Neprofesionálne vyšetrovanie nešťastia malajzijského lietadla sa stále snaží navliecť vinu na Rusko

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Archív

Komentár Úradu pre informácie a tlač MZV Ruska v spojitosti s piatym výročím nešťastia letu MH17:

Pred 5 rokmi – 17. júla 2014 – došlo v nebi nad východnou Ukrajinou k havárii civilného dopravného lietadla Boeing leteckej spoločnosti Malaysia Airlines, letiaceho na linke z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, pri ktorom zahynulo 298 ľudí.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Táto tragédia sa, žiaľ, stala nástrojom špinavej politickej hry. Hneď od prvých hodín, ak nie minút sa ako mávnutím ruky v médiách, a potom aj z úst západných politických činiteľov zosypali na adresu Ruska a jej vedúcich predstaviteľov obvinenia zo smrti nevinných ľudí. Všetky pracovné verzie obidvoch vyšetrovaní iniciovaných v spojitosti s nešťastím – technického, ktoré malo určiť príčinu pádu Boeinga a trestného, ktoré viedlo k hľadaniu konkrétnych osôb vinných z toho, čo sa stalo – boli zvolené výlučne s cieľom zdôvodnenia obvinení Ruska a jeho účasti na leteckom nešťastí. Všetky fakty získané v ich priebehu sa interpretovali len s jedným – obviňujúcim – zámerom a tie, ktoré nezapadali do počiatočnej verzie – sa mlčky zavrhovali alebo odmietali pod vymyslenými zámienkami. Rusku tiež vyčítajú nedostatočnú spoluprácu s vyšetrovateľmi a vytváranie prekážok pri vyšetrovaní.

Všetci vieme, že to tak nie je. Ruská strana v súlade s Rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2166 vždy poskytovala a bude poskytovať pomoc pri zisťovaní pravdy a pri trestnom stíhaní reálnych a nie vopred určených vinníkov toho, čo sa stalo.

Hoci Rusku nebola umožnená účasť na vyšetrovaní, od prvého dňa tragédie spolupracovalo s Holandskom, holandskou Radou pre otázky bezpečnosti, Spoločným vyšetrovacím tímom (JIT), poskytovalo všetky informácie k havárii MH17, ktoré malo k dispozícii. Odoslali sme výsledky modelového experimentu, ktorý vykonal koncern Almaz-Antej, primárne radarové dáta, ktoré vyvracali možnosť odpálenia rakety z územia, ktoré vytrvalo označovalo technické vyšetrovanie príčin nešťastia a teraz aj JIT, na žiadosť vyšetrovateľov bola prvýkrát v dejinách odtajnená dokumentácia s charakteristikou rakiet ZRK BUK, bolo dokázané ukrajinské vlastníctvo rakety, ktorá zostrelila, podľa verzie JIT, lietadlo a mnoho iného. Bohužiaľ sa všetky tieto unikátne údaje v rámci vyšetrovacích procedúr vytrvalo ignorujú a v priebehu informačných akcií JIT sa jednoducho zamlčujú, čím celý proces stále viac pripomína propagandistickú politickú šou.

Dôkazná základňa sa pri tom opiera o značne pochybné informačné zdroje: sociálne siete, fotografie a video materiály zlej kvality, ničím nepodložené údaje ukrajinských spravodajských služieb, vyšetrovania údajných nezávislých blogerov. Niet divu, že pri takom prístupe JIT neumožnila hneď prístup k vyšetrovaniu Malajzii, ktorá, ako je to zjavné z posledných vyhlásení oficiálnych predstaviteľov tejto krajiny a z reakcií v spoločenstve expertov, nemá v úmysle ponáhľať sa s obvineniami. Rozpaky vyvoláva aj zákaz zverejňovania akýchkoľvek údajov bez súhlasu všetkých účastníkov tímu, vrátane Ukrajiny.

Tým sa ľahko vysvetľuje neprítomnosť akýchkoľvek alternatívnych verzií vzniknutej situácie ako aj to, že po uplynutí piatich rokov, napriek optimizmu, ktorý zaznel nedávno na tlačovej besede JIT, neboli dosiahnuté presvedčivé úspechy.

Súčasne neboli vznesené žiadne obvinenia na adresu Ukrajiny v spojitosti s neuzavretím jej vzdušného priestoru v oblasti nad ozbrojeným konfliktom, hoci sa tento fakt stal predmetom žalôb na Európskom súde pre ľudské práva voči Ukrajine.

Bez ohľadu na zaujatý postoj voči Rusku je ruská strana naďalej pripravená k spolupráci. Sme presvedčení, že cesta k pravde vedie len cez dialóg a spoluprácu.

Chceli by sme poznamenať, že ak by vyšetrovanie zaujalo podobný postoj, včas bralo do úvahy našu kritiku a v plnej miere zohľadňovalo naše návrhy, potom by sa možno bola dala podstatne zlepšiť kvalita tak technického ako aj trestného vyšetrovania.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Rusko na vlastnej koži poznalo, ako neľahko sa prežíva podobná ťažká strata, naši občania sa neraz stali obeťami leteckých incidentov. Dobre si pamätáme tragédiu nad Čiernym morom v roku 2001, keď bolo lietadlo leteckej spoločnosti Sibír zasiahnuté raketou zem-vzduch, odpálenou ukrajinskými vojakmi.

Pritom holandské orgány, nech to znie akokoľvek poľutovaniahodne, stále častejšie zneužívajú city a žiaľ osôb, ktorých príbuzní zahynuli počas letu MH17, dovolávajú sa princípov spravodlivosti a potrestania vinníkov, využívajú ich asociácie a združenia ako nejaké baranidlo na presadzovanie téz vo svetovej spoločenskej mienke o účasti Ruska a nevyhnutnosti preniesť práve na našu krajinu zodpovednosť za vyplatenie náležitých kompenzácií.

Sme presvedčení, že len skutočne depolitizovaný a profesionálny prístup k vyšetrovaniu umožní definitívne určiť príčinu toho, čo sa stalo a dopátrať sa pravdy.

Vyzývame Spoločný vyšetrovací tím, aby sa sústredil na svoju základnú úlohu – na nezaujatú analýzu všetkých údajov, ktoré má k dispozícii, na zistenie skutočných príčin toho, čo sa stalo a na hľadanie skutočných vinníkov v tejto tragédii. To, ako prv prebiehalo a naďalej prebieha vyšetrovanie, nám neumožňuje hovoriť o jeho nezaujatosti a nezávislosti. Kvalita takzvaných „dôkazov“ predstavených počas tlačovej konferencie JIT svedčí skôr o opaku – o zameraní sa na prispôsobovanie faktov – a ak máme nazvať veci pravými menami – na domnienky a falzifikáty – podľa určitej, vopred prijatej verzie so zameraním sa na obvinenia voči Rusku.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár