Nová tvár tvár nemeckej brannej moci. Prečo práve AKK (Annegret Krampová-Karrenbauerová)

· Čas čítania: 6 min.
foto: flickr

Po tom, čo britská kráľovná Alžbeta II. poverila v stredu vodcu Konzervatívnej strany Borisa Johnsona zostavením vlády, mohli sa vo vládnych kruhoch v susednom Francúzsku naplno rozprúdiť debaty o mocenskom usporiadaní v Európskej únii po odchode Spojeného kráľovstva. Šéf konzervatívcov totiž bezprostredne po návrate z Buckinghamského paláca vystúpil s prejavom, v ktorom potvrdil záväzok opustiť EÚ do 31. októbra či už s dohodou, alebo bez nej.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Francúzsko si samé nevystačí 

Pre krajinou ležiacu na východ od kanála La Manche, ktorá sa zvykne označovať La Grande Nation, to znamená, že bude jedinou jadrovou mocnosťou v EÚ. Vojenským hegemónom na území ležiacom na západ od Ruska síce ostávajú Spojené štáty, ale Paríž s Bruselom a Berlínom prestávajú skrývať úsilie EÚ o zrovnoprávnenie vzťahov so zaoceánskou veľmocou aj v oblasti obrany. Napĺňanie takýchto ambícii EÚ sa nezaobíde bez posilňovania vojenského potenciálu EÚ – a to mimo kapacít Severoatlantickej aliancie, kde bude naďalej dominovať americko-britský tandem.

 

Jadrový primát a prevaha Piatej republiky vo vojenskej sfére nad ostatným členmi EÚ bude psychologicky hnať časť politických špičiek v metropole nad Seinou k zintenzívneniu hľadania zdrojov na rozširovanie vojensko-priemyselného komplexu integrujúcej sa Európy. Výrobný potenciál krajiny galského kohúta nezvládne potrebnú expanziu bez hospodárskej mašinérie svojho nemeckého suseda. Ten vybudoval po páde Železnej opony paneurópsky priemyselný konglomerát, ktorý presahuje hranice Spolkovej republiky a integruje výrobné kapacity okolitých štátov.

Obria ekonomika nemeckého hospodárskeho priestoru však nerozvíja zbrojné odvetvia v rozsahu úmernom svojim možnostiam. Nemecko ostáva trištvrte storočia od porážky v 2. svetovej vojne čímsi podobným ako porazené Japonsko. Obaja títo hospodárski obri spadajú pod okupačnú správu a geostrategický záujmový vplyv Spojených štátov. Spolková republika to má právne ošetrené členskými právami a povinnosťami vo vojenskom pakte Severoatlantickej aliancie.

Držať Nemecko na uzde

Víťazné mocnosti z 2. svetovej vojny si úzkostlivo strážia spolurozhodovacie právomoci pri výbere veliteľských kádrov ozbrojených síl Spolkovej republiky a špičiek v aparáte Ministerstva obrany. Washington pri tom zohľadňuje postoje Londýna a Paríža len okrajovo a Moskvu ignoruje úplne. I tak vie, že Británia, Francúzsko, Rusko a viac-menej všetky európske krajiny si neželajú, aby nemecký rezort obrany viedli výrazné osobnosti s vlasteneckým cítením. Naopak, vyžaduje sa kozmopolitná hodnotová orientácia a vernosť transatlantizmu v  euroúnijnom ošatení.

K tomu pribúdajú faktory z dielní sociálnych inžinierov na urýchľovanie rozkladu národných štátov. Rezortu obrany – a to nielen nemeckého – sa týka feminizácia jeho riadenia a demaskulinizácia armádneho velenia.

ex-ex-minister obrany Thomas de Maizière plnil „kvalifikačnú požiadavku“ mizivej miery vlasteneckosti vďaka zmiešanému pôvodu rodu. Jeho nasledovníčka, ex-ministerka Ursula von der Leyenová horlila už v roku 2011 za vytvorenie Spojených štátov európskych. Narodila a vyrastala v Bruseli ako dcéra vysokopostaveného nemeckého byrokrata v Európskej komisii, ktorý si vyslúžil za odmenu premiérske kreslo v krajinskej vláde Dolného Saska. Z jej štvornásobnej účasti na neformálnych schôdzkach Bilderbergského klubu (2015, 2016, 2018, 2019) sa dalo tušiť, že s ňou mocní tohto sveta rátajú vo vyšších funkciách.

Tak sa aj stalo, keď ju Európsky parlament minulý týždeň schválil ako novú predsedníčku Európskej komisie. Do jej ministerského kresla v Berlína sa vládna Kresťanskodemokratická únia (CD) rozhodla posadiť na zvyšok volebného obdobia do jesene 2021 opätovne ženu a znovu takú, čo nemá s armádou a vojenstvom žiadne skúsenosti. Siahli po profesionálnej straníckej byrokracie, čo si vybudovala kariéru v aparáte CDU v spolkovej krajine Sársko a v jej Krajinskom sneme (Landtag des Saarlandes). Annegret Krampová-Karrenbauerová nič nepokazila ako krajinská ministerka vnútra a v roku 2011 tam prevzala úrad ministerskej predsedníčky i šéfky krajinskej CDU. Všemocná vládkyňa CDU a štvornásobná spolková kancelárka Angela Merkelová si ju vybrala za nástupkyňu na čelo strany vďaka jej nevýraznej povahe a osvedčenej vernosti straníckej línii. Koncom vlaňajška jej odovzdala svoj dlhoročný post predsedníčky CDU, pretože na plnenie povinností kancelárky a šéfky CDU jej prestávali stačiť sily a zrádzalo ju zdravie.

 

Improvizovaná ceremónia vo vstupnej hale budovy Paul-Löbe-Haus

Zdroj: Deutsche Welle:  https://www.dw.com/de/annegret-kramp-karrenbauer-als-neue-verteidigungsministerin-vereidigt/a-49727711

 

Sivá myš, aká má byť

56-ročná matka troch detí Annegret Krampová-Karrenbauerová prevzala úrad ministerky obrany 17. júla. O týždeň neskôr zložila na improvizovanom zasadaní Spolkového snemu slávnostnú prísahu. Rokovacia sála Bundestagu sa renovuje a tak narýchlo zorganizovaná ceremónia prebehla v priestoroch vstupnej haly budovy Paul-Löbe-Haus. Presklenená hala pripomínala sklad a na podlahe vedľa rečníckeho pultu a stola s troma prísediacimi ležali pohodené papieriky.

Rečnícky pult, stôl a dva pohodene biele papieriky na podlahe

Zdroj: https://taz.de/Urlaubsauszeit-fuer-Oberbefehlshaberin/!5608583/

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Uvedenie do úradu a prísaha prestížneho významu trvalo len niekoľko minút. „Tým bolo formalitám demokracie učinené zadosť„, konštatoval uštipačne redaktor berlínskejho Tageszeitung Pascal Beucker. Zachytil aj šomranie poslancov, že museli prerušiť dovolenky, aby sa dostavili na ceremóniu. Prezencia bola povinná. Nová ministerka ich „odmenila“ za účasť nezáživným dvadsať minútovým prejavom, v ktorom premlela frázy o obrane, solidarite a spoločnom napredovaní so spojencami, pričom sa zaviazala plniť povinnosti voči NATO a zvyšovať vojenský rozpočet.

Nezáživnosť spočívala v tom, že sivá myš Á-ká-ká (prijateľná fonetická skratka ťažko vysloviteľného mena Annegret Krampová-Karrenbauerová) neprišla podľa očakávania s ničím novým a novým. Paríž a Berlín opatrene zvažujú taktiku zamýšľaného posilňovania vojenského potenciálu EÚ, o ktorom vedia, že Washington nepoteší. Zaoceánsky spojenec si neželá rozširovanie zbrojnej výroby v krajinách EÚ a obzvlášť nie rozbiehanie vývojových a výrobných zbrojných programov v réžii francúzsko-nemeckého tandemu.

Nevýrazná AKK si netrúfne púšťať sa do riskantných dobrodružstiev. Nemá na to nervy a psychologické predpoklady, ani vplyvných politických ochrancov, čo by ju podržali. Za akýkoľvek,   hoci aj neúmyselné pokĺznutie, môže prísť o drahocenný post predsedníčky CDU, z ktorého tohto času vystupuje ako stranícka nadriadená svetoznámej štátničky Angely Merkelovej. Prezývky „mini-Merkelová“, ktorá jej v minulosti prischla, sa len tak rýchlo nezbaví.

Bude zrejme prešľapovať do parlamentných volieb 2021 na mieste, čo umožní Washingtonu, aby hľadal nátlakové páky na Berlín, Paríž a Brusel. Navonok v mene udržania transatlantickej jednoty. V skutočnosti na uzemnenie vojensko-priemyslového komplexu EÚ, aby únia nenadobúdala prvky superveľmoci na vojenskom poli.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár