Nezamestnanosť a samovraždy

Podľa štúdie YouGov vykonanej vo Veľkej Británii, až 9% mladých ľudí odpovedalo, že nemá prečo žiť. Ak sa tento pomer aplikuje na celú britskú populáciu, ide o cca. 750 000 ľudí vo veku 16 až 25 rokov. Skutočnosť, že každý desiaty mladý Brit nemá dôvod žiť je alarmujúca.

Prvé štúdie na tému ako nezamestnanosť vplýva na početnosť samovrážd boli robené po Veľkej hospodárskej kríze v 30-tych rokoch. Začalo byť zjavné, že sa objavil fenomén novej doby – sociálne samovraždy.

V roku 1985 bola na 300 subjektoch po dobu 6 mesiacov vykonaná štúdia, ktorej záver znie: „Výsledky naznačujú, že nezamestnanosť vytvára nepriaznivé psychologické príznaky a zvýšené využívanie zdravotných služieb, ak sú tieto dostupné. Identifikovanie tých ľudí, ktorí sú vo vyššom riziku pre psychické a fyzické problémy a nájdenie spôsobov, ako predísť ich utrpeniu od nepriaznivého dopadu nezamestnanosti, sú dôležitými oblasťami pre ďalšie štúdie.“

Štúdia The effects of low-pay and unemployment on psychological well-being: A logistic regression approach, publikovaná v roku 1998 závery potvrdzuje:

„Nezamestnaní jedinci trpia oveľa viac netrpezlivosťou, depresiami, stratou sebadôvery a sebavedomia, ako aj zníženým pocitom šťastia, dokonca aj v porovnaní s nízko platenými zamestnancami.“

Štúdia Impact of Business Cycles on the U.S. Suicide Rates, 1928–2007odhalila jasný súvis medzi hospodárskymi cyklami a vekom špecifickými samovraždami. Ako vyplýva už z jej názvu, pokrývala rozsiahle obdobie medzi rokmi 1928 až 2007. Niektoré závery:

– najväčší nárast samovrážd bol počas Veľkej hospodárskej krízy medzi rokmi 1929 až 1933. Poskočila z indexu 18.0 v roku 1928 na 22.1 v roku 1932. Ide o najvyšší, 22.8% nárast za štvorročné obdobie počas zaznamenanej histórie,

– najnižší počet samovrážd bol v roku 2000,

– nárasty samovrážd sa udiali počas Veľkej hospodárskej krízy (1929 – 1933), na konci programu New Deal (1937-1938), počas Ropnej krízy (1973-1975) a Doble-Dip recesie (1980-1982),

– pokles samovrážd nastal počas Druhej svetovej vojny (1939-1945) a v 90-tych rokoch až po začiatok 21. storočia (1991-2001), bolo to obdobie rýchleho ekonomického rastu a nízkej nezamestnanosti.

Napriek tomu, že sú už dlho zjavné dopady ekonomických kríz na psychické aj fyzické zdravie populácie, neboli spravené žiadne kroky, ktoré by reflektovali tieto poznatky. Ani preventívne, ani následné. Naopak, zamestnanie sa stalo ešte väčšou nevyhnutnosťou než v minulosti, samostatnosť obyvateľov sa znížila a sociálne benefity sú preškrtané na kosť. Samozrejme aj na potvrdenie tohto zjavného faktu bola vykonaná štúdia. Tá zahŕňa roky 1968 až 2008. Výsledky hovoria o tom, že navýšenie sociálnych benefitov pre nezamestnaných v období kríz pomôže výrazne znížiť nárast počtu sociálnych samovrážd. Nie je však treba žiadne štúdie, ktorých boli vykonané beztak desiatky, postačí aj bežná sedliacka logika a pozorovanie okolia. Všetci vnímame ako sa s nárastom nezamestnanosti za posledné roky, teda stratou príjmov obyvateľstva, prepadá naša spoločnosť stále hlbšie a hlbšie. Má to rôzne podoby a na konci býva čoraz častejšie samovražda.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply