Nórsky Barnevernet: hnusný obchod s ľuďmi

Tagged With: , , , , Add Comment

Nórsky ľudskoprávny aktivista otvorene kritizuje Barnevernet: “Je to najhoršie obchodovania s ľuďmi, na aké možno vôbec pomyslieť. Páchame oveľa väčší zločin než počas 2. svetovej vojny.

Nórska sociálka (Barnevernet) je známa drastickými zásahmi do práv detí. Medializované boli mnohé prípady odobratia detí zo slovenských, českých, poľských a iných rodín, no doposiaľ sa dosť málo hovorilo o tom, že sociálka často rovnako tvrdo postupuje aj v prípadoch nórskych rodín. Na uvedenú problematiku poukázal Tor Berglid, ktorý kvôli udaniu svojej manželky na tri roky prišiel o svoje deti, ktoré boli v tom čase umiestnené do detského domova. To ho prinútilo, aby na tieto praktiky verejne poukazoval. Rozhovor s nórskym aktivistom priniesol server iDnes.cz.

“Nórsko sa prezentuje ako skvelá krajina, ale z niektorých rodičov robí podľudí,” uviedol Tor Berglid. “Veril som, že v Nórsku máme perfektný systém. Mal som však možnosť nahliadnuť dovnútra a je to to najhoršie obchodovania s ľuďmi, na aké možno vôbec pomyslieť.”

Vysvetľuje, že úplne chápe niektorých Čechov, ktorí o nórskej sociálke hovoria ako o nacistickej organizácii. “V Nórsku pritom ľudia zosmiešňovali tých, ktorým sociálka odobrala deti. Tvrdili, že ak došlo k omylu, ide len o jednotlivé prípady a že sa to týka hlavne cudzincov, ktorí nie sú zvyknutí na spôsob života v Nórsku. Je to ale len obranný mechanizmus tohto systému. Týka sa to aj samotných Nórov a myslím si, že páchame oveľa väčší zločin než počas druhej svetovej vojny,” zdôraznil Nór.

Prirovnanie k fašizmu odôvodnil tým, že počas vojny z Nórska odsunuli 772 ľudí do Auschwitzu. “Teraz v Nórsku každoročne odoberáme 1500 až 1600 detí z rodín. Robíme to za pomoci policajnej sily, ktorá často vtrhne do rodín a nekompromisne deti zoberie. Pochopím, ak je to z dôvodu násilia alebo sexuálneho obťažovania. Avšak ak ich odoberú neprávom, je to to najhoršie, čo môžu deťom urobiť. Osem z desiatich prípadov pritom začína odobratím dieťaťa bez vyšetrovania a rodičia sa až potom obhajujú pred súdom. Barnevernet sa prezentuje ako perfektná organizácia a Nórsko ako skvelá krajina pre život. Zrazu však prezentuje jednu skupinu ľudí ako “untermensch” (podľudí).”

Vysvetlil, že aj v prípade odobratie jeho detí išlo o omyl systému. “Bol som v októbri 2014 na služobnej ceste v Ghane, kde som lietal s vrtuľníkom. Zrazu som dostal správu od bývalej manželky, že naše deti zo školy vyzdvihli pracovníci Barnevernetu, aby sa ich spýtali na pár otázok, a že ich budú mať niekoľko dní v starostlivosti.”

“Zaujímal ma dôvod odobratia a ukázalo sa, že matka im dala pár zaúch. Nikdy som o tom od detí nepočul, ale sľúbil som, že hneď prídem a postarám sa o ne. Úradníci to však odmietli, pretože som údajne dcéru chytil za rameno a zvýšil na ňu hlas. Deti preto poslali k úplne cudzím ľuďom. Chcel som, aby ich aspoň nechali u blízkych príbuzných, napríklad u mojej sestry, ktorá žila v rovnakej obci. Ale aj to odmietli,” dodal.

Ozrejmil tiež, že jeho žena niekedy trpela depresiami a pracovala len na čiastočný úväzok. “Bola s deťmi doma. Ja som pracoval, živil rodinu a staral sa o domácnosť. Po čase sme sa rozhodli, že každý pôjdeme svojou cestou, ale zostali sme v jednom dome a žili vedľa seba. Mala si nájsť niečo vlastné a striedať sa v starostlivosti o deti. Potom som ale musel odísť pracovne do Afriky. Žena ten čas využila a išla nahlásiť Barnevernetu v meste Stryn, kde sme bývali, že už so mnou nemôže byť. Povedala im, že som príliš dominantný, že mám zbraň a že sa deti predo mnou schovávajú pod posteľou. Nemyslím si, že si chcela vynútiť odobratie. Mohli za to skôr depresie a spôsob, akým opisovala život našej rodiny. Priznala, že im trikrát dala pohlavok alebo ich plesla v rokoch 2008, 2010 a 2012. Podala to tak, že deti bila kvôli mne. Urobila zo mňa voodoo strašiaka, ktorý ju utláčal. Myslím si, že keď niekto niekoho udrie, mal by za to prevziať zodpovednosť a nezvalovať to na život v nešťastnom manželstve.”

Podľa jeho slov vlastní brokovnicu, pretože je členom niekoľkých loveckých spolkov. S obavami detí je to ale podľa neho inak. “Keď mali deti veľa energie a hnevali, posielal som ich do ich izieb. Potom som chodil, dupali po schodoch a hulákali. Predstieral som, že som troll a že hľadám deti ako v normálnej hre na schovávačku. Vždy sa tomu smiali. Z opisu mojej bývalej ženy však vyplynulo, že sa ma deti boja a že ich môžem streliť do hlavy brokovnicou, a tak sa predo mnou schovávajú pod posteľou…”

“Bol to pomerne šokujúci popis a mňa samého by to vydesilo, ak by mi tak niekto opisoval pomery v cudzej rodine. Býval som sudca z ľudu a takýto prípad by som nechal poslať na posúdenie vyššou súdnou inštanciou. Problém je, že vyššie súdy spravidla dávajú za pravdu tým nižším a nepátrajú po dôkazoch,” dodal.

Ďalšie podobné prípady

Pracovníci výboru pre starostlivosť o deti nedávno odobrali aj 12-ročného chlapca, ktorého rodičia učili svojho syna doma. Zamestnanci Barnevernetu prišli po chlapca v nórskom meste As v kraji Akershus. 12-ročného Kanaďana, ktorého otec je Nór, chceli odviesť traja zamestnanci úradu. Podľa zverejnených informácií spolu s pracovníkmi úradu prišli aj šiesti policajti na troch autách. Matka celú dramatickú a násilnú situáciu natočila na video (viac v článku).

Informovali sme aj o prípade malej Maxine, ktorú nórska sociálka odobrala na základe pochybných podozrení mladému polo-slovenskému páru. O prípade prehovorila stará mame odobratého dievčaťa, ktorá si myslí, že nórski sociálni pracovníci nedodržiavajú zákony vlastnej krajiny. Jej nevesta sa dostala do pozornosti sociálky, pretože sama vyrastala v detskom domove a u pestúnov, čím bola podľa Nórov riziková pri výchove dieťaťa. Navyše, mladá žena je sluchovo postihnutá, čo takisto zhoršilo jej status v očiach Barnevernet (viac v článku).

Medzi mediálne najznámejší prípad patrí odobratie synov Češke Eve Michalákovej. Prípad odobratia dvoch synov matke sa začal na podnet učiteliek materskej školy. Napriek tomu, že to v nórskej škôlke všetci vedeli, že jednému zo synov diagnostikovali reflux a nariadili diétu, lekárske odporúčania nielenže nedodržiavali, ale udali oboch manželov pre podozrenie z pohlavného zneužívania. Tomu predchádzali opakované sťažnosti pani Michalákovej na nedostatočnú starostlivosť v škôlke a prehliadanie šikanovania mladšieho Dávida zo strany spolužiakov, uvádza sa v petícii, ktorá bola zahájená s cieľom dosiahnuť návrat synov ich matke.

Následne v máji 2011 nórska sociálna služba oboch chlapcov rodičom odobrala aj napriek tomu, že zo strany polície po vyšetrovaní nepadlo žiadne obvinenie (viac TU).

https://www.hlavnespravy.sk/norsky-ludskopravny-aktivista-otvorene-kritizuje-barnevernet-najhorsie-obchodovania-ludmi-ake-mozno-vobec-pomysliet-pachame-ovela-vacsi-zlocin-nez-pocas-2-svetovej-vojny/1491384

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis