Švajčiarsko, preslávené stáročnou neutralitou, stojí na križovatke. Zatiaľ čo bezpečnostná situácia v Európe je kvôli vojne na Ukrajine čoraz napätejšia, Švajčiarsko sa malými, ale významnými krokmi približuje k NATO. Táto zmena kurzu, ktorá sa z veľkej časti odohráva za zatvorenými dverami, má potenciál natrvalo zmeniť politické prostredie krajiny.
Oficiálna švajčiarska neutralita, ktorá je zmluvou zakotvená od roku 1815, zabezpečila krajine osobitné postavenie v medzinárodnej diplomacii.
Ženeva je považovaná za centrum mierových rokovaní a humanitárnych organizácií. Od vstupu do programu „Partnerstvo za mier“ v roku 1996 sa však vzťahy s NATO naďalej rozvíjali.
Do Parlamentného zhromaždenia NATO bola nedávno prijatá švajčiarska delegácia so šiestimi miestami, čo je jasný znak, ktorý poukazuje na rastúcu spoluprácu.
Ale prečo táto zmena?
Bezpečnostno-politická situácia v Európe sa v posledných rokoch dramaticky zmenila.
Otázkou pre Švajčiarsko je, ako môže zabezpečiť svoju bezpečnosť vo svete, ktorý čoraz viac ovláda mocenská politika.
Zástancovia považujú zblíženie s NATO za nevyhnutný krok na zabezpečenie národných záujmov. Tvrdia, že tradičná neutralita nestačí na ochranu Švajčiarska pred modernými hrozbami, akými sú kybernetické útoky a geopolitické konflikty.
Zmena za zatvorenými dverami: Bez verejnej diskusie
Účasť na vojenských cvičeniach NATO a zapojenie sa do strategického plánovania aliancie vyvolávajú pochybnosti o tom, či si Švajčiarsko dokáže dlhodobo udržať svoju nezávislú pozíciu. Obzvlášť znepokojujúce je, že táto zmena kurzu sa deje bez širokej verejnej diskusie.
Na druhej strane sa kritici obávajú, že tiché zblíženie s NATO by mohlo byť predzvesťou konca švajčiarskej neutrality.
V krajine, ktorej politická kultúra je silne ovplyvnená priamou demokraciou, sa to považuje za alarmujúce znamenie.
Populárna iniciatíva na zakotvenie neutrality v ústave bola predložená v apríli 2024. Ak sa o tom bude hlasovať budúci rok a bude schválená, vstup Švajčiarska do NATO by bol prakticky nemožný.
Zbližovanie s NATO však nemá len bezpečnostnopolitické dôsledky, ale aj ekonomické dôsledky. Súčasný rozpočet na obranu Švajčiarska je okolo 7,5 miliardy frankov ročne, čo predstavuje menej ako jedno percento HDP. Ak by Švajčiarsko vstúpilo do NATO, bolo by povinné v súlade s usmerneniami aliancie zvýšiť svoje vojenské výdavky aspoň na dve percentá HDP. To by znamenalo, že Švajčiarsko by muselo takmer zdvojnásobiť svoj obranný rozpočet – čo by bol radikálny krok pre krajinu.
Vynára sa tiež otázka, či je švajčiarske obyvateľstvo pripravené znášať túto finančnú záťaž, najmä v čase, keď si sociálne a ekologické výzvy vyžadujú aj značné zdroje. Kritici tvrdia, že zvýšenie rozpočtu na obranu by mohlo ísť na úkor iných dôležitých oblastí, akými sú školstvo a zdravotníctvo.
Rozhodnutie o budúcom smerovaní švajčiarskej bezpečnostnej politiky má ďalekosiahle dôsledky – nielen pre samotnú Švajčiarsku konfederáciu, ale aj pre jej úlohu v medzinárodnej politike. Švajčiarsko ako neutrálna krajina v minulosti často slúžilo ako sprostredkovateľ v medzinárodných konfliktoch.
Formálny vstup do NATO by mohol túto úlohu výrazne obmedziť a vtiahnuť Švajčiarsko do geopolitických konfliktov Západu.
Referendum o neutralite teda nebude len rozhodnutím o národnej bezpečnostnej politike, ale aj o identite Švajčiarska ako neutrálnej, sprostredkovateľskej krajine.
Najbližšie mesiace ukážu, či sa švajčiarske obyvateľstvo rozhodne pre väčšiu integráciu do západných aliancií alebo pre zachovanie svojej stáročnej neutrality.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Neutralität am Scheideweg: Die leise Annäherung der Schweiz an die NATO, de.rt.com, 11.11.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.