Nie klíma, ale sloboda je ohrozená, alebo Modrá planéta v zelených putách

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Srb Milutin Milanković vydal v roku 1920 svoju prvú knihu Matematická teória tepelných javov vyvolaných slnečným žiarením vo francúzštine, aby si odpovedal na otázku, prečo sa s takou pravidelnosťou striedajú doby ľadové s teplejšími klimatickými obdobiami.Vypočítal množstvo slnečného svitu na vybraných miestach severnej pologule od počiatku letopočtu do doby pred 650 miliónmi rokov. Jeho výsledky potvrdili nemeckí a srbskí bádatelia v roku 1909. V ďalších desaťročiach vypočítaval vplyv ľadovej pokrývky na množstvo slnečnej energie prijímanej zemským povrchom. Milankovićove teórie objasňujú teóriu sekulárneho (dlhodobého) pohybu zemských pólov a teóriu glaciálnych (ľadových) periód.

Ľadové doby sa na Zem vracajú v troch cykloch po sto tisíc rokov, po 42 tisíc rokov a po 21 tisíc rokov, tvrdí autor knihy. Vychádzal z predpokladu, že základom pre klímu sú zmeny slnečného žiarenia. Oprel sa o tri zistenia: Po prvé, že výstrednosť eliptickej dráhy Zeme okolo Slnka kolíše a vzrastá od nuly do 6% v rozmedzí 60 – 120 miliónov rokov. Po druhé, sklon zemskej osi k rovine obežnej dráhy Zeme okolo Slnka kolíše okolo stredovej hodnoty 23,3 stupňa v rozsahu plus mínus 1,5 stupňa približne každých 40 miliónov rokov. Podľa toho sa tiež mení oslnenie vo vyšších zemepisných šírkach. A po tretie, perihélium, čiže najbližší bod na dráhe Zeme voči Slnku, sa mení vplyvom Mesiaca a ďalších planét každých 26 tisíc rokov.

Keď po 25 rokoch dokončil svoju prácu na týchto pozorovaniach, začal písať memoáre. Do konca života žil ako čestný človek, odmietol počas 2. svetovej vojny ako univerzitný profesor spoluprácu s nemeckými okupantami. Zomrel v roku 1958 v Belehrade. Dovtedy jeho knihu nebral vedecký svet na vedomie, bola napísaná vo francúzštine, a teda až v roku 1969, keď sa preložila do angličtiny a po všetkých nazhromaždených údajoch mnohých vedcov, sa v roku 1992 jeho teória potvrdila.

Posledná doba ľadová (glaciál) skončila asi pred 10 tisíc rokmi. Od tej doby stúpla priemerná teplota na Zemi o 8 stupňov – a umožnila rozvoj našej civilizácie. Astronomické výpočty ukazujú, že i bez vplyvu našej civilizácie bude nadchádzajúca doba ľadová omnoho miernejšia než tá posledná.

Nie klíma, ale sloboda je ohrozená

Václav Klaus, český ex-prezident, vydal už v roku 2007 polemický spis Modrá planéta v zelených okovách. V ňom sa zamýšľa nad kontroverznou ideológiou, nad enviromentalizmom alebo ekologizmom alebo azda klíma-alarmizmom. Podľa neho je ohrozená sloboda, budúcnosť nás všetkých. Ako ekonómovi mu stačí, aby zo štúdií mohol stanoviť kontroverzné hlavné body:
– klíma sa stále mení,
– klíma je multifaktoriálny systém a každá redukcia jej výkladu je nebezpečná,
– klíma ako komplexný systém nemôže byť kontrolovaným spôsobom programovaná alebo prispôsobovaná,
– navrhované alebo realizovateľné opatrenia na zmenu klímy by mali taký minimálny efekt, že ich potenciálne pôsobenie by nebolo merateľné,
– nie každý, kto si nárokuje vedieť, ako klíma funguje, patrí medzi tých, kto načúvajú vede.

Tvrdí, že jeho skúsenosti v oblasti štatistiky a ekonometrie mu dávajú možnosť pracovať s dátami, s časovým zaraďovaním a počítačovými modelmi práve tak ako klimatológom. Podľa neho sa klíma mení permanentne a jej súčasný vývoj nie je z historického hľadiska žiadna výnimka. Povrchová teplota Zeme v posledných desaťročiach narastá s rozličnými prerušeniami pomaly a zľahka, ale jej dodnes existujúce stúpanie s premietaním modelov skleníkových plynov, o ktoré sa opiera IPCC (International Panel on Climate Change – Rada svetovej klímy), nie je očividne trvalé. Regulácia, predpisovanie a riadenie spoločnosti a hospodárstva, ktoré sú spojené s ideológiou globálneho otepľovania, nás povedú do novej neslobody, kde je všetko organizované a regulované zhora, kým človek stojí na okraji.

Ľudia by mali podľa V. Klausa  myslieť pragmaticky a realisticky. V centre dnešnej debaty stoja emisie CO2, nie množstvo CO2 v atmosfére. Emisie CO2 sú spojené s tromi – pre všetkých zrozumiteľnými veličinami: s brutto sociálnym produktom HA (určuje mieru hospodárskej aktivity), s počtom obyvateľov (PO) a s intenzitou emisií IE (emisie CO2 na dolár alebo euro). Súvislosť je jednoduchá: emisie CO2 = HA x PO x IE.

Vedúci politici EÚ nechcú dlhodobo, ale už v nasledujúcich 12 rokoch nechať klesnúť emisie CO2 o 20%. Analyzovali to a študovali za posledných 15 rokov? Ako chcú dosiahnuť pokles? Očakávajú, že celá EÚ zažije podobný šok, ako stredo- a východoeurópske krajiny po kolapse komunizmu? Klaus si myslí, že robiť takéto návrhy je kombináciou nezodpovednosti, cynizmu a viery v akýsi malthuzianizmus – čo je redukcia obyvateľstva hospodárskym obmedzením.

Oslobodiť sa zo zelených okov

V článku Oslobodiť sa zo zelených okov tvrdí Holger Kramer, bývalý europoslanec za nemeckú FDP (časopis Compact č. 11/2011), že jemné usmerňovanie svetovej klímy na maximálne 2 stupne oteplenia, v porovnaní s predindustriálnym obdobím, je nepopierateľným cieľom politického jednania.Tomuto cieľu je podriadená kompletná politická agenda. Od zabezpečenia energie až po otázku, ktoré produkty sa môžu ešte vyrábať. Medzinárodnej klimatickej Rade (IPCC), ktorá údajne zastupuje výskum klímy po celom svete, sa podarilo vytvoriť dogmu o ukončených vedeckých poznatkoch, o ktorých sa v žiadnom prípade nedá pochybovať a tie dokladajú, že samotná príčina globálneho oteplenia je ľudská aktivita.

Ale už skutočný vývoj teplôt v poslednej dekáde odporuje bežnému klimatickému modelu IPCC. Mnohoraké vedecké výskumy z fyziky, geológie a astronómie dokazujú, že systém klímy je príliš komplexný na to, aby bolo možné  uvádzané zmeny redukovať na jedinú príčinu. Je čas, tvrdí Kramer, prelomiť “zelený konsens”, nariadenú uniformitu myslenia. Je to ideológia nepriateľská voči slobode, ktorá urobí svet nie lepší, ale chudobnejší. Ochrana klímy je podobná ideológii komunizmu z 20. rokov minulého storočia. Že sa tomu nebránia liberáli, je dôkazom veľkej chyby organizovaného liberalizmu. Pritom by mala platiť občianska odvaha v zmysle obrany otvorenej spoločnosti.

Kto z nevedomosti ľudí profituje najviac?

Obchod s emisnými certifikátmi priniesol milióny bývalému vice-prezidentovi USA Al Gorovi a hovorí sa, že je so svojou “klima -agendou” na ceste stať sa “uhlíkovým miliardárom”. Hviezdny investor a veľkopodnikateľ Elon Musk okrem platobného systému PayPal vyrába elektromobily Tesla, solárne kolektory alebo lítiové batérie. Warren Buffet okrem iných energetických koncernov a podnikov investuje do veterných elektrární. Vinod Khosla, miliardár pochádzajúci z Indie, je “otcom čistej elektrickej energie”.

Zachráňte naše uhlie

Na jar 2016 obsadili nemeckí ekoaktivisti v oblasti Lužice na juhu spolkového štátu Brandenburg hnedouhoľnú baňu pri mestečku Proschim. Prišli nielen z Nemecka, z Berlína, Lipska, Hamburgu, ale aj zo zahraničia. Počas veľkonočnej soboty blokovali všetky prístupové cesty, priviazali sa ku koľajniciam a dokonca sa zabetónovali. Musela zasahovať polícia.

Miestne obyvateľstvo však prejavilo málo porozumenia, pretože baňa zabezpečovala prácu 8- tisícom pracovníkom v oblasti s malými pracovnými možnosťami. Prípad sa riešil aj v krajinskom parlamente s heslom:” Čím tvrdší bude útlm baníctva, tým tvrdší boj.” Poslanci AfD odmietali nezodpovedné správanie ekoaktivistov a v parlamente sa rozpútala ostrá výmena názorov ohľadom ekologickej záchrany hnedouhoľných baní.

Okolie Duisburgu (Porúrie) bolo kedysi známe svojím smogom. Ale dnes už je táto katastrofa životného prostredia minulosťou. Dnešné banské zariadenia sú vybavené čističkami a filtrami dymových plynov, ktoré skoro úplne zachytávajú škodlivé látky. Príkladom takejto inovácie je jedna z najčistejších tepelných (uhoľných) elektrární na svete, Isogo v Japonsku. Vedecký novinár Heine Horeis referoval v roku 2015 o svojej návšteve tejto elektrárne v časopise Novo- Argumente. Prvým dojmom bola skoro “klinická čistota”. Nič nenasvedčovalo tomu, že v kotloch zhorí denne okolo 10 000 ton uhlia. Žiaden hluk, žiaden zápach, žiaden prach. Hodnoty spalín Isoga sú porovnateľné s modernou elektrárňou na plyn. Novými druhmi filtračných zariadení sa dá zadržať vyše 90% všetkých splodín.

Existuje dôležitý rozdiel: Uhlie je štátom subvencované na celom svete, aby sa zlacnili energie pre spotrebiteľov. Výstavba solárnych kolektorov sa podporuje, avšak ceny tejto energie sú vyššie. Ekologický spotrebiteľ sa môže spýtať: “Ako to, že je drahšia?” Je to tým, že “nesvedomitý” obyčajný spotrebiteľ platí za čisté svedomie klimatického záchrancu.

Zdroje:
Tilo Spahl, 
novo-argumente.com
Andrew Folett, dailycaller.com
Václav Klaus, klaus.cz
Compact Spezial Nr.15 (Klimawandel)
Karel Pacner: Géniové XX. století, Kniha druhá, 2016

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Milankovičova teória klimatických cyklov je známa v komunite klimatických vedcov. Faktorov, ktoré ovplyvňujú klímu, je veľa. Množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na povrch planéty, je len jeden z týchto faktorov. Nemôžeme ignorovať ďalšie z týchto faktorov len kvôli svojej pohodlnosti. Jedným z týchto faktorov sú skleníkové plyny, ktoré ovplyvňujú energetickú bilanciu. Keby Zem nemala atmosféru, priemerná teplota by nebola +15°C, ale -18°C čiže o 33 stupňov menej. Na to, aby ste to vypočítali, nepotrebujete zložité klimatické modely – stačí vám Planckov a Stefan-Boltzmanov zákon. Pán Klaus sa môže k tejto téme vyjadrovať len ako ekonóm, nie meteorológ. Čisté spaľovanie uhlia nezabraňuje emisiám CO2 do ovzdušia. CO2 je hlavný koncový produkt akéhokoľvek fosílneho paliva. Pri každých 100km auto vypustí do ovdušia v priemere 12 – 16 kg CO2. Tie sú hlavným vinníkom klimatických zmien. Čisté spaľovanie znamená, že sa znížili emisie oxidov síry, prachu, ťažkých kovov a pod.

Leave a Reply