Nová jadrová batéria dokáže vyrábať energiu 50 rokov bez potreby nabíjania

Foto: Screen - The Independent/Youtube

Čínska spoločnosť Betavolt predstavila novú batériu, o ktorej tvrdí, že dokáže vyrábať elektrinu 50 rokov a to bez potreby nabíjania alebo akejkoľvek údržby. Batéria by tak mohla napájať napríklad mobilné telefóny, ktoré sa nemusia nikdy nabíjať, a drony, ktoré môžu lietať večne.

Spoločnosť so sídlom v Pekingu uviedla, že jej jadrová batéria je prvou na svete, ktorá realizovala miniaturizáciu atómovej energie umiestnením 63 jadrových izotopov do modulu menšieho ako minca.

Spoločnosť uviedla, že batéria novej generácie už vstúpila do fázy pilotného testovania a nakoniec bude sériovo vyrábaná pre komerčné aplikácie, ako sú telefóny a drony.

„Betavoltové batérie na atómovú energiu dokážu uspokojiť potreby dlhotrvajúceho napájania vo viacerých oblastiach, ako je letectvo, zariadenia AI, lekárske vybavenie, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty,“ uviedla firma v tlačovej správe.

Batéria funguje tak, že premieňa energiu uvoľnenú rozpadajúcimi sa izotopmi na elektrickú energiu prostredníctvom procesu, ktorý bol prvýkrát preskúmaný v 20. storočí.

Vedcom v Sovietskom zväze a Spojených štátoch sa podarilo vyvinúť technológiu na použitie v kozmických lodiach, podvodných systémoch a vzdialených vedeckých staniciach, avšak termonukleárne batérie boli nákladné a objemné. Snaha o miniaturizáciu a komercializáciu jadrových batérií bola prevzatá v rámci štrnásteho päťročného plánu Číny určeného na posilnenie ekonomiky krajiny v rokoch 2021 až 2025, pričom na ich vývoji pracujú aj výskumné inštitúcie v USA a Európe.

Spoločnosť Betavolt uviedla, že jej prvá jadrová batéria dokáže dodávať 100 mikrowattov energie a napätie 3 V, pričom meria 15 x 15 x 5 kubických milimetrov, avšak do roku 2025 plánujú vyrobiť batériu s výkonom 1 watt. Ich malá veľkosť znamená, že by sa dali použiť v sérii na výrobu väčšieho výkonu, pričom spoločnosť si predstavuje mobilné telefóny, ktoré sa nikdy nemusia nabíjať, či drony, ktoré môžu lietať večne.

Bezpečné a zároveň šetrné k životnému prostrediu

Vrstvený dizajn batérií znamená, že sa nevznietia ani nevybuchnú v reakcii na náhlu silu, tvrdí Betavolt, pričom sú tiež schopné pracovať a fungovať pri teplotách od -60 °C do 120 °C.

„Atómová batéria vyvinutá spoločnosťou Betavolt je absolútne bezpečná, nemá žiadne vonkajšie žiarenie a je vhodná na použitie v lekárskych zariadeniach, ako sú kardiostimulátory, či umelé srdcia…“ uviedla spoločnosť.

Atómové batérie sú podľa nich aj šetrné k životnému prostrediu. Po dobe použiteľnosti sa 63 izotopov zmení na stabilný izotop medi, ktorý nie je rádioaktívny a nepredstavuje žiadnu hrozbu ani znečistenie pre životné prostredie.

Takže v čase, keď sa vlády a ekologickí aktivisti na celom svete predbiehajú s často nezmyselnými nápadmi na záchranu a očistenie planéty, prichádza Čína s naozaj prevratnou myšlienkou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Anthony Cuthbertson: Nuclear battery produces power for 50 years without needing to charge, independent.co.uk, 11.01.2024
(2) The Independent / Youtube, 12.01.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply