Nová slovinská vláda proti migrantom

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív
Po nedeli je tu ďalšia krajina EU, v ktorej voľby vyhrala pronárodná a protimigrantská strana! Je ňou Slovinsko. Nedeľné parlamentné voľby tam totiž vyhrala opozičná, pravicová a protimigračná Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra, odporcu migračných kvót a dobrého priateľa maďarského premiéra Viktora Orbána Janeza Janšu, ktorý bol predsedom slovinskej vlády v rokoch 2004-2008 a potom v období medzi rokmi 2011-2012 (Janša bol síce roky dozadu obvinený z korupcie, no slovinský ústavný súd tento verdikt v apríli 2015 zvrátil).
Janšova SDS v nedeľných voľbách získala 25% hlasov. Na druhom mieste sa ocitla doteraz mimoparlamentná a protisystémová strana Kandidátka Marjana Šareca (LMŠ) s približne 12%, na treťom mieste s 10% strana Sociálni demokrati (SD), zatiaľ čo súčasná vládna centristická liberálna Strana moderného stredu (SMC) odchádzajúceho premiéra Mira Cerara skončila štvrtá s 9,6% hlasov. Do parlamentu sa dostala aj strana Ľavica s 9,2% hlasov, či strana Nové Slovinsko – kresťanskí demokrati (NSi) s 6,6%, ktorá dala pred voľbami najavo, že by mohla ísť so SDS do vlády.
Slovinský prezident Borut Pahor teda samozrejme hneď deň po voľbách vytvorením novej vlády poveril lídra protimigračnej SDS Janeza Janšu. Aj keď to s vytvorením novej slovinskej vlády nebude jednoduché, a to najmä preto, že viacero strán, ktoré sa dostali do parlamentu, s ním odmieta pre jeho „extrémistické“ protimigrantské názory ísť do koalície, výsledky volieb sú nielen pre Slovinsko, ale aj Európu potešujúce. A to hlavne preto, že v slovinskom parlamente bude sedieť väčšina poslancov s pronárodným a protimigračným zmýšľaním a nie liberálov, ktorých slovinskí voliči v týchto voľbách v podstate poslali na smetisko dejín. Vláda liberálneho slovinského premiéra Cerara podporujúceho liberálne myšlienky, európsku integráciu a vítanie migrantov totiž definitívne končí a nastupuje nová éra. A už záleží len na tom, kto bude aké ústupky ochotný urobiť. Slovinské voľby teda len potvrdili trend, ktorý je už zrejmý takmer vo všetkých krajinách Európy – nárast popularity protimigračných a euroskeptických strán, ktoré sú iba reakciou na diktátorskú, liberálnu a promigračnú politiku eurobyrokratov…
Martin Bago
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár