Nižší rating ešte viac zvýši slovenský rozpočtový deficit

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Jedna z renomovaných ratingových agentúr nám znížila schopnosť splácať dlhy, ktoré pred koronavírusom dosahovali 50 percent k HDP, čo bolo pod priemerom zadlženia eurozóny, keďže jej zadlženie bolo vlani 84 percent. Zníženie ratingu z úrovne A+ na úroveň A je dôsledok poklesu HDP o viac ako 8 percent a nárastu verejného dlhu o viac ako 60 percent, čo nás stále v rámci Európy radí medzi menej zadlžené krajiny.

Treba súhlasiť s názorom, že v období, keď sme mali vyšší hospodársky rast, sme mali viac pamätať na horšie časy, nie ako poniektorí slovenskí umelci, ktorí v období, keď brali honoráre niekoľkonásobne vyššie ako minimálna mzda, si zabudli odložiť. Z dôvodu objektívnosti si teda ešte počkajme, ako našu „neschopnosť“ splácať dlhy ocenia aj ostatné medzinárodné ratingové agentúry, o ktorých vraj nikto nevie na koho objednávku a za čie peniaze sa uskutočňuje ich ratingové hodnotenie. Niektorí hovoria, že za všetkým treba vidieť zahraničných investorov, ktorí dokážu zarobiť aj na terajšej globálnej pandémii.

Ako a či sa nám podarí naštartovať hospodársky rast a teda aj pridelenie vyššieho ratingu, bude závisieť od všeličoho. Nemáme dobrú situáciu v bankovníctve, keď slovenské dcérske banky sú z hľadiska poklesu zisku na tom horšie ako české dcérske banky tých istých zahraničných matiek, a tak si kladieme otázku: prečo? Nič iné nám nenapadá, ako že príčinou je spoločná mena euro a teda nesúlad medzi nadnárodnou menovou politikou ECB a národnými fiškálnymi politikami štátov eurozóny. Aký bude mať dopad na jej budúcnosť terajšie rozhodnutie Nemeckého ústavného súdu, ktorý rozhodol, že ECB prekročila v programe nákupu cenných papierov vo verejnom sektore svoje právomoci a preto je program čiastočne v rozpore s nemeckou ústavou? Čo sa bude diať, keď ECB do 3 mesiacov nedokáže, že nákupy sú primerané a nevyhnutné, a tak jej najväčší akcionár, Bundesbank, sa nebude môcť podieľať na nákupoch dlhopisov?

Pre našu ekonomiku sú to zlé správy keďže nižší rating vždy znamená drahšie pôžičky od zahraničných investorov a teda aj budúci vyšší rozpočtový deficit, ktorý sa obvykle pláta vyššími daňami a odvodmi do verejných rozpočtov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár