Nerobme z Putina predajcu moci!

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: kremlin.ru

Existuje viacero dôvodov, prečo je pre oboznamovanie sa s dianím okolo nás dôležité siahať po rôznorodých informačných zdrojoch, a nespoliehať sa na masovokomunikačné prostriedky. Tlačové agentúry malých národných štátov sú v podmienkach prituhujúcej studenej vojny a vynucovanej mienkotvornej uniformite ideologického zápolenia nútené preberať predžuvaný informačný materiál a predkladať ho verejnosti už len mechanicky preložený do miestneho jazyka. Medzi úlohy alternatívnych médií patrí vyvažovanie z toho plynúcich škôd, deficitov a deformácií.

 

„Předát“, ani „передать“ neznamená „predať“

 

Tlačová kancelária Slovenskej republiky (TASR) sa pri troche pozornejšom prístupe k práci mohla vyvarovať významového lapsusu vo vete: „Ruský prezident Vladimir Putin nepovažuje parlamentný systém za vhodnú alternatívu pre Rusko, pričom zároveň varoval pred dvojvládím v čase predávania moci svojmu nasledovníkovi.“ Redakcia TASR urobila z ruského prezidenta Vladimíra Putina predajcu moci tým, že – predpokladám – mechanicky poslovenčila buď ruský obrat „передавать власть“ z pôvodného ruského agentúrneho zdroja Interfax, alebo český obrat „předávat moc“ z českých agentúrnych prameňov. Ako vidno, blízkosť oboch jazykov môže byť niekedy zradná. I keď si asi väčšina slovenských čitateľov tejto správy TASR automaticky v mysli interpretovala napísaný výraz „predávania moci“ do správnej polohy odovzdávania, prenechania, či zanechávania moci, v podvedomí mnohých mohla ostať negatívna konotácia Putina ako predajcu moci.

 

Protiruská informačná vojna zasahuje vedomú i podvedomú rovinu myslenia. Používa aj zdanlivo malicherné prostriedky, ktoré obete propagandy nemusia vôbec postrehnúť. Pri vedení informačnej vojny sa využíva aj metóda oslabovania priaznivých vizuálnych dojmov. Všimnime si, že v TASR siahli po fádnom archívnom fotozábere prezidenta Putina, kde stojí za rečníckym pultom. Takýto vizuálny stereotyp je suchopárny a nedokáže vyvolať kladné emócie.

 


https://www.teraz.sk/zahranicie/putin-odmietol-vhodnost-parlamentneho/442257-clanok.html

 

Zdá sa, že tlačová kancelára TASR sa prejavila ako horlivejší studenovojnový bojovník než napríklad ctihodná Reuters, britská matka všetkých tlačových agentúr transatlantického Západu. Tá ilustrovala správu s rovnakým obsahom o tom, že Rusko by malo ostať „strong presidential republic“ („silnou prezidentskou republikou„), zjavne vľúdnejším záberom. Prezident v ňom sedí na jednoduchej stoličke medzi usmievavými a tiež uvoľnene sediacimi študentmi a profesormi. 67-ročný V. Putin sa s nimi zišiel 22. januára vo vzdelávacom stredisku Sirius v čiernomorskom letovisku Soči v predvečer ruského Dňa študentov.

 


https://www.reuters.com/article/us-russia-putin-future/putin-says-russia-has-to-be-strong-presidential-republic-idUSKBN1ZL2DM

 

Moskovský spravodajca agentúry Reuters Vladimir Soldatkin ju pravdepodobne vybral z anglickojazyčnej mutácie webovej stránky Kremľa. Figuruje na nej ako prvá v poradí dvanástich. Obsahuje aj zatiaľ neúplný, do angličtiny preložený textový prepis celej besedy. Videozáznam besedy, dostupný na webovej stránke Kremľa, trvá 84 minút. Ruskojazyčná transkripcia je samozrejme kompletná. K jej kľúčovým pasážam sa vrátim v samostatnej obsahovej analýze.

 

Spätné väzby

 

Keby tlačové oddelenie Kremľa, alebo proruská zahraničná žurnalistika chcela navodiť vyslovene proputinovské emócie, mohla vybrať napríklad tento pohľad na hlavu štátu. Sála z neho družná atmosféra inšpiratívnej besedy, počas ktorej Vladimír Putin si neraz zažartoval so študentmi i pedagógmi.

Putin na besede so študentmi v Soči

Zdroj: Kremlin.ru

http://en.kremlin.ru/events/president/news/62636

 

Ja ho zaraďujem na ilustráciu vety, ktorú som napísal pred pár dňami na úvod článku do pripravovaného februárového čísla nášho mesačníka. Znela: „Ruský prezident Vladimír Putin patrí medzi nemnohých svetových štátnikov, ktorý si píše prejavy sám a pri prednese mu postačujú len letmé pohľady do neraz iba ručne popísaných poznámkových hárkov. Vždy vie, o čom reční a dokáže ktorýkoľvek bod textu poslucháčom podrobne a zrozumiteľne vysvetliť.“ Prezident počas priebehu debát so svojii hostiteľmi opätovne potvrdil, že si bohato vystačil so spomínaným perom a poznámkovým blokom. Nepoužíval ho ani tak na občerstvovanie si pamäti, pretože vo chvíľach, keď si nevedel spomenúť na nejaké meno alebo faktografický údaj, opýtal sa spolubesedujúcich.

 

Overoval tým zároveň ich vedomostnú úroveň a poznámky si robil hlavne na to, aby zhromažďoval podnety a nápady mladej a vzdelanej generácie. Je to štýl jeho práce. Už dvadsať rokov si udržiava prehľad o názoroch a náladách občanov zo všetkých spoločenských vrstiev a demografických skupín federácie aj takýmto bezprostredným spôsobom. Snaží sa tak predchádzať nebezpečenstvu, že mu bude aparát prezidentskej kancelárie dodávať „učesané“ hlásenia a údaje. Núti kremeľskú informačnú mašinériu aj takýmto spôsobom k tomu, aby nefiltrovala (alebo aspoň nie hrubozrnne) informačné toky, ktoré sa zbiehajú do Kremľa zo všetkých kútov širokej ruskej zeme i celej planéty.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár