Nevyužili sme viac ako 2 milióny vakcín AstraZeneca. Darujeme ich

Slovensko daruje iným krajinám 2.071.030 nevyužitých vakcín od spoločnosti AstraZeneca prostredníctvom iniciatívy COVAX. Ich finančná hodnota je vyše 3,7 milióna eur. Návrh schválila vláda na svojom minulotýždňovom zasadnutí. SR si v súlade so zámerom Európskej komisie zakontrahovala viac ako 3,8 milióna dávok vakcíny od AstraZenecy. Z tohto objemu bolo k 4. októbru na Slovensko dovezených 1.567.800 dávok.

Z dôvodu expirácie vakcín bolo podľa materiálu darovaných 770.000 dávok vakcíny od AstraZeneca do Ukrajiny, Čiernej Hory, Vietnamu, Taiwanu, Rwandy a Kene. „V súčasnosti už prebieha darovanie vakcín AstraZeneca Slovenskou republikou na základe bilaterálnych dohôd,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR, „do Kene bude smerovať 160.000 vakcín a do Rwandy 280.000.“

Vakcíny, ktoré sa majú v rámci iniciatívy COVAX darovať, sa ešte ani nenachádzajú na Slovensku, ale u výrobcu. SR nebude zabezpečovať ich prepravu, ale ich samozrejme zaplatí! „Poskytneme súčinnosť potrebnú k tomu, aby sa dávky vakcíny, ktoré budú predmetom darovania, prepravili medzi ich výrobcom a COVAX-om,“ tvrdí MZ.

Covax je projektom Svetovej zdravotníckej organizácie s jej popredným donorom Billom Gatesom, GAVI Vaccine Alliance – vakcinačnou alianciou založenou taktiež Gatesom a CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) – nadáciou založenou v roku 2017 počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.

Covax uzavrel dohody s výrobcami očkovacích látok o kúpe dávok ešte predtým, ako prešli klinickými skúškami a boli schválené na núdzové použitie regulačnými orgánmi pre lieky. Peniaze na nákup vakcín darovali jednotlivé vlády a charitatívne skupiny, ako napríklad Nadácia Billa a Melindy Gatesových.

Prostredníctvom COVAX sa zabezpečuje prístup k vakcíne proti ochoreniu COVID-19 krajinách s nízkym a stredným príjmom.

Riaditeľka odboru medzinárodných vzťahov a záležitostí Európskej únie Gabriela Urbanová potvrdila, že skladové zásoby AstraZenecy, ktoré neboli použité na očkovanie Slovákov, budú darované.  „Ak nebudú použité, automaticky pôjdu do systému COVAX, ako to schválilo uznesenie vlády,“ poznamenala.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Nevyužili sme viac ako 2 milióny vakcín AstraZeneca. Darujeme ich iným krajinám, ta3, 7.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár