny základ na vyslanie americkej armády do jednotlivých štátov. Jeho kolegyňa Gretchen Whitmerová, guvernérka štátu Michigan, povedala, že Trump nemôže použiť armádu bez jej súhlasu. Whitmerová označila Trumpove vyhlásenia za „nebezpečné a šokujúce“.

Vedúci predstavitelia demokratov v Snemovni reprezentanotov a Senáte Nancy Pelosi a Chuck Schumer kritizovali zástupcu republikánov Trumpa, že naďalej podporuje rozpory a násilie v krajine. V spoločnom vyhlásení Pelosisovej a Schumersa sa uvádza:

V čase, keď naša krajina sa snaží o dohodu, tento prezident ju trhá na kusy.

Trump povedal Američanom: „Som váš prezident pre právo a poriadok. Budem bojovať za ochranu krajiny a jej občanov.“ Trump chce byť v novembri znovu zvolený na druhé funkčné obdobie a snaží sa vykresliť seba ako tvrdého pána v súčasnej kríze. V pondelok hovoril o nepokojoch ako o „terore“, za ktorý obviňoval „profesionálnych anarchistov, násilnícky dav, podpaľačov, drancovníkov, Antifu a iné“. Trump už v nedeľu oznámil, že Antifa bude zakázaná. Podrobnosti ponechal otvorené.

Trump v pondelok oznámil aj „rozhodné kroky“ na ochranu hlavného mesta Washington. Minulú noc sa tu stala „totálna hanba“. Posiela „tisíce ťažko ozbrojených vojakov“, aby zastavili nové nepokoje vo Washingtone. V hlavnom meste USA nadobudol účinnosť nočný zákaz vychádzania od 19:00 hod., čo demonštranti spočiatku akceptovali. Neskoro večer bolo vidieť len niekoľko demonštrantov. Neskôr na sociálnych sieťach sa prenášali videá, ktoré ukázali nasadenie národnej gardy vo Washingtone.

V New Yorku – najväčšom meste v USA po ďalších násilných protestoch bol uvalený nočný zákaz vychádzania po 23:00 hod. Podľa reportéra CNN, ktorý sprevádzal demonštrantov, v susedstve Brooklynu aj po udelení zákazu pochodovali tisíce ľudí. Ako bolo vidieť v televíznom vysielaní, v mestskej časti New York City v Manhattane pokračovalo rabovanie. Starosta mesta New York Bill de Blasio vydal v stredu večer zákaz vychádzania. Účinnosť nadobúda od 20.00 hod.

Advokáti rodiny Georga Floyda predložili v pondelok pitevnú správu, ktorá je v rozpore s predbežnými zisteniami orgánov a ktorá predstavuje pre políciu veľkú záťaž. Nezávislí súdni lekári dospeli k záveru, že Floyd bol minulý pondelok pri brutálnej policajnej operácii v Minneapolise zadusený, uviedol právnik Ben Crump. Lekár Michael Baden, právnikmi poverení urobiť pitvu Floyda povedal:

Pitva preukázala, že neexistovalo žiadne už existujúce ochorenie, ktoré by mal za následok alebo prispelo k jeho smrti.

Oficiálny súdny lekár predtým na základe predbežných zistení ochorení považoval tieto za príčinu Floydovej smrti. Predpokladal, že 46-ročný muž nebol zadusený. Počas policajnej operácie jeden zo štyroch zúčastnených policajtov tlačil kolenom na jeho krk takmer deväť minút. Ignoroval všetky prosby Afroameričana, aby ho nechal dýchať.

Štyria policajní dôstojníci boli prepustení. Bývalý policajt, ​​ktorý tlačil kolenom na Floydov krk, je obvinený z vraždy a je vo väzbe. Vo vyhlásení právnikov sa uvádza, že k Floydovej smrti prispeli aj dvaja ďalší policajní dôstojníci, ktorí sa na operácii podieľali. Štvrtý zúčastnený policajt je tiež zodpovedný, pretože nezasiahol.

Advokát Crump povedal: „George zomrel, pretože potreboval vzduch na dýchanie.“ Vyzval na protesty, aby pokračovali po Floydovej smrti, ale aj na zabránenie násiliu pri demonštráciách. Oficiálny súdny lekár vydal v pondelok vyhlásenie, že príčinou Floydovej smrti počas policajnej operácie bola zástava srdca. V tomto oznámení sa však spomínali aj jeho predchádzajúce nemoci, ako vysoký krvný tlak.

Zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár