Nové strany na slovenskej politickej scéne

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Uvedomujúc si, že práve koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu veľmi efektívne oslovuje liberálnych voličov, nová strana Andreja Kisku Za ľudí sa definuje ako umiernení konzervatívci. To značne znepokojilo predovšetkým predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Alojza Hlinu, ale aj lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorí sa práve Kiskovým projektom cítia ohrození. V rozhovore pre denník Sme to veľmi jasne prezentoval líder KDH Alojz Hlina. Prvé prieskumy dávajú strane exprezidenta Andreja Kisku preferencie na úrovni piatich až šiestich percent, čo je hlboko pod očakávaniami. V tomto zmysle je celkom jasné, že jeho pôvodne premiérske ambície sú akurát tak na smiech. Kiskove relatívne nízke preferencie spôsobila značná popularita prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vzišla z Progresívneho Slovenska, a ukázalo sa, že je schopná podstatne efektívnejšie osloviť liberálnych a mestských voličov a svoju popularitu dokáže preniesť na voličov strany, ktorej bola podpredsedníčkou.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Druhou príčinou nepresvedčivých preferencií strany Andreja Kisku je séria káuz, ktoré sa viažu na jeho osobu. Je to predovšetkým kauza KTAG, firmy, ktorá zabezpečovala jeho prezidentskú kampaň. KTAG si náklady na túto kampaň vykazovala ako náklady na svoju činnosť, čo daňový úrad neuznal. Na to, aby predišiel trestnému stíhaniu, musel Andrej Kiska využiť inštitút účinnej ľútosti a okrem doplatenia daní zaplatiť aj sankciu podľa zákona. Popularitu mu nepridala ani kauza Veľký Slavkov, v ktorej – ako sa ukázalo, podvodne nadobudol pozemok popradského zubára Jána Franca. Napriek tomu, že bolo zjavné, že ide o podvod, Andrej Kiska nebol ochotný vzdať sa tohto pozemku. Súd nakoniec prehral, čo ešte posilnilo kontroverzné vnímanie jeho osoby. Najpodstatnejšia však je veľká pravdepodobnosť, že podobných a možno ešte väčších káuz má Kiska v talóne podstatne viac. No a ak vo finiši volieb budú postupne vybuchovať ďalšie a ďalšie prehrešky z jeho temnej podnikateľskej minulosti (nedávno prešla médiami informácia, že v začiatkoch podnikania zastavil v prospech banky cudziu nehnuteľnosť, čo je regulárny zločin, aj keď dnes už premlčaný), je viac než pravdepodobné, že to tento politický projekt môže poslať mimo parlamentu.

Ďalším politickým projektom zatiaľ bez známeho názvu je iniciatíva bývalého ministra zdravotníctva a vnútra Tomáša Druckera.

Autor: Roman Michelko

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár