Oscary: Povinné kvóty pre rasy, pohlavie, sexuálnu orientáciu a postihnutie

· Čas čítania: 4 min.
Zdroj: Shuttesrstock

Americká Akadémia filmových umení a vied oznámila jednu z najvýraznejších zmien pravidiel v histórii oscarového súboja. Po novom by od roku 2024 mohol v hlavnej kategórii zvíťaziť iba film, ktorý by spĺňal určité kvóty. Ide napríklad o podiel hercov z „podreprezentovaných rasových alebo etnických skupín“, zastúpenie ženských herečiek alebo homosexuálnych osôb. Informuje o tom agentúra Reuters a tiež denník  The New York Times. Akadémia to odôvodnila, pretrvávajúcim rasizmom v spoločnosti. „Napr. biely heterosexuálny muž bude odmietnutý, lebo treba naplniť kvótu pre menšiny. Tieto pravidlá ukazujú diktátorské až totalitné myslenie progresívnej ľavice. V takomto svete by nikdy nemohli vzniknúť tie legendárne filmy, s historickou tématikou, lebo napr. Operácia Valkýra o atentáte na Hitlera, kde nie je možné naplniť kvóty v hereckom obsadení. Keď sa zamyslím, už to tak funguje dlhšie. Černoch už hral Ceasara, Sira Lancelota aj Achillesa. Najväčší problém by mal asi film Stroskotanec s Tomom Hanksom. Hrá ho iba jeden herec. Vlastne, ak by bol hlavný predstaviteľ nejaký transgender, to by prešlo. Tieto praktiky už poznáme z komunistického režimu. Do funkcií sa dostávali len majitelia Červenej knižky a nie tí najkvalitnejší odborníci,“ uvádza portál hľadanie samozrejmosti. Ale vráťme sa k pravidlám.

Akadémia zverejnila štyri štandardy a aby snímka mohla v kategórii uspieť, bude musieť spĺňať aspoň dva z nich. Pravidlá sa nezaoberajú len samotnými hercami, ale tiež kameramanmi, kostymérmi či marketérmi. Podľa nich, by aspoň jeden z hercov v hlavnej úlohe, mal byť napríklad černoch alebo indián. Pokiaľ ide o herca z vedľajších rolí, tu by mali byť zastúpené ženy, handicapované osoby alebo zástupcovia rovnakého pohlavia.

Konkrétne sa to bude týkať filmov, ktoré chcú usilovať o Oscara v hlavnej kategórii (Najlepší film). V hlavnej kategórii ide o naozaj prelomovú zmenu, ktorá iste vyvolá búrlivú diskusiu a reálne zmení to, aké filmy vyhrávajú, poprípade dokonca to, aké filmy vznikajú. Pravidlá, akým spôsobom snímka musí podporovať minority, ak sa chce uchádzať o Oscara pre najlepší film roka:

Existujú celkom štyri štandardy . Štandard A sa zameriava na viditeľnú reprezentáciu na plátne, minoritné témy a príbehy, štandard B na reprezentáciu v tvorivom tíme, štandard C na príležitosti pre začínajúcich filmárov a štandard D je zameraný na marketing a propagáciu. Ak sa chce snímka uchádzať o hlavného Oscara, musí splniť dva zo štyroch štandardov.

  • Štandard A možno splniť tromi rôznymi spôsobmi: Prvý spôsob: aspoň jednu z výrazných postáv filmu bude hrať niekto z etnickej alebo rasovej minority (ktokoľvek, len nie beloch). Druhý spôsob: aspoň 30% celkového obsadenia budú tvoriť členovia minority a zastúpené budú aspoň dve minority. Tretí spôsob: téma alebo príbeh sa zameria na málo reprezentované skupiny. Minoritami sa rozumejú minority etnické či rasové, ženy, LGBTQ +, ľudia s telesným alebo duševným postihnutím.
  • Štandard B možno splniť tromi spôsobmi. Prvý spôsob: aspoň dve kľúčové tvorivé osobnosti, ako sú režisér, kameraman strihač, producent a pod. budú členovia minority. Aspoň jedna z týchto dvoch osôb bude pochádzať z minority rasovej / etnickej. Druhý spôsob: aspoň šesť ľudí v pozíciách, ako sú asistent réžie, hlavný osvetľovač a pod. budú členovia minority. Tretí spôsob: aspoň 30% ľudí z celého štábu budú členovia minority. Minoritami sa rozumejú minority etnické či rasové, ženy, LGBTQ +, ľudia s telesným alebo duševným postihnutím.
  • Štandard C možno splniť jedine tak, že budú splnené obe nasledujúce kritériá. Prvý kritérium: produkcia (distribútor, finančník) musí platiť zásadné množstvo stážistov a učňov z málo zastúpených menšín. U nezávislých snímok bude stačiť zriadenie menšieho počtu stáží ako u filmov veľkých hollywoodskych štúdií. Stážisti sa musia dostať do všetkých odvetví filmovej produkcie, od príprav, cez vlastné natáčanie, až po tvorbu digitálnych efektov. Druhé kritérium požaduje zriadenie učňovských pozícií v rámci technických profesií štábu (osvetľovači, kulisáci). Minoritami sa rozumejú minority etnické či rasové, ženy, LGBTQ +, ľudia s telesným alebo duševným postihnutím.
  • Štandard D bude splnený tým, že filmová spoločnosť bude mať primerané zastúpenie menšín v rámci marketingu, distribúcie a PR.

„Veríme, že tieto inkluzívne štandardy budú katalyzátorom dlhotrvajúcich nevyhnutných zmien v našom odvetví,“ vyhlásil k novinke ohľadom udeľovania Oscara prezident Akadémie filmového umenia a vied David Rubin a tiež generálna riaditeľka Dawn Hudson.

Pravidlá nezačnú platiť okamžite, do platnosti vstúpia až v roku 2024, producenti filmov si sami rozhodnú, ktorú zo štyroch definovaných pravidiel zvolia. Akadémia filmových umení a vied čelila kritike v roku 2016, kedy sa sociálnymi sieťami šírili hashtag # Oscaryjsoutakbílé (#OscarsSoWhite). Niektorí ľudia tak reagovali na to, že na Oscarov boli nominovaní belošskí herci.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:
1. Nová pravidla pro Oscary: Povinné kvóty na rasy, ženy i homosexuály. Jinak má film smůlu, Echo24, 9.9.2020
2. Oscar zavádí povinné kvóty pro účast minorit na vzniku oceněných filmů, fandimefilmu.cz, 9.9.2020

3. Kvóty na menšiny pri udeľovaní Oskarov ako ilustračný pohľad do sveta progresívnej lavice, hľadanie samozrejmosti, 13.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár