Nová výzva na rozpustenie britskej monarchie

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Nová kampaň vyzýva na zrušenie monarchie po tom, čo vyšlo najavo, že verejné príspevky, určené pre kráľovskú rodinu, sa zvýšia o 66%, aby bola kráľovná schopná renovovať Buckinghamský palác. Republikánske skupiny to nazývajú „absolútnym ponížením“ a kritizujú monarchov za „škandalózne plytvanie financiami“.

Vláda súhlasila so zvýšením príspevku pre kráľovskú rodinu, aby pokryla náklady vo výške 396 miliónov libier na spomínanú renováciu. Peniaze boli schválené premiérom, kancelárom a správcom kráľovských financií, ktorí spolu fungujú ako kráľovský správcovia trustu, rozhodujúceho, koľko verejných prostriedkov je pridelených kráľovskej rodine.

V správe sa uvádza, že Buckinghamský palác urgentne potrebuje generálnu opravu, aby sa predišlo veľmi reálnemu nebezpečenstvu katastrofy požiaru alebo záplavy. Tieto môžu mať za následok „nevyčísliteľné škody“.

Lenže republikánsky agitátori tvrdia, že rozhodnutie je „absolútnou hanbou“ a vyzývajú, aby verejné peniaze pridelené kráľovnej boli „okamžite vrátené“.

Graham Smith, výkonný riaditeľ protimonarchistickej skupiny Republika hovorí: „Je to absolútna hanba. Obviňujeme kráľovnú za škandalózne plytvanie kráľovskými financiami za posledných šesť desaťročí.

Poslanci opakovane vyzývali, aby palác prostriedky na rekonštrukciu získal celoročným otvorením prístupu pre turistov, ale oni odmietli. Ak sa monarchovia nevedia postarať o budovu a zvyšujú svoje vlastné príspevky, aby zaplatili údržbu, je čas zbaviť sa ich.

Monarchovia stoja daňových poplatníkov 334 miliónov libier ročne a tieto náklady stúpajú. Potrebujeme nezávislý audit a plné odhalenie ich výdavkov. Náklady na monarchiu musia byť odhalené, inštitúcia musí byť riadnou súčasťou rozpočtu a musí dovoliť parlamentu každoročne schvaľovať jej rozpočet.“

Kráľovná priznáva asi 300 miliónov libier osobného bohatstva, zatiaľ čo pozemky patriace monarchii majú hodnotu viac než 7 miliárd. Monarchovia tiež každoročne dostávajú stovky miliónov libier od daňových poplatníkov.

Renovácia Buckinghamského palácu predpokladá 100 míľ nových elektrických káblov spolu s 6500 elektrickými zásuvkami, 5000 svetlami a 2500 radiátormi. Časť z 30 000 štvorcových míľ podláh bude opravených.

Časť vodoinštalácie palácu, elektrická kabeláž a kúrenie neboli renovované od druhej svetovej vojny. Kráľovná zostane v rezidencii počas priebehu renovácie a oficiálne funkcie budú pokračovať ako obvykle.

Hovorca Buckinghamského palácu povedal: „10 ročná fáza rekonštrukcie je určená na základné potrieb budovy, na ktorých palác závisí. Míle starých káblov, olovené potrubie, elektrické rozvody a ohrievače budú nahradené, mnohé po prvýkrát za 60 rokov. Správa nezávislého špecialistu uvádza, že bez urgentnej rekonštrukcie existuje riziko vážnych škôd v paláci a na vzácnej kráľovskej zbierke, podľa rôznych scenárov môžu byť spôsobené ohňom a vodou.“

Monarchia je financovaná zo ziskov majetku koruny – pozemkov vlastnených kráľovskou rodinou, ktoré nemôžu byť predané. Monarchom bolo predtým vrátených 15 % zisku, ale teraz to stúpne na 25 percent.

Zdroj: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/queen-royal-family-abolished-republic-funding-rise-buckingham-palace-a7425446.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár