Noam Chomsky v Olomouci

· Čas čítania: 2 min.

Známy kritik médií, politiky západu a korporácií, lingvista, logik, filozof a kognitívny vedec vystúpil v Čechách v rámci dvoch diskusií. V Prahe a Olomouci, ja som sa zúčastnil tej druhej, ktorá sa odohrala v kine Metropol pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci. Diskusiu hostil dekan filozofickej fakulty Jiří Lach a moderoval český filozof Martin Škabraha a dokumentarista Vít Janeček.

Pocity sú troška rozpačité. Diskusia sa niesla v uvoľnenom, kultivovanom a intelektuálnom duchu, Chomsky odpovedal typicky obšírne, hĺbkovo, odborne. Je známy tým, že neznáša krátke otázky a odmieta na ne adekvátne reagovať. Dostal viacero veľmi zaujímavých dotazov, škoda že čas bol striktne obmedzený 90 minútami. Nedostali sme sa tak pomerne prekvapivo k otázkam publika, ani tým, ktoré boli položené prostredníctvom formulára na internete. Troška zamrzelo, že Chomsky okamžite po skončení diskusie doslova zmizol. Nebol čas na autogramy, nebol čas na nejaké osobné dotazy. Vzhľadom na jeho pokročilý vek (85 rokov) je to však pochopiteľné.

Keď prejdem témy, ktoré sa riešili, tak išlo o naše možnosti ako ovplyvňovať politické dianie, elektronickú dobu a pamäť, ako roztriediť cenné informácie od bezcenných, špionáž tajných služieb, vzdelanie a gramotnosť v technologickej dobe, anarchizmus, autority, revolúcie a ich zlyhania, sloboda a voľný trh, Ukrajina, Rusko a Krym, USA a NATO, práva zvierat, vegánstvo, univerzálnosť.

Časti návštevníkov nesadol ostrý tón namierený proti USA a Izraelu, či nie dosť ostrý voči Rusku a anexii Krymu, iným zase vadila kritika súčasného fašistického kapitalizmu (prepojenie štátu a korporácií). Boli aj takí, ktorí očividne ani len netušili na koho to vlastne prišli.

Prekvapením pre mňa bola účasť Petra Weisenbachera, Aleny Krempaskej z neslávne známeho Inštitútu ľudských práv a politika z radov Smeru Ľuboša Blahu. Ako dokázal IĽP zniesť viaceré kritické názory Noama Chomského, ktoré boli v rozpore s ich dlhodobým pôsobením? Kognitívna disonancia?

Na youtube je už uploadovaný kompletný záznam diskusie:

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár