Nórski experti uviedli päť príčin, ktoré bránia vstupu Ukrajiny do EÚ

Foto: Strana.ua

Situácia na Ukrajine sa ani včera výrazne nezmenila a preto sa nezmenil ani tón, ani obsah spravodajstva ukrajinských médií. Venovali sa situácii na frontoch, ktorá sa prakticky nemení už niekoľko týždňov. Ruské jednotky sa už dávnejšie vzdali taktiky ofenzívy širokým frontom a postupujú malými krokmi, od mestečka k mestečku, od dediny k dedine, od ulice a najčastejšie od domu k domu. 

Dopoludnia ukrajinskí novinári už tradične citovali správy Hlavného štábu Ozbdojených síl Ukrajiny, britskej rozviedky a amerického Inštitútu štúdia vojny, ale zverejnili aj zaujímavý komentár o dianí na Ukrajine amerického denníku The New York Times. Americkí analytici prizvukovali, že ruské hospodárstvo, ako s prekvapením zistili na Západe, je oveľa stabilnejšie a pevnejšie, ako si mysleli západní analytici a politici a vydržalo všetky sankčné údery „transatlantickej civilizácie“. Podčiarkli, že ukrajinské hospodárstvo síce dostalo trhlinu, avšak tiež funguje. Poukázali na to, že ukrajinská armáda pociťuje nedostatok západných zbraní, čo poskytuje ruským jednotkám určitú výhodu.

Niektoré ukrajinské média citovali úryvky z článku zverejnenému v The Guardian, „Vysoká úroveň strát na Ukrajine môže viesť k obratu vo vojne“. Na rozdiel od často nezmyselných a falošných správ britskej rozviedky, daný článok je dosť objektívny a niektoré ukrajinské média zverejnili väčšiu jeho časť. Preto aj my ho budeme citovať tiež podrobnejšie. Jeho autor, analytik denníku pre obranu a bezpečnosť Dan Sabbagh, analyzuje údaje o stratách Ozbrojených síl Ukrajiny.

Ukrajinské straty sa pohybujú od 600 do 1000 (zabitých a zranených) ľudí za deň… to predstavuje mimoriadnu stratu na ľudských životoch a bojaschopnosti obrancov, zapojených do obrany východného mesta Severodoneck, ktoré sa tento týždeň zmenilo na prehranú bitku. Samotný počet – viac ako 20 000 obetí mesačne – vyvoláva otázky o tom, v akom stave bude  ukrajinská armáda, ak sa vojna bude ťahať až do jesene. To isté, samozrejme, platí aj pre Rusov. Okupanti však už ovládajú veľké kusy Ukrajiny a môžu pozastaviť frontové akcie s územnou výhodou“, komentoval situáciu Dan Sabbagh.

Kyjevské sily sú ešte ďaleko od bodu kolapsu. Ale niekoľko mesiacov ťažkých strát výrazne oslabí ich bojovú silu. Situácia je taká naliehavá, že cudzinci s bojovými skúsenosťami, ktorí prešli testami na vstup do medzinárodnej légie, môžu byť v prvej línii menej ako mesiac po prekročení ukrajinskej hranice. Ale zopakujeme, že vysoká úroveň strát, o ktorej sa teraz otvorene diskutuje, sa môže v budúcnosti stať odstrašujúcim prostriedkom pre regrútov“, vysvetľuje britský analytik.

Západní predstavitelia radšej nediskutujú o dopade vojny na obrancov, namiesto toho na svojich brífingoch zdôrazňujú problémy Rusov. Rozhodli sa však neposkytovať podobné hodnotenia pre Ukrajinu, čo môže vytvoriť jednostranný dojem, že pre Rusov je to horšie. V skutočnosti, s delostreleckou prevahou 10 alebo 15 proti jednej, podľa Ukrajincov, môže byť, že úroveň strát okupantov v súčasnosti je oveľa nižšia, pretože sú schopní spôsobiť smrť obrancom z väčšej vzdialenosti. Ukrajinci, podľa ich vlastného priznania, zjavne nemajú dostatok munície. Vadim Skibický, zástupca náčelníka Vojenského spravodajstva Ukrajiny, uviedol, že Ukrajina používa 5 000 až 6 000 delostreleckých granátov denne a „takmer vyčerpala“ svoje zásoby sovietskych 152 mm štandardných granátov. Teraz používa 155 mm húfnice štandardu NATO. Nie je jasné, koľko ich je“, citovali novinári z The Guardian.

Ukrajina nie je bez odvahy a odhodlania. Západná podpora stále existuje, o čom svedčí vyhlásenie Spojeného kráľovstva tento týždeň o dodaní niekoľkých, možno troch raketových systémov, hoci Kyjev takmer okamžite uviedol, že chce mnohokrát viac. Ruské sily však našli spôsob, ako postupovať na Donbase, čo vyvoláva otázku, či sa trojmesačná vojna nenachádza v ďalšom zlomovom bode“, podčiarkol vo svojom komentári britský analytik Dan Sabbagh.

Ukrajinské média citovali komentár nórskej informačnej agentúry Norwegian Broadcasting Corporation, ktorá uviedla päť dôvodov, ktoré bránia vstupu Ukrajiny do EÚ práve teraz. Pomenovala ich dvojica odborníkov – Jarle Truda, profesor politológie na univerzitách v Osle a Agderi, a výskumník Ian Holm-Hansen z univerzity v Osle. Sú to: rozsiahla korupcia; problémy s právnym štátom a demokraciou; hospodárstvo a politiku kontrolujú oligarchovia; chudoba a nacionalizmus; zrýchlený vstup Ukrajiny do EÚ bude nespravodlivý voči krajinám, ktoré na to roky čakajú. „Osobitný dôraz sa kladie na korupciu. Na Ukrajine je situácia horšia, ako v najskorumpovanejších krajinách EÚ“, citovali ukrajinskí novinári nórskych expertov – Jarleho Trudaa a Iana Holma-Hansena.

Na poludnie novinári citovali ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Andrija Meľnyka, ktorý vyhlásil, že ťažké zbrane z Nemecka začnú prichádzať na Ukrajinu koncom júna. Uviedol, že príchod siedmich húfnic Panzerhaubitze 2000 sa očakáva 22. júna /práve na 81. výročie napadnutia Sovietskeho zväzu fašistickým Nemeckom…/ a 15 protilietadlových samohybných systémov Gepard – v júli a auguste. Meľnyk skritizoval Berlín za to, že po vyše 100 dňoch konfliktu ešte nebola na Ukrajinu dodaná ani jedna jednotka ťažkého vojenského vybavenia z Nemecka. Tentokrát sa zaobišiel bez urážok na adresu predstaviteľov nemeckej vlády.

Ukrajinskí politológovia a politici stále premieľajú tému zničenia Krymského mostu na území Ruska. „S cieľom poškodiť Krymský most a zastaviť jeho fungovanie ako železničnej tepny, bude potrebné mesiac útočiť na tento most raketami“, citovali novinári vojenského experta Olega Ždanova. „Myslím, že to musíme urobiť. Chápem, že ho budeme biť raketami celý mesiac, kým nebude zničený. Ale poškodiť ho a zastaviť jeho funkčnosť ako mosta je hlavná záležitosť“, podčiarkol Ždanov v rozhovore pre Dmitrija Gordona.

Na poludnie do Kyjeva pricestovala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, aby  prediskutovala žiadosť Kyjeva o štatút kandidáta na členstvo v EÚ. Ukrajinskí novinári podotkli, že „je stále je veľa hmly okolo toho, ako bude Európska únia reagovať na žiadosť Ukrajiny. Signály prichádzajúce z Európy sú veľmi protichodné…“ Citovali v tejto súvislosti aj denník Washington Post, ktorý prizvukoval, že „Ukrajine dochádza munícia, napriek tomu, že vyhliadky na bojisku sú slabé. Nádeje na to, že Ukrajina bude schopná zvrátiť ruské úspechy, sa topí tvárou v tvár vynikajúcej palebnej sile ruských jednotiek“, podotkli americkí analytici, ktorých citovali ukrajinskí kolegovia.

Popoludní ukrajinské média informovali o škandále na ázijskom bezpečnostnom samite Shangri La Dialogue v Singapure. Čínska delegácia opustila sálu počas online prejavu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Ruská delegácia sa vôbec nezúčastnila na tejto konferencii, ktorú Moskva zjavne ignorovala. Zelenský na samite varoval pre hladomorom v Ázii a Afrike v dôsledku zastavenia dodávok obilia z Ukrajiny.

Podvečer však ukrajinské média túto správu čiastočne dementovali. Uviedli, že politologička Olivia Enosová, ktorá túto správu zverejnila na svojom Twitteri a informácie ktorej citovali mnohé renomované média, túto správu z Twitteru odstránila. Novinári predložili niekoľko verzií, prečo tak urobila. Prví sa domnievajú, že na politologičku bol vyvinutý nátlak, aby nepríjemnú pre Ukrajinu správu odstránila, čo aj urobila. Druhí predpokladajú, že Číňanov si pomýlila s Vietnamcami: našli sa svedkovia, ktorí videli, že delegáti Vietnamu ozaj počas vystúpenia Zelenského zasadaciu opustili sálu, ale sa potom vrátili. Tretí predsa sú presvedčení, že boli to práve členovia čínskej delegácie, ktorí odišli zo sály počas prejavu ukrajinského prezidenta. Čitatelia si môžu vybrať verziu, ktorá sa im viac pozdáva…

Ukrajinskí novinári prezentovali aj čiastočne prekvapivú pozíciu nemeckej ministerky kultúry a médií Claudie Rothovej, ktorá odmietla bojkot a sankcie voči ruskej kultúre. V rozhovore pre Der Spiegel zdôraznila, že bojkot ruských kultúrnych predstaviteľov by bol nesprávnym krokom: „Povedať, že teraz zorganizujeme kultúrny bojkot všetkého ruského, by bolo, samozrejme, nesprávne. Koniec koncov, sú to umelci, ktorí sa často snažia zachovať alebo rozšíriť posledný priestor slobody“, vysvetlila nemecká ministerka kultúry.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 108-й день войны в Украине. Главные события 11 июня. Обновляется, Страна, 11.6.2022
 2. https://t.me/stranaua/46534
 3. ВСУ несут большие потери, что может стать переломом в войне – The Guardian, Страна, 11.6.2022
 4. https://t.me/stranaua/46536
 5. Россияне нанесли по Врубовке удар огнеметной системой “Солнцепек”. Гайдай рассказал о ситуации в Северодонецке, Страна, 11.6.2022
 6. https://t.me/stranaua/46566
 7. Враг закрепился на окраинах Орехово и штурмует Северодонецк. Главное из утренней сводки Генштаба, Страна, 11.6.2022
 8. https://t.me/stranaua/46567
 9. Арестович утверждает, что под Херсоном на стороне России уже воюют арабские наемники, Страна, 11.6.2022
 10. https://t.me/stranaua/46586
 11. Зеленський відповів на петицію про скасування заборони виїзду чоловіків призовного віку, UNIAN, 11.6.2022
 12. У Сєвєродонецьку окупанти зазнали великих втрат під час наради в ДК Хіміків – Гайдай (відео), UNIAN, 11.6.2022
 13. Окупанти завдали ударів по Дніпропетровщині з “Ураганів”: є поранені, UNIAN, 11.6.2022
 14. Голова Луганської ОВА: окупанти увійшли в Оріхове, штурмують Сєвєродонецьк, нищать інфраструктуру, UNN, 11.6.2022
 15. Зробимо все, щоб економічна активність в Україні відроджувалася – Зеленський, UNN, 11.6.2022
 16. Ми дуже близькі: Зеленський розповів про безпекові гарантії між Україною, Польщею та Великою Британією, UNN, 11.6.2022
 17. «Гаряча» Луганщина, масований обстріл Донеччини та вибухи на Херсонщині – зведення ВЦА, Ukrinform, 11.6.2022
 18. ЗСУ «накрили» в Сєвєродонецьку нараду загарбників у Палаці культури хіміків – Гайдай, Ukrinform, 11.6.2022
 19. Ворог з «Ураганів» обстріляв громади на Дніпропетровщині, двоє поранених, Ukrinform, 11.6.2022
 20. Гаубиці з Німеччини Україна отримає в другій половині червня – посол, Європейська правда, 11.6.2022
 21. Зеленський: Якби Україна була в НАТО, усе одно була б “битва за незалежність”, Європейська правда, 11.6.2022
 22. На Банковій розкрили деталі зустрічі Зеленського з міністром оборони Британії, Європейська правда, 11.6.2022
 23. РФ веде наступ на Сєверодонецькому напрямку, закріплюється на околиці Оріхового: у хід іде авіація і артилерія, Obozrevatel, 11.6.2022
 24. Історик Кульчицький: Росія була провінцією у Київській державі, слова Путіна про Петра I – це смішно. Інтерв’ю, Obozrevatel, 11.6.2022
 25. Генштаб: ворог окопується і зводить фортифікаційні споруди, в Чорному морі приведені в боєготовність 6 носіїв крилатих ракет, Obozrevatel, 11.6.2022
 26. Зеленський назвав мету Росії у війні з Україною: під загрозою не лише Європа, Segodnya.ua, 11.6.2022
 27. Голова Єврокомісії вдруге з початку війни приїхала до Києва: ціль візиту, Segodnya.ua, 11.6.2022
 28. Подоляк дав жорстку відповідь Байдену на звинувачення у бездіяльності, Segodnya.ua, 11.6.2022
 29. Підготовка до “референдуму”. У Мелітополі та Херсоні видали перші паспорти РФ, Focus, 11.6.2022
 30. “Опади від ЗСУ калібру 155 мм”: окупантів відкинули на 5-7 км від Запоріжжя, — мер, Focus, 11.6.2022
 31. ЗС РФ зазнала великих втрат під час наради в Сєвєродонецьку, — Гайдай, Focus, 11.6.2022
 32. Росіяни увійшли в Оріхове, штурмують Сєвєродонецьк – голова ОВА, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.6.2022
 33. Росії не вистачає точних сучасних ракет – розвідка Британії, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.6.2022
 34. Гаубиці з Німеччини Україна отримає в другій половині червня – посол, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.6.2022
 35. ШАНС НА ПОЛНОЦЕННУЮ ЖИЗНЬ. В США ПРОИЗВОДЯТ ПРОТЕЗЫ, КОТОРЫЕ БЕСПЛАТНО ПРЕДОСТАВЛЯЮТ РАНЕНЫМ УКРАИНЦАМ, Киевская правда, 11.6.2022
 36. 108-Е СУТКИ ВОЙНЫ: ВРАГ ГОТОВИТСЯ К НАСТУПЛЕНИЮ НА СЛАВЯНСК И СЕВЕРСК, Киевская правда, 11.6.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply