Niektoré ukrajinské samosprávy odmietli zavádzanie karantény, reagovali tak na požiadavky zamestnávateľov

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Волинськi новини

V mnohých krajinách po krátkodobom zrušení karantény, znova zavádzajú prísnejšie opatrenia. Podobná situácia je aj na Ukrajine. Štátne úrady vyznačili regióny v takzvanej „červenej zóne“, kde navracajú prísne karanténne opatrenia. Niektoré samosprávy sa však búria a odmietajú nové reštrikcie. Napríklad, vedenie mesta Luck a Ternopiľ vyhlásilo, že nebude zavadzať karanténu.

Samosprávy týchto dvoch miest nemienia sprísňovať opatrenia a to aj napriek tomu, že v Kyjeve dané regióne zaradili do takzvanej „červenej zóny“ a nariadili, aby tam znova zaviedli karanténu. V Lucku a Ternopili včera zasadali mestské komisie pre technogénno-ekologickú bezpečnosť a mimoriadne situácie, ktoré sa rozhodli, že sa tieto mestá do karantény vrátiť nemusia.

Vedenie samosprávy rozhodnutia komisií podporilo. Zaúradoval aj ďalší fakt – dôrazné požiadavky zamestnávateľov a riaditeľov veľkých a stredných podnikov. Primátor Ternopiľu Sergej Nadala vystúpil v priebehu zasadnutia komisie pre technogénno-ekologickú bezpečnosť a mimoriadne situácie a uviedol, že sa naňho obrátili mestskí podnikatelia a požiadali, aby radnica „neblokovala“ mesto a nezavádzala karanténu, ktorá ochromuje podnikateľskú činnosť a prácu mnohých podnikov.

„Podobná blokáda by bola rovnako hrozivá, ako vpád Tatárov pred niekoľkými stáročiami. Je to neprípustné, aby ľudia boli zbavení ústavného práva a nemohli pracovať,“ podotkol primátor. Prítomným prezradil, že od začiatku zavedenia karantény z mestského rozpočtu na rôzne opatrenia museli vyčleniť 100 miliónov hrivien /v prepočte takmer 3,1 milióna eur – pozn. aut./. Sergej Nadala pritom zdôraznil, že štát mestu Ternopiľ neposkytol žiadnu finančnú pomoc a preto mesto svoje problémy musí riešiť vlastnými silami a vlastnými finančnými prostriedkami.

Počas zasadnutia podobnej komisie v Lucku prítomní sa zhodli na tom, že v meste zaviedli dostatočné množstvo rôznych opatrení, ktoré efektívne fungujú, a preto netreba znova zavádzať totálnu karanténu. „Nie je nevyhnutné, aby sme zastavili hospodársku a podnikateľskú činnosť v meste,“ podčiarkol viceprimátor Lucku Konštantín Petročuk a dodal, že netreba ohrozovať životaschopnosť mesta. Obrátil sa na velenie polície a požiadal, aby neprekážalo práci podnikov a nepostihovalo a nepokutovalo spoločnosti, ktoré pokračujú v práci – aj napriek tomu, že v Kyjeve Luck a Ternopiľ zaradili do „červenej zóny“.

V súvislosti s rozhodnutím štátnej komisie pre technogénno-ekologickú bezpečnosť a mimoriadne situácie, v Lucku a Ternopili od včera mali zaviesť prísne opatrenia: zakázať premávku mestskej hromadnej dopravy, zatvoriť kultúrne inštitúcie, obchodné centrá a stravovacie podniky atď. Napriek tomu samosprávy sa rozhodli, že nebudú sprísňovať karanténne opatrenia, pretože považujú verdikt štátnej komisie pre technogénno-ekologickú bezpečnosť a mimoriadne situácie za neopodstatnený.

Vysvetlili, že v ostatných dňoch sa počet ochorení na koronavírus v meste znižuje, mestské nemocnice sú obsadené na 75 percent a preto nie je potrebné sprísňovať opatrenia. Ukrajinské média uvádzajú, že sa podobné „vzbury“ proti nariadeniam štátnych úradov v súvislosti s koronakrízou dajú očakávať aj v ďalších regiónoch krajiny. Mnohé podnikateľské zväzy a spolky žiadajú, aby štát neprekážal im v práci, nelikvidoval podniky a nezapríčiňoval, že mnohí ľudia môžu stratiť zamestnanie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 «Місто має жити»: у Луцьку не запроваджуватимуть жорсткого карантину. Офіційно, Волинськi новини, 3.8.2020
2 Луцк и Тернополь официально отказали властям в усилении карантина, NewsOne, 3.8.2020

3 В Тернополе не будут ужесточать карантин: в горсовете объяснили, почему, NewsOne, 2.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár